VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kytarista Majk Pixies: Nemám radost, když Visací zámek zní jako Tři sestry

Ústí nad Labem - Česká legenda punku VZ bude jednou z hvězd Open Air Rock Festu Miladafest v sobotu 21. května v Ústí.

18.5.2011
SDÍLEJ:

Česká legenda punku VZ bude jednou z hvězd Open Air Rock Festu MiladafestFoto: www.visacizamek.cz

Měl jsem štěstí, že jsem v Ústí potkal právě kytaristu a spoluzakladatele party Visací zámek (VZ) Michala Pixu. Na jevišti živelný chlapík, který si říká Majk Pixies a kapela jej zve „Štětináč Praminek“ i VZ 2, vidí dost jinak vše okolo Zámku, založeného v Praze v roce 1982!

Pixies má osobitý pohled na minulost i dnešek VZ. Kapely, která to dál skvěle punkově „hrne před sebou“, proslavil ji i hit Známka punku a loni přišla s výborným CD Klasika (EMI Czech, 2010) s hity 50 a Prezident. A v sobotu v Ústí hraje na Miladafestu. Sláva!

V čem bude vystoupení Visacího zámku na Miladafestu jiné než to, co běžně hrajete na koncertech?
Na festivalu se hraje 45 – 50 minut. Snažíme se tam nacpat ty největší hitovky a do toho dvě až tři nové věci. Na koncertech hrajeme tak 50 na 50 novinky a starý hity.

Koncerty nás bolí


Bavíme se teď o procentech, že?

(smích) Jasně, bejt to na písničky, jsme na koncertě ještě druhej den odpoledne…
Ne že bychom to nezvládli, ale každý koncert s přibývajícím věkem bolí víc a víc. Mám pocit, že se na těch prknech meleme, jako když nám bylo pětadvacet, přestože nám je padesát, padesát jedna… Tak už to někde musí bejt cejtit!

O tom váš aktuální hit Padesát je, že? V jedné recenzi na CD Klasika se autor ptal, jestli uděláte i písničku Šedesát – a co v ní budete zpívat?

(smích) Určitě se něco vtipnýho najde. I šedesátníci prožívají plnohodnotný život… Ti, kteří se neuchlastali nebo nezmrzačili během života.

Čím to, že se to vám nestalo? Pohybujete se často v dost „nebezpečném“, rizikovém prostředí…

Sám se tomu divím, jak je to možný. Těch nebezpečí v životě číhá spousta – asi jsme měli štěstí. Jsme asi ta správná parta, Bohem vybraná.

Od začátku se o Visacím zámku mluví jako o „punkových pánech inženýrech“. Živili jste se tak někdy?

Myslím, že skoro každý z nás se tím trošku někdy živil – i když ne přímo svým vystudovaným oborem. Já se tím živím vlastně dodnes…

Opravdu? Takže kapela ani dnes není tvůj hlavní zdroj příjmů?

Není, bohužel. Jsem IT manažer, dá–li se to tak nazvat.

A punková image při tom nevadí?

Ne. Tyhle roztrhaný koncertní kalhoty tam nenosím, jinak mám ale na sobě to, co právě teď. Boty i křivák, jen někdy jiný tričko…

Prezident je mrzel


Asi „nejodvážnější“ písničkou nového alba Klasika je song Prezident (je buzna). Chtěl vás kvůli ní někdo bít?

Prozatím ne. Ale určitě se našli i takoví, kteří to nepochopili a strašně se jich to dotklo. Když jsme hráli v Lucerně, prohlásili se za jeho věrný fanoušky a napsali nám, že kvůli té písničce nepřijedou.

Protestovala také oficiální místa?

Ne, dnes už je to každému jedno, každý si může říkat cokoli… Ale lidi hlavně nepochopili podtext, co ta písnička má říct. Dnes už nikoho nezajímá, jestli jsi černej nebo žlutej, rudej, gay nebo lesbická žena… To je všem jedno, akorát těm, co si na tyhle věci hrajou – těm to vadí.
Já si naopak myslím, že pokud se budeme bavit o Klausovi – protože prezidentů je u nás moc, mohl by to být i jakýkoli jiný – tak právě Václava spíš obdivujeme. Ne za všechno a ne bez výhrady, ale za některé jeho vize a za to, jak si umí stát za tím, co říká. Říkat to i tam, kde to je hodně nepopulární, je obdivuhodný.

