Vyprodat po střechu Zimní stadion v Ústí, přilákat do hokejového svatostánku Lvů asi 7 tisíc lidí, neuměli loni v září ani Alexandrovci. Kabát to dokázal v úterý 5. dubna.

Neměl to zadarmo on, ani publikum. Fanoušky stál lístek až 520 Kč, kapela na pódiu „do 4 světových stran“ vydala víc energie, než kdy dřív. I v Ústí všude okolo jeviště se silnou aparaturou i světly (vše přivezlo 5 kamiónů, konstrukce uprostřed haly připomínala UFO) stáli lidé. Vedle rockového publika i školačky; i rodiny investovaly přes 2 tisíce, šly na tribuny.

Dostaly kvalitní silný/ čistý zvuk, ze kterého nebolela hlava (autora tohoto článku dokonce bolet přestala). Hlavu zamotala kapela fotografům. Směli fotit jen 3 skladby: po úvodní znělce při hitu Banditi di Praga členové kapely rychle měnili místa, aby je všichni viděli. „Chytit“ objektivem třeba principála Pepu Vojtka bylo martyrium.

S hitem i klipem Banditi di Praga, v němž hraje Karel Gott i lidé z Ústí, respektive se stejnojmenným CD (nejprodávanějším v roce 2010) jsou i další zajímavé souvislosti. Když Kabát vyjel na turné, je CD zpět na vrcholu hitparády.

Kdo počítal hity Kabátu, zjistil, že asi vše podstatné – vyjma Corridy a Colorada – zaznělo. Slyšeli jsme Divou Báru i Šamana, Calamity Jane, Porcelánový prasata, Go Satane Go, Buldozerem, Pohodu, Na sever i ochutnávky z novinky. Titulní hit, Lady Gag a Rin, Don Pedro, Ebenový hole a písničku Kávu si osladil pro zesnulého Františka Kotvu, kytaristu Žlutého psa. „Jezdil s náma jako tourmanager, abychom nebloudili, trefili do hospody,“ vzpomínal i smál se Vojtek.

Při Dole v dole šlehaly z jeviště mohutné plameny. Vrátily se při Burlacích – po „napínací“ pauze kolem půl desáté (show začala po osmé). V tu chvíli připomněli Kabáti loňskou show Alexandrovců, když z reprobeden zazněl úryvek originální ruské písně Ej úchněm, kterou si prý Burlaci na Volze kdysi zpívali.

„To je vedro! Milane (Špalku), dáš si vodu, viď? V šatně by to bylo pivo, ale má tu rodinu,“ napůl vtipkoval Pepa Vojtek o baskytaristovi Kabátu v triku kapely Motörhead.

„Kabáti byli úžasní. Hustí, jak říká moje dítě,“ tvrdila po show Ladislava Kreslová z Ústí. „Neslyším a zítra nebudu mluvit, jak jsem zpívala jejich hity. Ale bylo to fajn, super atmosféra,“ dodala mlsně.

„Jsem ráda, že jsem z Německa přijela zrovna v tuto dobu. Díky výhře v Deníku jsem se koncertu mohla zúčastnit, mám bezvadný zážitek. Kluci ze sebe vydali maximum. Pěkně se naběhají, zajímalo by mě, kolik km to může být za turné,“ žasla Lenka Jalovecká z Duchcova. Kabáty poslouchá už léta, chodí na koncerty. „Jako dítě jsem s Pepou vyrůstala ve stejné teplické čtvrti, znali se i naši rodiče. Bratr je starý jako Pepa, Tomáše Krulicha (kytara) znám z pozdějšího bydliště. A zase díky bráchovi a motorkám,“ vysvětlila.

Finále patřilo hitu Moderní děvče. „Koncerty s ním zakončujeme od začátku,“ tvrdil Vojtek. A když tedy s ním dav nakonec zpíval „Jenže já jsem denně vožralej, denně vožralej, mám velikej pupek smrdím a sem špinavej,“ nebyla to ještě pravda. Ale kdo ví, co se dělo později?!

Kabát viděný z davu…

Plná hala, hic a pecky, co odsejpají jedna za druhou, excelentní pěvecký a chodecký výkon Pepy Vojtka, světla „pana Pankího“ a originální stage pana Havlíčka.

To vše uprostřed „nadržených“ – a místy i zvědavých diváků, cože to pro ně jejich téměř „domácí“ kapela přichystala. Ochozy plné návštěvníků všech věkových kategorií, stejně tak sektory před náběhy na ploše. Od prvních tónů bylo jasné, že Kabáti nás nenechají vydechnout a chtějí vidět „své“ fanoušky ve varu.

Muzikanti tu mimo svého fanklubu měli i rodinné příslušníky a tak (i jim) chtěli předvést, jak vypadá pořádný rockový koncert.

Jak se jim to podařilo, nechávám na každém. Skalní „pařili a hrozili“, foťáky a telefony svítily, našlo se i dost místa na taneček.

Jen ty tribuny kdyby nebyly k sezení! I když se ke konci už tančilo i v průchodech a někde i mezi sedačkami, přece jen měli diváci v ochozech proti nám na ploše jednu velikou výhodu. Měli Kabáty a celou podívanou jako na dlani, zatímco my jsme museli na své oblíbence čekat, než k nám opět „přirotují“. Ale myslím, že právě to vadilo ze všeho nejméně: to proto, že ten pravý kabátí fanoušek čekat umí snad ze všeho nejvíc.

Takže nashle na dalším koncertu Kabátu! Evita

Autorka z Moldavy je místopředsedkyní Fanklubu Kabát, www.kabati.cz/fanklub

Čtěte také…
- Kabát udělal z Ústí nad Labem peklo (5.4.2011)