VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Deczi: Mít pivovar, nehraju jazz

Ústí nad Labem, Praha - Slavný československý jazzman Laco Deczi pobaví už v sobotu 1. Ústecký pivní jarmark.

19.5.2011
SDÍLEJ:

Když Laco zafouká, jazzové hory se zazelenají. A pivo asi ještě víc zachutná. Foto: DENIK/Jiří Kopáč

Vidět krátce po sobě slavného světového muzikanta se milovníkům jazzu nepodaří často. Snad na podzimním Mezinárodním Jazz and Blues festivalu, ale zjara je to unikát. Přesto tu trumpetista Laco Deczi (ročník 1938, Bernolákovo, Slovensko) byl nedávno – a nyní se vrací na pivní akci. Nešlo tedy nezeptat se ho, jak rád má pivo pěnivé…

Svůj skvělý smysl pro humor jste dokázal v TV pořadu Jana Krause. Odráží se i v muzice, nebo spíš „jen“ ve vztahu ke kolegům a publiku?

Život se nesmí brát úplně vážně, sám ho beru tak trošku jako srandu. Nelze ho vnímat smrtelně vážně, já ho beru jako statistiku: Když se sto lidí narodí, sto jich taky umře.

Děláte si vtípky navzájem v kapele?

Srandičky se mezi muzikanty dělají – tak to je vždy…


Japonec i syn


Můžete představit muzikanty, s nimiž vás uvidí 1. Pivní jarmark v Ústí? Jak dlouho se kterým hrajete?

Náš basista je Japonec Nob Kinukawa žijící dlouho v New Yorku – s ním hraju sedm let. Na piáno mám Briana Charette, ale on teď jel do New Yorku nahrávat desku za velký peníze, takže se mu sem moc nechtělo. Ale přijel Walter Fischbach, který se mnou hrával a zaskočil za něj velice dobře. No a svého syna Vajca, který mi hraje na bicí, znám od malička (smích). S bubny začal, když mu byly 4 roky.

Syn prý bere svoji hru jako profesi, podobně jako řemeslník svoji práci…


To jo – celý život to tak je.

Dostal se některý z těch hudebníků k vám neobvykle, náhodou?

Já jednou ve studiu viděl právě Noba Kinukawu. Dali jsme se do řeči, zahrál a já viděl, že je výborný. Muzikanti z Japonska bývají skvělí, jsou takoví čestní a čistí…

Jaké to bylo, hrát jazz českému prezidentovi Klausovi na Hradě?

Já Klause znal ještě když nebyl prezident a vím, že skutečně není snob. Že muziku skutečně cítí a poslouchá.
Dvakrát jsme mu hráli, jsou z toho 2 CD live. Ale myslím, že kdyby tam byl jako prezident Havel, tak na Hradě v životě hrát nebudeme. Ten k jazzu neměl vztah, pořád poslouchal nějaké rokenroly… Ale Klaus má rád jazz a proto se tam hraje.

Jaký byl ohlas Klause na koncert?

Udělal nám po něm takové sezení, bylo to výborný. Vážím si ho jako schopného člověka. Je to můj přítel, navíc umí jazyky. Strašně si u něj cením, že se nebojí. Že klidně pošle do pr*ele i Američany nebo Evropskou unii, že se s nima moc nepáře.

To je pravda. Je ale některý z našich politiků, který vám moc nesedí?

Není, vždyť já ty české politiky vůbec neznám! Já znám jenom Klause.

Řekněte – s jakými pocity zahrajete v Ústí na Pivním jarmarku?

Do Ústí se těšíme, vždyť právě tam – v Národním domě – jsem poznal svoji ženu. Dva roky už jsme manželé, je se mnou už ale celkem sedm let!

V USA? Hrozný pivo

Máte sám pivo rád?
Dřív jsem ho píval hodně, dnes už tolik ne. A asi nejvíc to z Plzně. V Americe ale pivo nepiju – tam je hrozný!

Co říkáte na to, že se probouzí k životu v Čechách pivovárky rodinného typu? Svědčí to o dobrém podnikatelském zázemí, či víc o nadšení?

Bude to tím zázemím. Ty lidi pořád něco vymýšlejí a dělají – a tak to má být. Já hrál i v Německu, tři roky jsem žil v Berlíně, ale stejně si myslím, že české pivo je nejlepší na světě. To německý je takový tvrdý, český ale měkký – žádný jiný ve světě na něj nemá!
Jen jedno pivo bylo dobré, to když jsme hráli v bavorském městě Hof kousek od českých hranic. Bylo podobný českému… I nejhorší české pivo je totiž stokrát lepší, než to nejlepší americké.

Chtěl byste mít pivovárek?

Chtěl, ale to už bych pak v životě nemohl hrát, protože to je strašná práce. Jsou to machři, kteří zasvětili celý život pivu a nemá se tam kdo z jiné branže cpát. My hráli v Plzni, za městem byl malej pivovárek bývalého sládka, vařil nepasterizovaný pivo. Na koncert tam přišlo 500 lidí, my tam pak s kapelou ty piva koštovali – a byly senzační.

Pivo o kterém mluvíte – Purkmistr – se i ústeckého Jarmarku v sobotu zúčastní. Takže se opět setkáte…


Tak na to se už moc těším, to je bezvadný!

Co myslíte – čím byste se dnes živil, nebýt slavným muzikantem?


(váhavě) Nevím, dělal bych asi něco, při čem se člověk moc nenadře. Třeba ve výtahu v hotelu nebo recepčního. Ten v noci spí a kouká se na televizi… Snažil bych se asi, aby nemusel nic dělat, protože jsem strašně línej (smích).

Hráč na klávesy Martin Kratochvíl s americkým kytaristou Tony Ackermannem a perkusionistou Musou Zangim nedávno vydali po nové CD. Zajímá vás český jazz, užíváte si ho? Koho z Česka máte nejradši?


Můj kamarád Zdeněk Fišer – říkáme mu Krysa – s tím jsem odjakživa hrál, je můj nejbližší přítel. Když tady někde hraju, tak většinou s ním.


Kecají do toho


Vás syn už dávno není ve věku, kdy jen musí poslouchat. Je to ale stejné v kapele? Je spíš rebel, díky kterému to v New York Celule jiskří?

V kapele je rebel každej, všichni do toho kecají… Každý říká „Já bych to udělal tak a tak…“ – ale tak to má být! Všichni to dělají proto, aby se kapela zlepšila.

Podílí se Vajco hodně na aranžích?

Něco mu napíšu, ale on mě s tím pošle do p…, – vymyslí 3 x lepší rytmus. Pak jsem ticho.

Vidíte se v něm, vnímáte ho jako svého následovníka?

Já ho ani neberu jako syna, ale jako člena kapely New York Celula. V ní jsme si rovnocenní – není dnes v ní jen jeden jediný výrazný sólista.

Prý máte rád jazzového trumpetistu Clifforda Browna. Myslíte si, že se dá jeho hudba a kompozice v jazzu v současnosti překonat?


Myslím, že těžko. On laťku posadil tak vysoko, že kdyby chtěl někdo u něj najít chybu, nenajde ji. Byl to génius.


Chvála Browna


A co si myslíte o tom, že v 50tých letech, kdy působil, mohl natočit tak kvalitní nahrávky?

Žasnu dodnes, to byla nejkvalitněji nahraná trumpeta vůbec. I přes to, že v té době bylo všechno analogové a nahrávalo se na jednoduchý lampový mikrofon. A hlavně – měl úžasně čistej tón.

Jak často koncertujete v Čechách?

Přijíždíme 2 x ročně do Evropy, do Čech, na Slovensko, do Německa, Rakouska, i v Polsku a Maďarsku už jsme byli. Teď jsme plánovali i Japonsko, ale to bohužel kvůli té velké živelné katastrofě padlo.

Radek Strnad
Hynek VernerNový Pivní Jarmark
1. ÚSTECKÝ JARMARK MALÝCH A RODINNÝCH PIVOVARŮ
Sobota 21. 05., u OC Forum, Ústí
09.00 zahájení
10.15 ŠVEJK C. K. ŠRAML
11.30 PANOPTIKUM M. FISCHE
12.15 ALBIS JAZZ BAND
13.30 PANOPT. MAXE FISCHE
14.15 ŠVEJK C. K. ŠRAML
15.00 SVÁŤOVO DIVIDLO
15.25 Divadlo v Pytli - soutěže
15.55 SVÁŤOVO DIVIDLO
16:40 LACO DECZI AND CELULA NEW YORK (světový jazz)
18.00 DIVADLO V PYTLI
19.00 TĚŽKÁ PÁRA
20.00 DIVADLO V PYTLI
20.30 THE BOOM BEATLES  REVIVAL BIG BAND
22.00 konec
Vstupné: ZDARMA

19.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 20 360 Kč

Všeobecné sestry s osvědčením Zdravotní sestra. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20360 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Klášterní 2, 40323 Velké Březno, Ústí nad Labem. , Náplň práce: ošetřovatelská péče o klienty seniorského věku a klienty trpícími Alzheimerovou chorobou a jinými druhy demencí., Požadavky: odborná kvalifikace dle zákona č. 96/2004 Sb. v oboru všeobecná sestra - vyšší odborná škola nebo střední odborná škola s maturitou+ platná registrace - osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu, zdravotní způsobilost a zdravotní průkaz., Nabízíme: platové podmínky od 20 360,- Kč., podnikové stravování, možnost přijetí do pracovního poměru nebo na DPP, nástup dle domluvy, možnost následného prodloužení smlouvy., Telefonicky si sjednat osobní schůzku.. Pracoviště: Domov pro seniory velké březno, příspěvková organizace [2], Klášterní, č.p. 2, 403 23 Velké Březno. Informace: Zdeňka Ippoldtová, +420 724 066 356.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 22 000 Kč

Ostatní specialisté v oblasti sociální práce Sociální pracovník - zástupce vedoucího. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Dům Samaritán, Štefánikova č.p. 246/1, Klíše, Ústí nad Labem., Požadované vzdělání: vysokoškolské, bakalářské, vyšší odborné (obor Sociální práce, Sociální politika, Sociální pedagogika), Požadované dovednosti a osobnostní předpoklady:, - podmínkou praxe v sociálních službách (praxe v oblasti sociálních služeb pro osoby bez přístřeší, výhodou), - orientace v oblasti sociálních služeb, - znalost Zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, - znalost Standardů kvality poskytovaných sociálních služeb (aktivní účast na tvorbě nebo revidování, Standardů kvality poskytovaných sociálních služeb výhodou), - motivace k práci s cílovou skupinou - osoby bez přístřeší, - motivace k práci ve 3 sociálních službách (azylový dům, noclehárna, nízkoprahové denní centrum), které, jsou poskytovány 3 formami (pobytová, ambulantní, terénní), - chuť a ambice pracovat na pozici zástupce vedoucího (úzká spolupráce s vedoucím Domu Samaritán, zastupování vedoucího v jeho nepřítomnosti, administrativní úkony spojené s řízením služeb a vedením lidí zkušenost ve vedoucí funkci není podmínkou), - znalost práce na PC, - psychická stabilita, schopnost empatie, schopnost týmové spolupráce, - ochota a zájem se vzdělávat, odborně růst, být otevřený změnám, - trestní a morální bezúhonnost, - zdravotní způsobilost, - samostatnost, zodpovědnost, tvořivost, nápaditost, Nabízíme:, - příjemné pracovní prostředí, skvělý kolektiv, - práce v týmu zkušených pracovníků, - možnost seberealizace, - velký prostor pro sebevzdělávání a odborný růst, - získání zkušeností s vedením lidí a s řízením sociálních služeb (velice úzká spolupráce s vedoucím, který má na dané pozici dlouholeté zkušenosti), - mzdové ohodnocení ve výši od 22.000Kč (hrubá mzda), zaměstnanecké benefity, - pružná pracovní doba, možnost práce z domova, - práci v neustále se rozvíjející, stabilní a dlouhodobě fungující organizaci (Oblastní charita Ústí nad, Labem), - práci v Domě Samaritán a to ve 3 sociálních službách, které mají v Ústí nad Labem nezastupitelné místo., Cílem služeb je začlenění osob bez přístřeší do společnosti, podpora těchto osob při řešení obtížných, životních situací, zmírnění negativních dopadů souvisejících se ztrátou přístřeší, pomoc s orientací, uživatelů v oblastech společenského života, s jejich návratem na trh práce, pomoc se získáním nového, bydlení, zlepšením zdravotního stavu., V případě zájmu nás kontaktujte pouze na e-mailu (prosíme, netelefonujte). Profesní životopis a motivační, dopis zašlete nejpozději do 16.4.2018 na e-mail: kristofova.v@charitausti.cz., Výběrové řízení je tříkolové, v první kole proběhne výběr na základě zaslaného životopisu a motivačního, dopisu. V druhém kole budou vybraní kandidáti pozváni k přijímacímu pohovoru. Uchazeči vybraní do, třetího kola se zúčastní jednodenní stáže v zařízení. Přijímací pohovory a stáže budou probíhat ve dnech 19. - 23.4.2018.. Pracoviště: Oblastní charita ústí nad labem - dům samaritán, Štefánikova, č.p. 246, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Vendula Krištofová, .