Například…?

Třeba v Evropské unii sedí spousta pupkáčů, kteří z toho mají jen byznys, nebo podporují něčí byznys i v ekologii. Ale Klaus řekl, že zelená energie nás může dostat do bídy. A ono to tak skoro už bylo – a možná ještě bude. Kdyby to dopadlo se slunečními elektrárnami jak původně mělo, platili jsme o 20 % za energii víc – jaký by to mělo dopad na životní úroveň všech lidí! Klaus to řekl 3 roky před tím a teď se ukazuje, že má v lecčems pravdu. Je to vizionář, ještě to doceníme.

To nebyla urážka


No ale pak tvrdit, že je buzna…

To nebyla urážka. Jen konstatování faktu, že on opravdu buzna je. (smích) Nám nevadí jeho sexuální orientace. My to jen říkáme – nic jinýho.

Kde jste sbírali ty trapné výmluvy pro písničku Notorikova omluva z desky Klasika? To z vlastní zkušenosti v ní zpíváte: „Vím že hráli Pistole, ale o tanečku na stole a o nějakým striptýzu nic nevím…“

Částečně – a samozřejmě naše představivost tam docela fungovala.

Tři sestry jsou vaši kamarádi. Ukradli vám někdy něco?

Tři sestry snad ne. Ale Jasná páka mi v devadesátým čtvrtým ukradla krabičky… aby nám zkazila zvuk kapely a dostala se před nás.

Na Sestry se ptám proto, že na nové desce Klasika mi připadají dvě písničky hodně „sesterské“. Hlavně song Navigace s refrénem „Rád jezdím krajinou… poslouchej píseň mou“. Je to přiznaná inspirace?


Já si myslím, že to je blbost (to tam takhle mít). Sám jsem to kritizoval, když jsem slyšel Honzův (Jana Hauberta, zpěváka VZ – pozn. autora) demáč: „To zní jako Tři sestry – jdi s tím do…“ Prostě jsem se s ním pohádal, nemám rád, aby náš Zámek zněl právě takhle. Ta druhá je Rumová vánice…


Tak popravdě řečeno, tu taky vůbec nemám rád (smích). Je dobrý, že tu teď nejsou kluci, že to můžu říct. Ta rivalita v kapele samozřejmě je… Každý si myslí, že skládá to nejlepší ze všech… Já nemám rád takový to country a la Tři sestry – prostě nemám!


A písničku Hodně je aut z Klasiky, to jsou pro mě jasní jižanští ZZ Top.

Ty mi mluvíš z duše! Když mi Honza poslal demáč, tak jsem se s ním dost pohádal, poslal jsem ho taky do pr*ele. A on mi řekl takovou pitomost, že říkal Michalovi Ambrožovi (Hudba Praha), že máme písničku jako ZZ Top, nebo spíš AC/DC – a Michal prý na to: „Ale to je dobrý – hrát písničku od AC/DC!“ Jenže proč? Ať si takový písničky hrajou zábavový kapely – ale my jsme Visací zámek!

K textu Jana Hauberta a Christiana Morgensterna Gramofon se vám zase nehodila žádná muzika?

Honza to tak chtěl a na desce to možná vyzní zajímavě, jako předěl… Lidi, kteří na nás chodí, ví, že na 99 procentech našich koncertů je vždycky nějaká básnická pauzička na dvě, tři básně…

Je to něco, jako když Plíhal recituje básničky na koncertech?

Já na něm nikdy nebyl. Kdo to je Plíhal? Někdo z Banjo Bandu Ivana Mládka? (smích)

Katapult či Iggy Pop?


Plíhal třeba recituje: „Podnikatel venčí dogy, olepené svými logy.“ Podobně píše třeba Jiří Žáček.
To je dobrý, i Žáčka jsem měl kdysi rád. Ale jen něco od něj.

Nová písnička Zámku RokenRolník mi trochu připomíná Katapult…


To bych neřekl, zpěvem je to spíš Iggy Pop.

Zpěvem snad, hudba je Katapult!


Když se nad tím zamyslím – možná máš pravdu (smích). Ale nikdy mě to nenapadlo…

Autor: Radek Strnad

18.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 20 000 Kč

Prodavači ostatního zboží v prodejnách Prodavač/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce:Petrovice č.p. 578, Petrovice u Ústí n.Labem., Požadujeme: vyučení., Nabízíme: mzdu 20 000 - 23 000,- Kč., stravenky, pracovní doba 2 dny práce od 07.00 do 19:15 hod., 2 dny volna., Telefonicky od 07:00 do 14:00 hod.si sjednat OSOBNÍ JEDNÁNÍ.. Pracoviště: Travel free, s.r.o. - úl, 403 37 Petrovice u Ústí n.Labem. Informace: Saša Brojírová, +420 475 226 163.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 23 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič - skladník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Žižkova č.p. 3401/74, Ústí nad Labem., Požadujeme: vyučení nebo základní, profesní řidičský průkaz skupiny "C", výhodou VZV, paličský, vazačský průkaz., Nabízíme: mzdu 23 000 - 26 000,- Kč., stravenky, možnost zvyšování kvalifikace formou kurzů, 5 týdnů dovolená., Kontakt: od 09:00 do 15:00 si telefonicky sjednat osobní schůzku.. Pracoviště: Technimat, s.r.o. - provozovna ul, Žižkova, č.p. 3401, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Josef Svoboda, +420 731 545 815.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 21 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Restaurace Pod Císařem, Ostrov 10, Tisá., Požadujeme: nižší střední odborné vzdělání., Nabízíme: mzdu 21 000 - 28 000,- Kč., vhodné i pro absolventy, ubytování je možné., Kontakt: telefonicky od 10:00 do 14:00 hod si sjednat osobní schůzku.. Pracoviště: Josef nežerka - restaurace pod císařem, Ostrov, č.p. 10, 403 36 Tisá. Informace: Josef Nežerka, +420 475 222 013.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 13 000 Kč

Prodavači smíšeného zboží Prodavač/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Revoluční č.p. 3111/11, Ústí nad Labem., Požadujeme: základní vzdělání., Nabízíme: mzdu 13 000-15 000,-Kč., Kontakt: telefonicky si sjednat osobní schůzku.. Pracoviště: Ha trang s.r.o., Revoluční, č.p. 3111, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Che Ha Linh, +420 774 994 546.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Řidiči se mohou v těchto dnech na silnicích Ústecka setkat nejen s dopravními policisty, ale také s hosteskami pivovarů. Ústecká policie se zapojila do celorepublikového projektu „Řídím, piju nealko.“
9

Policisté plánují preventivní akci zaměřenou na alkohol

Z historie obce Lipová na Ústecku.

Jak jsme žili v Československu: V pátek se vypravíme do obce Lipová

Vítr si pohrál se stánkem na Mírovém náměstí

Ústí nad Labem - V Ústí nad Labem na centrálním Mírovém náměstí ukázaly ve čtvrtek odpoledne silné poryvy větru, co umí. 

Ústí může přijít o desítky milionů korun na sociální byty

Ústí nad Labem - Magistrát získal dotaci na sociální byty. Mohl by s nimi předcházet vzniku ubytoven. Nemůže ale dodržet její podmínky.

Zoopark prodává užovky a agamy, ústecká zoo zase velké želvy a trnuchy

Ústecký kraj /FOTO/ - Podkrušnohorský zoopark v Chomutově nabízí lidem k prodeji druhy, jejichž chov není příliš náročný. Stejná praxe je poměrně obvyklá i v dalších zoologických zahradách.

Odpojil bratrance od přístrojů v nemocnici. Za pokus o vraždu dostal podmínku

Ústí nad Labem - Tři roky vězení s podmíněným odkladem na pět let. Takový trest si za pokus vraždy odnesl ve středu 18. července od krajského soudu v Ústí nad Labem František Rajz. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT