VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Baxová: Vracím se ráda, byť netuším, co s divadlem bude

Ústí nad Labem - V premiéře ústeckého divadla Randez–vous s lehkonohou múzou zazpívá i Jarmila Baxová.

26.5.2011
SDÍLEJ:

Jarmila Baxová v ústeckém NetopýroviFoto: Petr Berounský

Populární melodie i unikátní skladby z operet již dnes nehraných nabídne návštěvníkům v premiéře v pátek od 19.00 hodin Severočeské divadlo opery a baletu. V „Randez–vous s lehkonohou múzou zazní písně od Piskáčka, Nedbala, Fučíka či Strausse. V programu se představí také ústecká pěvkyně Jarmila Baxová, která se právě vrací do divadla po mateřské. Nabízíme vám rozhovor s touto umělkyní.


Smíšené pocity


Po jaké době se vracíte do divadla z mateřské? A s jakými pocity?


Vracím se po 3 letech a bohužel s pocity smíšenými ze situace, v níž se nyní divadlo nachází. Na druhou stranu se vracím do povolání, které mě baví a je zajímavé.

Jako byste si „řekly“, má teď miminko z divadla i pěvkyně Valeria Vagant. Asi náhoda, že?


Tak to je samozřejmě náhoda, v mém případě se jedná už o druhé dítě.

Jak je pro vás zajímavý pořad, který bude mít v pátek v SDOB premiéru?


Je to moje první premiéra po mateřské, takže už jen tím je pro mě zajímavý, ale také budu zpívat atraktivní operetní repertoár.


Helena, Polská krev


Které z písní, s nimiž vystoupíte, jsou vaše „srdcovky“? A čím třeba?


Dalo by se říct, že Helena z Polské krve je taková srdcovka, protože ji měla moc ráda moje babička a byla na mě velmi pyšná, když jsem ji zpívala. Teď diváci uslyší z této operety nejznámější dueta a scény.

Která je hodně těžká, člověk do ní musí dát sebe celou?


Na koncertě účinkuje několik sólistů, takže to není až tak náročné jako hlavní role v opeře či klasické operetě.

Trošku mě překvapilo, že to představení nediriguje váš muž Norbert Baxa. Napadlo mne, že by to bylo zajímavé spojení. Stává se vám často, že s ním na jevišti spolupracujete?


Stává, ještě před narozením našich dětí jsme spolu velmi často pracovali v představeních SDOB a také často spolupracujeme na různých koncertech u nás i v zahraničí. Naposledy jsme spolupracovali v dubnu ve Frankfurtu nad Mohanem, kde zaznělo Dvořákovo Te Deum a Orffova Carmina Burana.

Myslíte si, že bude mít Randez–vous úspěch i v zahraničí? Nebo tam spíš chtějí celky, opery, operety, balety?


To opravdu neumím posoudit, ale myslím, že tento program je určen především pro domácí publikum, protože první půlka je složena jen z českých autorů.


Šaty z trubadúra


Představíte se v různých rolích, sólových číslech i duetech. Bylo by logické střídat i pro každou píseň kostýmy?


To by sice bylo, ale z technického hlediska je to neuskutečnitelné. Můžu prozradit, že vystoupím v nových koncertních šatech od módního návrháře Petra Beneše, který navrhl kostýmy pro novou inscenaci Trubadúra.

Je to velká radost, zpívat se živým orchestrem? A také těžké a velká zodpovědnost?


Zpívat s živým orchestrem je při mém povolání normální. Podle repertoáru je to někdy těžší a někdy lehčí, ale zodpovědnost je to pokaždé. Trému mám také vždycky, i když teď už zdaleka ne takovou, jako v začátcích mé kariéry. Spíš bych to popsala jako formu soustředění.


Markétka z Fausta


Ohlédnete–li se , a mohla zvolit jedinou píseň, kterou jste v SDOB kdy zpívala – která by to byla?