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 110 Kč

Zámečníci strojů Strojní zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 110 kč, mzda max. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Strojní zámečník pro ranní směnu. , Místo výkonu práce: Revoluční 1930/86, Ústí nad Labem. , Požadujeme: vyučení ve strojírenském oboru, orientace v technické dokumentaci, manuální zručnost, ochota učit se. Výhodou: praxe, zkušenosti z montážních a demontážních činností na rotačních strojích (čerpadla, převodovky), zkušenosti z montáží a demontáží přírubových spojů a armatur, vazačský a jeřábnický průkaz, řidičský průkaz s oprávněním sk. B. , Nabízíme: podnikové stravování, sick days, výkonnostní odměny, příplatky za pohotovost. , Nejprve zašlete strukturovaný životopis na e-mail milena.kudlickova@bilfinger.com , Kontaktní osoba: Ing. Milena Kudličková, tel. 606243037. POZOR - osobní jednání není možné bez předchozí domluvy, paní Kudličková pracuje v Mostě.. Pracoviště: Bilfinger industrial services czech s.r.o. - 02, Revoluční, č.p. 1930, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Milena Kudličková, +420 606 243 037.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Dispečer 20 000 Kč

Dopravní dispečeři Dispečer. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Přístavní č.p. 432/8, Krásné Březno, Ústí nad Labem., Náplň práce: organizace a kontrola provozu logistického terminálu, administrativní práce na PC., Požadujeme: vyučení v oboru dopravy ( není podmínkou, ale výhodou ), organizační schopnosti, pečlivost, samostatnost, flexibilitu, výpis z rejstříku trestu, znalost práce na PC., Nabízíme: mzdu 20 000,- Kč., roční finanční bonusy, zaučení, dovolenou navíc, stravenky, nástup možný ihned., Kontakt: telefonicky si sjednat osobní jednání.. Pracoviště: Metrans, a.s. - ul, Přístavní, č.p. 432, 400 07 Ústí nad Labem 7. Informace: Šárka Mikulová, +420 267 293 185.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trenér ústeckých volejbalistů Petr Brom.

Trenér Brom: Hráči mají moc veliký respekt, potřebují v hlavách odbrzdit

Rodina - ilustrační foto

Česká republika má přes 10,6 milionu obyvatel. Nejvíc od konce války

Kauza Elischer: Soudcovo mlčení automaticky neznamená, že je vinen

Ústecký kraj /ROZHOVOR/ - V uplynulém týdnu byl mediální jedničkou 57letý soudce pražského vrchního soudu Ivan Elischer. Čelí obvinění, že v odvolacím řízení snižoval tresty Vietnamcům, kteří za to údajně zaplatili.

Lev skolil Brnou: Ústecké derby vyznělo pro Neštěmice

Ústecko - Fotbalisté Neštěmic zvládli i druhé ústecké derby v letošní sezóně krajského přeboru. 

Biatlonistka Koukalová exkluzivně: Rozchod s týmem byl bolestná zkušenost

Ověnčená sportovními tituly a medailemi vnitřně prožívala trápení. Tolikrát byla první v cíli, ale radost měla jen „biochemickou“. Biatlonistka Gabriela Koukalová v exkluzivním rozhovoru pro časopis Glanc poprvé mluví o skutečných důvodech neúčasti na olympiádě, o úzkostech, depresích, podrývaném sebevědomí a celoživotní urputné snaze dokázat, že něco znamená. Teď prý ale přichází restart.

Ústečan Ernst Strohschneider byl leteckým esem. Ústí na něho zapomíná

Ústí nad Labem - Za první světové války Ernst Strohschneider sestřelil 15 letadel. Zahynul před přesně sto lety při nehodě. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT