Zeptat se mě někdo „Která kniha tě teď pobavila?“, vyhrknu: „Nová audiokniha Skladatelka voňavého prádla podle vzpomínek ženy režiséra Formana!“
„Chytla mě jemnou nostalgií,“ vysvětlím. „Pohledem Martiny Formanové do soukromí Karla Gotta, se kterým „něco“ měla v osmdesátých letech minulého století. Ve svých osmnácti,“ zašeptám ještě.

Už její papírová kniha je bestseller. Božskej Kája halt ženský zajímá, dojímá i baví, no a Ona nám ho tu pěkně lidsky servíruje. Opravdu hezky se to poslouchá od herečky Tatiany Vilhelmové, která audioknihu na 3CD načetla; nemáte přitom pocit, že louskáte bulvár. A když, pak ten jemný jako toaleťák „6 rolí za 100“.


Jen si teď nevybavím: „Nosil tehdy Kája slipy, či trenýrky?“ Bacha, to není sranda! Je to stejně závažné, jako ono slavné „Slepice, nebo vejce?“ Platí to od časů, kdy Nohavicovy trencle řešil režisér Petr Zelenka ve filmu Rok ďábla.

A autorka to s těma spoďárama určitě ví! Po tom, co vše zažili onu noc na úzkém lůžku v pokojíku pro služky Ona, studentka gymnázia a On, už slavný zpěvák „jemně vonící po exotickém koření“… I obé prádlo skončilo dole; na to je tenhle Gott velkej formát, to se ví.

Jen je to dost jiné, než kdyby do takových detailů šel ve svých pamětech třeba ex partner Lucie Bílé. Kdyby onen muž – a v úvahu už jich pár přichází – v knize řešil, zda Slavice nosí kalhotky, či radši chodí bez. I když k letošnímu (krátce ) pěknému jaru (rozkvetlý) bez bezesporu patří.