Těžko vybírat píseň, když jsem v divadle Ústí ztvárnila více než 30 rolí. Pokud bych mohla uvést celou roli a pouze jednu, byla by to jistě Markétka v Goundovu Faustovi.

Budete si brát dcerku i do divadla, tak jako Miss Lenka Kocmanová Taussigová, která o přestávkách benefice Krása pomáhá dětem dokonce malého Tomáška kojila?


Vzhledem k tomu, že mé mladší dceři jsou tři roky a doufám, že od září bude chodit do mateřské školy, tak to nebude třeba. Ale když jsem se vracela z první mateřské, bylo starší dceři půl roku a ještě jsem ji kojila, docházelo k situacím, že jsem o přestávce při zkouškách odbíhala dcerku nakojit. Naštěstí bydlíme blízko divadla.

Jak velkou roli sehrálo ústecké divadlo ve vašem osobním životě? Až zde jste potkala manžela, nebo jeden z vás druhého do divadla přivedl?


Zpívám v něm celý svůj profesní život, tedy sehrálo a stále hraje poměrně velkou roli v mém osobním životě. Mám zde dobré kolegy, s nimiž jsem začínala a odehrála řadu krásných inscenací. S divadlem jsem absolvovala mnoho zájezdů do zahraničí i po ČR a seznámila se v něm i se svým manželem, který nastoupil na místo dirigenta po absolvování pražské HAMU. V té době jsem byla již několik let sólistkou opery, zpívala hlavní role. Manžel byl pověřen dirigováním inscenace Dvořákova Jakobína, ve které jsem byla obsazena do role Terinky. Seznámili jsme se při této spolupráci, proto se naše starší dcerka jmenuje Terezka.


Děčíňáci prominou


Jste z Děčína, žijete v Ústí. Mrzí vás, že Děčín nemá repertoárové divadlo?


„Děčíňáci“ prominou, ale nemrzí. Tamní divadelní budova nedisponuje dostatečně velikým jevištěm a orchestřištěm pro standardní fungování operního souboru. Navíc je to do Ústí pouhých 23 kilometrů, což v dnešní době není žádná velká vzdálenost.

Jak jste vnímala loňský podzimní boj o záchranu divadla v Ústí ? Bylo to na slzy, či spíše na zatnuté pěsti?


Ten boj jsem vnímala jako každý s velkými obavami, co bude dál, budu se mít kam vrátit po mateřské apod. A zda to bylo na slzy, či na zatnuté pěsti? Asi od obojího trochu. Bohužel ani dnes se nemohu domnívat, že osud souboru SDOB je zdárně vyřešen.

Kdo je…
Jarmila Baxová

Jarmila Baxová (roz. Mrkusová), soprán. Laureátka mezinár. pěvecké soutěže Franze Lehára v Komárně (1994), nar. 3. července 1970 v Děčíně. Žije s manželem (dirigent Norbert Baxa) a dětmi Terezkou a Jarmilkou v Ústí
ztvárnila více než 30 rolí, v Severočeském divadle opery a baeltu v Ústí hlavní role Violetty, Markétky, Gildy, Manon…
zpívala se symfonickými orchestry z ČR, SRN, Fiska, Mexika

Autor: Radek Strnad

26.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 125 Kč

Obsluha zemních a příbuzných strojů Strojník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 125 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: SD Milada Chabařovice., Nabízíme: dobré mzdové ohodnocení, navíc 5 dní dodatkové dovolené, školení, stravné, zvýhodněné mobilní volání, Požadujeme: SO vzdělání / vyučen, ŘP sk. C nebo T, strojnický průkaz - kolové nakladače, pásová a kolová rypadla, traktorbagr, praxe v oboru min. 2 roky, spolehlivost. , Kontakt: na e-mail.. Pracoviště: Vodohospodářské stavby, společnost s ručením omezeným - 02: areál sd milada chabařovice, 403 17 Chabařovice. Informace: Jaroslava Lacinová, +420 417 941 121,417 941 119.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 13 000 Kč

Uklízeči veřejných prostranství Dělník na čištění a údržbu města. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Místo výkonu práce: Ústí nad Labem. , Požadujeme: řidičské oprávnění sk. B, flexibilitu a zodpovědnost, dobrý zdravotní stav. Výhodou: řidičské oprávnění sk. C (není podmínkou). , Nabízíme: pracovní poměr na plný úvazek, dobu určitou s možností přechodu na dobu neurčitou, zajištění ubytování, stravenky, stabilitu a zázemí silné společnosti s perspektivou zajištěné budoucnosti. , Strukturovaný životopis zašlete na e-mailovou adresu: zuzana.dufkova@ave.cz. Pracoviště: Ave ústí nad labem s.r.o., Neštěmická, č.p. 779, 400 07 Ústí nad Labem 7. Informace: Zuzana Dufková, +420 734 184 626.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 23 000 Kč

Prodavači v prodejnách. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MVP:Ústí nad Labem, kontakt: personalni@breno.cz , a nebo se uchazeči mohou informovat také přímo u vedoucího prodejny, Přijmeme IHNED na HPP ( nebo i dohodu o provedení práce, vhodné i pro studenty )( vzhledem k celkové fyzické zátěži není tato práce vhodná pro ženy) pro maloobchodní prodejnu koberců v Ústí nad Labem, Tyršova 884, Ústí nad Labem. Požadujeme dobrý zdravotní stav, výpis z RT, výhodou praxe v oboru, není ale podmínkou. Nabízíme odpovídající mzdu s možností prémiového ohodnocení, příspěvky na stravné formou stravenek, profesní i mzdový růst. Své stručné životopisy spolu zašlete na e-mail personalni@breno.cz , a nebo se uchazeči mohou informovat také přímo u vedoucího prodejny. Vybraní uchazeči pak budou vyrozuměni o dalším postupu.. Pracoviště: Koberce breno, spol. s r.o. - 021 - 15 - ústí nad labem, Tyršova, č.p. 884, 400 04 Trmice. Informace: Kontakt, .

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 15 000 Kč

Montéři lan a zdvihacích zařízení Technik pro servis výtahů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Revoluční 206/8, Ústí nad Labem., Náplň práce: servis výtahů, provádění oprav, odborných zkoušek a prohlídka výtahů., Požadujeme: vyučení i mimo obor, ŘP skup. B, zodpovědnost., Nabízíme: mzdu 15 000 - 24 000,- Kč., jednosměnný provoz., Zájemci mohou zasílat své životopisy na uvedený e-mail.. Pracoviště: H e l g o s s.r.o., Revoluční, č.p. 206, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Lenka Dandová, +420 727 810 176.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Linková doprava Ústeckého kraje, ilustrační foto.

Vize vlastního autobusového dopravce v Ústeckém kraji dostala těžkou ránu

Piráti dobývají jezero Chmelař
74

OBRAZEM: Stovky pirátů se vrhly do boje. Lodě vypluly na jezero v Úštěku

Kostel v Krásném Březně bude v pondělí odpoledne mimořádně uzavřený

Ústí nad Labem - V pondělí 16. července bude kostel svatého Floriána v Krásném Březně z technických důvodů odpoledne pro veřejnost uzavřený. 

Školní spoj ve stromě a kosení jako české tchai-ťchi: zhlédněte videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 13. až 15. července 2018.

Máslo za 50, benzín za 33 korun. Růst cen zrychluje

Severní Čechy - V červnu museli Češi při nákupech sáhnout hlouběji do kapsy. Víc platili za benzín, máslo, vajíčka i brambory. Oproti stejnému měsíci loňského roku podle statistiků vzrostly spotřebitelské ceny o 2,6 procenta.

Silver Bowl a postup mezi elitu vybojovali ústečtí Blades

Ústí n. L. /FOTOGALERIE/ - Senzace, bravo, paráda! Finálový zápas druhé ligy amerického fotbalu opanovali po heroickém výkonu hráči Ústí nad Labem Blades.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT