Pivní hvězdy Zlatopramen, Březňák, Dačický, Fríí a další, hudební hvězdy Xindl X, Janek Ledecký, Charlie Straight, revivaly U2, Tři sestry, Kabát, navrch Nightwork. Nejen to nabídly v sobotu v Letním kině Pivovarské slavnosti Zlatopramen 11.

V soutěži amatérských kapel dostal od diváků nejvíc hlasů domácí Arashit s bosou bubenicí. Druzí byli ostře rockoví Faces Are Fiction (Most), reportáž zde zítra.

„Jste skvělí, že tu jste i přes ten déšť,“ chválil publikum Vojtěch Dyk, zpěvák Nightwork. A rozhodl tak o tom, kdo jsou další hvězdy akce. Akci otevřeli domácí Točílas, slavnostně narážen byl sud na hlavním pódiu po půl čtvrté. Nepršelo, ale už duněl malou scénou Arashit a chystal se Ledecký. Později na kytaru dost sóloval, nezapomněl na hit Pěkná, pěkná, pěkná.

Populární Xindl X hrál jinak, než ho známe, k Dyslektikovi a Andělovi přidal i pár slibných novinek. Nejvíc (948) zátek od maxilahví přinesl a 2 sudy piva tak vyhrál Pavel Dolanský z Neštěmic. „Sbíralo nás 15, byla to dřina a drahý,“ smál se. „Spolu to i vypijeme,“ slíbil.

Tance v podprsence


Revival 3 Sestry Banditos bavil kostýmy (zdravotní sestra s výstřihem proklatě nízko, Mexikán, čertice, malá čertička…) i hity Tří sester. „Koncert? Výborný! Déšť nám nevadil, obdivovali jsme fanoušky, kteří na nás vydrželi u pódia do konce,“ řekla zpěvačku i sexuální osvěta kapely. Soutěžící Katka díky ní nakonec tančila břišní tanec v černé podprsence. Vzala to – a vyhrála sombrero. Diváci soutěžili i ve skoku přes švihadlo, stavění kelímků, běhu v potápěčských brýlích s ploutvemi a lovení lahví v bazénku i udicí. Za víc prázdných kelímku dostávali pivo zdarma. „Přišel jsem bez peněz, tak se to hodí,“ řekl Kuba.


Tepláky pro Ústí


A konečně nastoupili dnes tak módní Nightwork. Hráli hity DYKtátor underground, Mája, Slunce v duši, Globální oteplování, Drevosustruhár, jedno nudné soul funky, úspěšné Tepláky: „Ty jsou zvlášť pro vás, Ústí!“. Rozjařený amfiteátr jásal! Work citovali hit It´s My Life, dělali koncertní rozcvičku. „Při aerobiku je nejdůležitější úsměv,“ řekl Dyk. Obdivoval publikum, a sám, na rozdíl od kapely, také mokl.


Přídavky Nightwork byly pro mnohé nečekané a netypické, zčásti improvizované. Dyk jen s klavírem „dal“ Ústecké reggae, soudím, že premiéru i derniéru písničky.


Jako na Jamajce


„Představte si, že tu vůbec neprší,“ oslovil (po kolikáté ten večer!?) mokré publikum. „Všichni jsme teď na Jamajce, tak si to užijeme, ne?“ A zase mohutný aplaus publika, z velké části ukrytého od střechou Letního kina. Jít si pro pivo znamenalo moknout, věrní u pódia byli mokří jako myši. Dyk všechny chválil a obdivoval a jeho drazí se hřáli v „paprscích té chvály“ od někoho, koho teď zbožňují.


Za horších časů


V jednu chvíli začali hrát Nightwork i hit Samba v kapkách deště od Burmy Jones. „Dámy a pánové, tuhle písničku jsme tu hráli před pěti lety,“ ohlédl se Dyk za koncertem ještě se dvěma zpěvačkami. Pamatuji si ho – a byl tenkrát opravdu příšerný. Kdo by si pomyslel, že pět let nato bude finále patřit této tehdy „no name kapele“?


Rusalka i Pilarka


Usměvavý a roztančený mladík – ano, právě ten, který byl o pár dní v TV tak nevrlý, když se ho ptali na jeho soukromí, konkrétně Tatianu Vilhelmovou – příjemně vyděsil řadu diváků i svou verzí árie Rusalky Měsíčku na nebi hlubokém, zparodovanou tak napůl. Je to dost vysoko – ale uzpíval to! Píseň, o niž loni na sklonku roku přišly Teplice, kde měl Dyk hostovat v koncertu Pavla Šporcla Pocta mistrům, nakonec slyšelo nepoměrně početnější publikum. Dyk přidal i klasiku od Evy Pilarové, její skvělé koncertní číslo Montiho čardáš, a na úplný konec Stánky od Nedvědů. „Zahrajeme vám teď písničku, která se hrála i na Strahově,“ uvedl ji Dyk a pak si zase pohrával s motivy toho trampského hitu. Ironie? Parodie? Výsměch? Od všeho trochu. Každopádně legrace!


Ztratil se Kubíček


A když se při koncertě Nightwork ztratil malý Jakub (120 cm) a čekal na rodiče stranou pódia, Vojtěch to řekl publiku, jak uměl: „Kubíčku neplakej, ty kluku divokej, maminku nehledej,“ v rytmu dechovky, improvizoval. Kapela si s ním jistě dost užije, když reaguje na jeho momentální nápady a nálady…


Nightwork mohli hrát asi hodinku, ale jakoby to vydalo za veškerou muziku, kterou v sobotu od 13.00 žily slavnosti na dvou pódiích. Ve finále nebe rozzářil ohňostroj, ani vytrvalý déšť mu neubral na kráse. A pak rozchod. „Přijeli jsme jen na Nightwork. Byli úžasní, vždycky jsou úžasní. A jejich přídavky Rusalka a U stánků – to bylo super,“ smála se Lenka z Teplic.


Hlavně že pobavili


„Jo, byli určitě skvělí. Líbili se, pobavili diváky – to bylo hlavní. Přišli jsme jen na ně,“ přiznal Tomáš z Ústí, ze Všebořic. „Běžně je neposlouchám, ale líbilo se mi, jak improvizovali. Hráli známé hity i písničky, které na CD nemají,“ užil si tu deštivou show.

Mnohem více fotografií z Pivovarských slavností si již nyní můžete prohlédnout. Jsou na webových stránkách našich novin ustecky.denik.cz

Byli jste na Pivovarských slavnostech? Najděte se na fotografiích zde.