VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kytarista Majk Pixies: Nemám radost, když Visací zámek zní jako Tři sestry

Ústí nad Labem - Česká legenda punku VZ bude jednou z hvězd Open Air Rock Festu Miladafest v sobotu 21. května v Ústí.

18.5.2011
SDÍLEJ:

Česká legenda punku VZ bude jednou z hvězd Open Air Rock Festu MiladafestFoto: www.visacizamek.cz

Měl jsem štěstí, že jsem v Ústí potkal právě kytaristu a spoluzakladatele party Visací zámek (VZ) Michala Pixu. Na jevišti živelný chlapík, který si říká Majk Pixies a kapela jej zve „Štětináč Praminek“ i VZ 2, vidí dost jinak vše okolo Zámku, založeného v Praze v roce 1982!

Pixies má osobitý pohled na minulost i dnešek VZ. Kapely, která to dál skvěle punkově „hrne před sebou“, proslavil ji i hit Známka punku a loni přišla s výborným CD Klasika (EMI Czech, 2010) s hity 50 a Prezident. A v sobotu v Ústí hraje na Miladafestu. Sláva!

V čem bude vystoupení Visacího zámku na Miladafestu jiné než to, co běžně hrajete na koncertech?
Na festivalu se hraje 45 – 50 minut. Snažíme se tam nacpat ty největší hitovky a do toho dvě až tři nové věci. Na koncertech hrajeme tak 50 na 50 novinky a starý hity.

Koncerty nás bolí


Bavíme se teď o procentech, že?

(smích) Jasně, bejt to na písničky, jsme na koncertě ještě druhej den odpoledne…
Ne že bychom to nezvládli, ale každý koncert s přibývajícím věkem bolí víc a víc. Mám pocit, že se na těch prknech meleme, jako když nám bylo pětadvacet, přestože nám je padesát, padesát jedna… Tak už to někde musí bejt cejtit!

O tom váš aktuální hit Padesát je, že? V jedné recenzi na CD Klasika se autor ptal, jestli uděláte i písničku Šedesát – a co v ní budete zpívat?

(smích) Určitě se něco vtipnýho najde. I šedesátníci prožívají plnohodnotný život… Ti, kteří se neuchlastali nebo nezmrzačili během života.

Čím to, že se to vám nestalo? Pohybujete se často v dost „nebezpečném“, rizikovém prostředí…

Sám se tomu divím, jak je to možný. Těch nebezpečí v životě číhá spousta – asi jsme měli štěstí. Jsme asi ta správná parta, Bohem vybraná.

Od začátku se o Visacím zámku mluví jako o „punkových pánech inženýrech“. Živili jste se tak někdy?

Myslím, že skoro každý z nás se tím trošku někdy živil – i když ne přímo svým vystudovaným oborem. Já se tím živím vlastně dodnes…

Opravdu? Takže kapela ani dnes není tvůj hlavní zdroj příjmů?

Není, bohužel. Jsem IT manažer, dá–li se to tak nazvat.

A punková image při tom nevadí?

Ne. Tyhle roztrhaný koncertní kalhoty tam nenosím, jinak mám ale na sobě to, co právě teď. Boty i křivák, jen někdy jiný tričko…

Prezident je mrzel


Asi „nejodvážnější“ písničkou nového alba Klasika je song Prezident (je buzna). Chtěl vás kvůli ní někdo bít?

Prozatím ne. Ale určitě se našli i takoví, kteří to nepochopili a strašně se jich to dotklo. Když jsme hráli v Lucerně, prohlásili se za jeho věrný fanoušky a napsali nám, že kvůli té písničce nepřijedou.

Protestovala také oficiální místa?

Ne, dnes už je to každému jedno, každý si může říkat cokoli… Ale lidi hlavně nepochopili podtext, co ta písnička má říct. Dnes už nikoho nezajímá, jestli jsi černej nebo žlutej, rudej, gay nebo lesbická žena… To je všem jedno, akorát těm, co si na tyhle věci hrajou – těm to vadí.
Já si naopak myslím, že pokud se budeme bavit o Klausovi – protože prezidentů je u nás moc, mohl by to být i jakýkoli jiný – tak právě Václava spíš obdivujeme. Ne za všechno a ne bez výhrady, ale za některé jeho vize a za to, jak si umí stát za tím, co říká. Říkat to i tam, kde to je hodně nepopulární, je obdivuhodný.

Například…?

Třeba v Evropské unii sedí spousta pupkáčů, kteří z toho mají jen byznys, nebo podporují něčí byznys i v ekologii. Ale Klaus řekl, že zelená energie nás může dostat do bídy. A ono to tak skoro už bylo – a možná ještě bude. Kdyby to dopadlo se slunečními elektrárnami jak původně mělo, platili jsme o 20 % za energii víc – jaký by to mělo dopad na životní úroveň všech lidí! Klaus to řekl 3 roky před tím a teď se ukazuje, že má v lecčems pravdu. Je to vizionář, ještě to doceníme.

To nebyla urážka


No ale pak tvrdit, že je buzna…

To nebyla urážka. Jen konstatování faktu, že on opravdu buzna je. (smích) Nám nevadí jeho sexuální orientace. My to jen říkáme – nic jinýho.

Kde jste sbírali ty trapné výmluvy pro písničku Notorikova omluva z desky Klasika? To z vlastní zkušenosti v ní zpíváte: „Vím že hráli Pistole, ale o tanečku na stole a o nějakým striptýzu nic nevím…“

Částečně – a samozřejmě naše představivost tam docela fungovala.

Tři sestry jsou vaši kamarádi. Ukradli vám někdy něco?

Tři sestry snad ne. Ale Jasná páka mi v devadesátým čtvrtým ukradla krabičky… aby nám zkazila zvuk kapely a dostala se před nás.

Na Sestry se ptám proto, že na nové desce Klasika mi připadají dvě písničky hodně „sesterské“. Hlavně song Navigace s refrénem „Rád jezdím krajinou… poslouchej píseň mou“. Je to přiznaná inspirace?


Já si myslím, že to je blbost (to tam takhle mít). Sám jsem to kritizoval, když jsem slyšel Honzův (Jana Hauberta, zpěváka VZ – pozn. autora) demáč: „To zní jako Tři sestry – jdi s tím do…“ Prostě jsem se s ním pohádal, nemám rád, aby náš Zámek zněl právě takhle. Ta druhá je Rumová vánice…


Tak popravdě řečeno, tu taky vůbec nemám rád (smích). Je dobrý, že tu teď nejsou kluci, že to můžu říct. Ta rivalita v kapele samozřejmě je… Každý si myslí, že skládá to nejlepší ze všech… Já nemám rád takový to country a la Tři sestry – prostě nemám!


A písničku Hodně je aut z Klasiky, to jsou pro mě jasní jižanští ZZ Top.

Ty mi mluvíš z duše! Když mi Honza poslal demáč, tak jsem se s ním dost pohádal, poslal jsem ho taky do pr*ele. A on mi řekl takovou pitomost, že říkal Michalovi Ambrožovi (Hudba Praha), že máme písničku jako ZZ Top, nebo spíš AC/DC – a Michal prý na to: „Ale to je dobrý – hrát písničku od AC/DC!“ Jenže proč? Ať si takový písničky hrajou zábavový kapely – ale my jsme Visací zámek!

K textu Jana Hauberta a Christiana Morgensterna Gramofon se vám zase nehodila žádná muzika?

Honza to tak chtěl a na desce to možná vyzní zajímavě, jako předěl… Lidi, kteří na nás chodí, ví, že na 99 procentech našich koncertů je vždycky nějaká básnická pauzička na dvě, tři básně…

Je to něco, jako když Plíhal recituje básničky na koncertech?

Já na něm nikdy nebyl. Kdo to je Plíhal? Někdo z Banjo Bandu Ivana Mládka? (smích)

Katapult či Iggy Pop?


Plíhal třeba recituje: „Podnikatel venčí dogy, olepené svými logy.“ Podobně píše třeba Jiří Žáček.
To je dobrý, i Žáčka jsem měl kdysi rád. Ale jen něco od něj.

Nová písnička Zámku RokenRolník mi trochu připomíná Katapult…


To bych neřekl, zpěvem je to spíš Iggy Pop.

Zpěvem snad, hudba je Katapult!


Když se nad tím zamyslím – možná máš pravdu (smích). Ale nikdy mě to nenapadlo…

Autor: Radek Strnad

18.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 20 360 Kč

Všeobecné sestry s osvědčením Zdravotní sestra. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20360 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Klášterní 2, 40323 Velké Březno, Ústí nad Labem. , Náplň práce: ošetřovatelská péče o klienty seniorského věku a klienty trpícími Alzheimerovou chorobou a jinými druhy demencí., Požadavky: odborná kvalifikace dle zákona č. 96/2004 Sb. v oboru všeobecná sestra - vyšší odborná škola nebo střední odborná škola s maturitou+ platná registrace - osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu, zdravotní způsobilost a zdravotní průkaz., Nabízíme: platové podmínky od 20 360,- Kč., podnikové stravování, možnost přijetí do pracovního poměru nebo na DPP, nástup dle domluvy, možnost následného prodloužení smlouvy., Telefonicky si sjednat osobní schůzku.. Pracoviště: Domov pro seniory velké březno, příspěvková organizace [2], Klášterní, č.p. 2, 403 23 Velké Březno. Informace: Zdeňka Ippoldtová, +420 724 066 356.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 22 000 Kč

Ostatní specialisté v oblasti sociální práce Sociální pracovník - zástupce vedoucího. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Dům Samaritán, Štefánikova č.p. 246/1, Klíše, Ústí nad Labem., Požadované vzdělání: vysokoškolské, bakalářské, vyšší odborné (obor Sociální práce, Sociální politika, Sociální pedagogika), Požadované dovednosti a osobnostní předpoklady:, - podmínkou praxe v sociálních službách (praxe v oblasti sociálních služeb pro osoby bez přístřeší, výhodou), - orientace v oblasti sociálních služeb, - znalost Zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, - znalost Standardů kvality poskytovaných sociálních služeb (aktivní účast na tvorbě nebo revidování, Standardů kvality poskytovaných sociálních služeb výhodou), - motivace k práci s cílovou skupinou - osoby bez přístřeší, - motivace k práci ve 3 sociálních službách (azylový dům, noclehárna, nízkoprahové denní centrum), které, jsou poskytovány 3 formami (pobytová, ambulantní, terénní), - chuť a ambice pracovat na pozici zástupce vedoucího (úzká spolupráce s vedoucím Domu Samaritán, zastupování vedoucího v jeho nepřítomnosti, administrativní úkony spojené s řízením služeb a vedením lidí zkušenost ve vedoucí funkci není podmínkou), - znalost práce na PC, - psychická stabilita, schopnost empatie, schopnost týmové spolupráce, - ochota a zájem se vzdělávat, odborně růst, být otevřený změnám, - trestní a morální bezúhonnost, - zdravotní způsobilost, - samostatnost, zodpovědnost, tvořivost, nápaditost, Nabízíme:, - příjemné pracovní prostředí, skvělý kolektiv, - práce v týmu zkušených pracovníků, - možnost seberealizace, - velký prostor pro sebevzdělávání a odborný růst, - získání zkušeností s vedením lidí a s řízením sociálních služeb (velice úzká spolupráce s vedoucím, který má na dané pozici dlouholeté zkušenosti), - mzdové ohodnocení ve výši od 22.000Kč (hrubá mzda), zaměstnanecké benefity, - pružná pracovní doba, možnost práce z domova, - práci v neustále se rozvíjející, stabilní a dlouhodobě fungující organizaci (Oblastní charita Ústí nad, Labem), - práci v Domě Samaritán a to ve 3 sociálních službách, které mají v Ústí nad Labem nezastupitelné místo., Cílem služeb je začlenění osob bez přístřeší do společnosti, podpora těchto osob při řešení obtížných, životních situací, zmírnění negativních dopadů souvisejících se ztrátou přístřeší, pomoc s orientací, uživatelů v oblastech společenského života, s jejich návratem na trh práce, pomoc se získáním nového, bydlení, zlepšením zdravotního stavu., V případě zájmu nás kontaktujte pouze na e-mailu (prosíme, netelefonujte). Profesní životopis a motivační, dopis zašlete nejpozději do 16.4.2018 na e-mail: kristofova.v@charitausti.cz., Výběrové řízení je tříkolové, v první kole proběhne výběr na základě zaslaného životopisu a motivačního, dopisu. V druhém kole budou vybraní kandidáti pozváni k přijímacímu pohovoru. Uchazeči vybraní do, třetího kola se zúčastní jednodenní stáže v zařízení. Přijímací pohovory a stáže budou probíhat ve dnech 19. - 23.4.2018.. Pracoviště: Oblastní charita ústí nad labem - dům samaritán, Štefánikova, č.p. 246, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Vendula Krištofová, .

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 110 Kč

Zámečníci strojů Strojní zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 110 kč, mzda max. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Strojní zámečník pro ranní směnu. , Místo výkonu práce: Revoluční 1930/86, Ústí nad Labem. , Požadujeme: vyučení ve strojírenském oboru, orientace v technické dokumentaci, manuální zručnost, ochota učit se. Výhodou: praxe, zkušenosti z montážních a demontážních činností na rotačních strojích (čerpadla, převodovky), zkušenosti z montáží a demontáží přírubových spojů a armatur, vazačský a jeřábnický průkaz, řidičský průkaz s oprávněním sk. B. , Nabízíme: podnikové stravování, sick days, výkonnostní odměny, příplatky za pohotovost. , Nejprve zašlete strukturovaný životopis na e-mail milena.kudlickova@bilfinger.com , Kontaktní osoba: Ing. Milena Kudličková, tel. 606243037. POZOR - osobní jednání není možné bez předchozí domluvy, paní Kudličková pracuje v Mostě.. Pracoviště: Bilfinger industrial services czech s.r.o. - 02, Revoluční, č.p. 1930, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Milena Kudličková, +420 606 243 037.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Dispečer 20 000 Kč

Dopravní dispečeři Dispečer. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Přístavní č.p. 432/8, Krásné Březno, Ústí nad Labem., Náplň práce: organizace a kontrola provozu logistického terminálu, administrativní práce na PC., Požadujeme: vyučení v oboru dopravy ( není podmínkou, ale výhodou ), organizační schopnosti, pečlivost, samostatnost, flexibilitu, výpis z rejstříku trestu, znalost práce na PC., Nabízíme: mzdu 20 000,- Kč., roční finanční bonusy, zaučení, dovolenou navíc, stravenky, nástup možný ihned., Kontakt: telefonicky si sjednat osobní jednání.. Pracoviště: Metrans, a.s. - ul, Přístavní, č.p. 432, 400 07 Ústí nad Labem 7. Informace: Šárka Mikulová, +420 267 293 185.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trenér ústeckých volejbalistů Petr Brom.

Trenér Brom: Hráči mají moc veliký respekt, potřebují v hlavách odbrzdit

Rodina - ilustrační foto

Česká republika má přes 10,6 milionu obyvatel. Nejvíc od konce války

Kauza Elischer: Soudcovo mlčení automaticky neznamená, že je vinen

Ústecký kraj /ROZHOVOR/ - V uplynulém týdnu byl mediální jedničkou 57letý soudce pražského vrchního soudu Ivan Elischer. Čelí obvinění, že v odvolacím řízení snižoval tresty Vietnamcům, kteří za to údajně zaplatili.

Lev skolil Brnou: Ústecké derby vyznělo pro Neštěmice

Ústecko - Fotbalisté Neštěmic zvládli i druhé ústecké derby v letošní sezóně krajského přeboru. 

Biatlonistka Koukalová exkluzivně: Rozchod s týmem byl bolestná zkušenost

Ověnčená sportovními tituly a medailemi vnitřně prožívala trápení. Tolikrát byla první v cíli, ale radost měla jen „biochemickou“. Biatlonistka Gabriela Koukalová v exkluzivním rozhovoru pro časopis Glanc poprvé mluví o skutečných důvodech neúčasti na olympiádě, o úzkostech, depresích, podrývaném sebevědomí a celoživotní urputné snaze dokázat, že něco znamená. Teď prý ale přichází restart.

Ústečan Ernst Strohschneider byl leteckým esem. Ústí na něho zapomíná

Ústí nad Labem - Za první světové války Ernst Strohschneider sestřelil 15 letadel. Zahynul před přesně sto lety při nehodě. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT