VYBRAT REGION
Zavřít mapu

the.switch: Chtěli jsme Nohavicu přiblížit mladým lidem

Ústecko - I skupinu the.switch – spolu s taktéž drsnými Anarchuz, roztančenými The Spankers či punkovým Spínacím špendlíkem – uvidí XIII. Festival free Tibet 2011.

15.10.2011
SDÍLEJ:

Toxic people ve Sport Pubu Irská.Foto: DENÍK/Petr Sochůrek

Akce, která se snaží upozorňovat na nelehký osud Tibetu pod nadvládou Číny a vyjadřuje Tibeťanům morální podporu, začne v sobotu 15. října od 17.00 v KD Mikulášovice na Děčínsku.

Za the.switch Deníku odpovídal jejich kapelník a kytarista Michal „Majkláč“ Novák, současně i majitel hudebního portálu Bandzone.cz.

Spíš „po špičkách“ jsem dosud chodil okolo příbramské drsně rockové party the.switch. Okolo kvartetu založeného v roce 2006 jehož videa jsou působivá a pozoruhodná a čeština v textech hodně důležitá.

Připadali mi dokonalí a skvělí i tím, s kým slavným už hráli, ale naopak drsní, nekompromisní a svým způsobem „nepřístupní“ ve své hudbě. K rozhovoru s nimi jsem se „odhodlal“ až nyní, kdy podpoří akci pro Tibet. A došlo mi, že už jsem to měl udělat dávno.

Charity jsou skvělé, ale…

Viděl jsem vás na Útulek festu v Ústí, dnes hrajete na Festivalu Free Tibet. Jsou vám benefice blízké, podporujete je, ale vybíráte si mezi nimi?
Vybíráme si moc. Když se kapela dostane na úroveň, kdy na ni začínají chodit fanoušci ve větší míře, začne být zajímavá pro mnoho akcí. Charity jsou skvělá věc, je hrozně důležité o problémech světa mluvit a věnovat se jim už jen kvůli určité duševní hygieně. Bohužel ale není možné hrát na všech akcích, které by o nás stály.

Ve vašem profilu na Bandzone dáváte ke stažení svá tři alba. Skvělé, ale proč tu chybí to první? Za tou nahrávkou si až tolik nestojíte? (ptá se nevděčný novinář)
Nejstarší deska ke stažení je M.A.D. Před ní vzniklo ještě několik EP nahrávek, kde jsme se hodně hledali a opravdu si za tím zas tak moc nestojíme. Nebráníme se jejich šíření, není to žádný top secret materiál. Ale že bychom se jimi chtěli prezentovat, to ne.

Ztráty a nálezy

Michale, když vidím, kolik jste toho od roku 2006 stihli, říkám si: „Není toho málo!“ Ale pak zesmutním, když mi dojde, že jste měli velký úspěch třeba v drsné TV hitparádě Pětka v Pomeranči – a ten pořad České televize už je dnes zrušený. Štve vás to? Naše televize – asi až na Óčko, soudím – se už dnes moc tvrdší muzice nevěnují.
Štve nás to neskutečně moc! Pomeranč byl skvělý pořad a jeho stažení je obrovská ztráta pro celou scénu – a pro mě jeden z důvodů, proč jsem přestal mít rád Českou televizi. Formát tohoto typu v programu hrozně moc chybí a proto držím palce nadšencům, kteří provozují alespoň internetové pořady jako alternativa.tv, nebo teď kany z Kurtizán na facebooku.

Co ještě za dobu existence The Switch nenávratně zmizelo z vašeho obzoru? A ze života?
Teď mě uplně zamrazilo. Ze života nám bohužel zmizelo několik skvělých přátel a lidí, které jsme měli moc rádi. A pokud jde o the.switch, trochu se bojím toho výrazu „nenávratně“. My máme velikou víru a už jsme se za ta léta naučili neříkat slova jako nikdy, vždycky apod. Jediné, co zmizelo nenávratně je asi naše naivita a nezkušenost. Pevně věřím, že toto „zmizení“ ale všichni cítíme jako pozitivní změnu.

Pozitivní agrese

Na Útulek festu jste byli jako zjevení, hráli silou i lehce, vnímal jsem to jako pozitivní agresi. A vy?
To jsi trefil ze všech novinářů úplně nejlíp! Pozitivní agrese je přesně ten výraz, co prožívám během našich vystoupení, ale nikdy jsem to tak dobře nepojmenoval. Já osobně to cítím přesně tak!

Ve znaku máte vypínač, Switch je ale anglicky i rákoska a švihnutí. To by se vám nehodilo „do krámu“?
My vnímáme význam názvu naší kapely jako „změna“ a nebo „zapínač“. Něco, co tě v klubu přiměje se přepnout do „party“ módu a zapomenout na běžné denní starosti.

Proč se píšete the.switch? Je to, jako se americká beatnická a jazzová básnířka (rodačka z Berlína) psala vždy jen ruth weiss?
Tohle už máme v názvu tak dlouho, že už ani nevím přesně jak to vzniklo. Myslím, že jsme v době vlny optimalizací pro internet a vyhledávače zjistili, že slova „the switch“ jsou tak moc frekventovaná, že nás nebylo v podstatě možné vyhledat. Tak jsme z toho udělali řetězec the.switch a tu tečku tam vnímali jako zkratku pro symbol vypínače, který na tomto místě používáme v oficiálním logu kapely. Jediná změna po mnoha letech byla, že jsme vypínač a font nápisu změnili na hranatou verzi.

Kámoši X-left To Die z Chomutova

Cítíte se být součástí nějaké scény?
Určitě. Cítím, že jsme součástí takové té prvotní nu-metal crossover scény, která se tu začala formovat kolem roku 2000. Mámli jmenovat další kapely, které do této scény řadím, budou to naši kámoši Atari Terror, X-Left To Die, Satisfucktion, Rattle Bucket, Status Praesents, Cocotte minute, Post-It…

Biografii na webu Bandzone.cz máte „dojetou“ jen do ledna 2010. Co se od té doby okolo the.switch stalo důležitého? Co jste stihli letos, co ještě chcete vykonat?
Letos jsme byli tak produktivní, že jsme ani nenašli čas na aktualizaci naší biografie na Bandzone. Natočili jsme videoklip na Voda je zlá, vydali akustické best of album OFF, přijali nového člena, překopali naše koncertní vystoupení, změnili dlouholetý vizuál, zainvestovali spoustu peněz do zvuku i image kapely a mnoho dalšího.

Sen? Zahrát si s Deftones

A co sny? Mají i drsné kapely svoje a nenechají se opít slávou, když přijde? Hráli jste už před Korn či Disturbed…
Hrozně moc snů jsme si už splnili a jsme za to vděční všem, kteří nám k tomu dopomohli. Samozřejmě ale máme stále spoustu met, na které bychom rádi dosáhli. Doprovázet např. Deftones na jejich evropském turné by byl skutečně splněný sen pro všechny z the.switch. Tu kapelu prostě milujeme.

Slyším-li, jak valivě a pateticky jste udělali Nohavicovu a Vysockého písničku Divoký koně na své výborné album Svit (2006, ke stažení na Bandzone.cz), nejsme si jistý: je to pocta, či až ironie/parodie? I když „jinak“ moc legrace se Switch není v textech ani živě.
Je to obrovská pocta a to, že to na tebe působí pateticky, je pro mě velkým zklamáním. Nohavicovu tvorbu milujeme, neskutečně ho jako umělce respektujeme. Věřím, že jsme tím coverem jeho písně přiblížili dalším mladým a moc si přejeme, aby i on to tak bral.

Co je podle vás pro the.switch dnes typické, charakteristické? Co jiný nemá, nebo to dělá dost jinak?
Expresivní vokál v českém jazyce s poměrně dost abstraktními texty, které jsou dle nás unikátní. Zkreslené basové akordové linky a věřím, že i nadstandardní vizuální prezentace kapely na koncertech. Ne že bychom měli nějaké šílené masky, ale opravdu věnujeme čas a energii tomu, jak celá naše show vypadá.

Mrazilo mě v zádech

Je něco, za co vám jako kapele stojí bojovat? Texty, muzikou, postoji, podporou někoho/něčeho…
Naše kapela není moc angažovaná. Je to spíš osobní věc každého z nás a každého z našich fanoušků. Jestli nás něco dokáže opravdu nakopnout, je to neznámý fanoušek, který mi napíše SMS, že při poslechu naší desky v sobě našel odvahu změnit zásadní věci ve svém životě k lepšímu a že nám za to bude do smrti vděčný. A to se opravdu už párkrát v různých obměnách stalo. Mrazilo mě z toho v zádech.

Kapely nedají dopustit na kluby, ve kterých se jim dobře hraje. Který je „ten váš“?
Divadlo pod Lampou v Plzni nás provází už od samých počátků a nikdy na tzv. x-core sessions nezapomeneme. Jinak se ty kluby dost mění, jedni zanikají, nové vznikají. Nemáme moc vyloženě oblíbených klubů, kam bychom jezdili např. každý rok.

Jsou i kluby, které už zanikly a chybí vám. A kapely? Uvítal bych návrat Emems – Ememvödöpoká, baví mě jejich texty a pozitivní šílenství.
Hrozně moc nám chybí klub Simply Club v Příbrami, kde jsme opravdu úplně začínali. Tenkrát na nás chodilo neuvěřitelných 250 lidí, víc než v leckterém klubu dnes po 15 letech hraní. Ze zaniklých kapel nám chybí určitě Goodfoul, měli na naši tvorbu obrovský vliv, který je dodnes patrný.

Občas nám pletou jméno

Na Bandzone je i náchodská punková parta Switch off. Není to k vzteku, když si dá kapela podobné jméno, nepletou si vás? Byť žánrově je to nesmysl…

Nikdy si nás nikdo s nikým nepletl. My zníme tak „divně“, že stačí pár taktů a hned víš, že jsi na jiném profilu než chceš. A to jsme zažili už tak šíleně zkomolený náš vlastní název, že už nás nevyvede z míry nic. V Bratislavě na plakátech jsme byli např. jako The Schwitz, nebo jinde zase jako DSVIČ. Nekecám!

Festival Free Tibet XIII. – 2011
Místo: KD Mikulášovice
Kdy: sobota 15. října 2011 od 17.00 hod.
Kdo: The Switch, The Spankers, Hentai Corporation, Anarchuz, Toxic People, By No Means, Spínací špendlík, Kodex, dj Ghost, dj Kewin, dj Steach, dj Liquid kid, Mikulky crew atd.
Vstupenky: 199 Kč na místě
Web: free-tibet.cz

Autor: Radek Strnad

15.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 20 700 Kč Ostatní odborní pracovníci v oblasti sociální práce Sociální pracovník. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20700 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Dům Samaritán, Štefánikova č. p. 246/1, Ústí nad Labem - Klíše., Požadované vzdělání: vysokoškolské, bakalářské, vyšší odborné (obor Sociální práce, Sociální politika,, Sociální pedagogika), , Požadované dovednosti a osobnostní předpoklady:, - ideálně praxe v sociálních službách (praxe v oblasti sociálních služeb pro osoby bez přístřeší, výhodou), - orientace v oblasti sociálních služeb, - znalost Zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, - znalost Standardů kvality poskytovaných sociálních služeb (aktivní účast na tvorbě nebo revidování, Standardů kvality poskytovaných sociálních služeb výhodou), - motivace k práci s cílovou skupinou - osoby bez přístřeší, - motivace k práci ve 3 sociálních službách (azylový dům, noclehárna, nízkoprahové denní centrum), které, jsou poskytovány 3 formami (pobytová, ambulantní, terénní), - znalost práce na PC, - psychická stabilita, schopnost empatie, schopnost týmové spolupráce, - ochota a zájem se vzdělávat, odborně růst, být otevřený změnám, - trestní a morální bezúhonnost, - zdravotní způsobilost, - samostatnost, zodpovědnost, tvořivost, nápaditost, , Nabízíme:, - příjemné pracovní prostředí, skvělý kolektiv, - práce v týmu zkušených pracovníků, - možnost seberealizace, - velký prostor pro sebevzdělávání a odborný růst, - zařazení pracovníka do 9. nebo 10. platové třídy podle dosaženého vzdělání, výše mzdy dle přílohy 3 platových tabulek k Nařízení vlády č. 341/2017 - mzda od 20.700,- Kč /měsíc, - práci v neustále se rozvíjející, stabilní a dlouhodobě fungující organizaci (Oblastní charita Ústí nad, Labem), - práci v Domě Samaritán a to ve 3 sociálních službách, které mají v Ústí nad Labem nezastupitelné místo., Cílem služeb je začlenění osob bez přístřeší do společnosti, podpora těchto osob při řešení obtížných, životních situací, zmírnění negativních dopadů souvisejících se ztrátou přístřeší, pomoc s orientací, uživatelů v oblastech společenského života, s jejich návratem na trh práce, pomoc se získáním nového, bydlení, zlepšením zdravotního stavu., , V případě zájmu nás kontaktujte pouze na e-mailu (prosíme, netelefonujte). Profesní životopis a motivační, dopis zašlete během října na e-mail: modes@charitausti.cz., , Výběrové řízení je dvoukolové, v prvním kole proběhne výběr na základě zaslaného životopisu a motivačního, dopisu. V druhém kole budou vybraní kandidáti pozváni k přijímacímu pohovoru.. Pracoviště: Oblastní charita ústí nad labem - dům samaritán, Štefánikova, č.p. 246, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Jakub Modes, . Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 13 000 Kč Uklízeči ve stravovacích zařízeních, potravinářských a farmaceutických výrobních prostorech Pomocná síla - hospodářka, uklízečka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Děčínská č.p. 575/13, Střekov, Ústí nad Labem., Požadujeme: základní vzdělání, komunikativnost, menší organizační schopnosti, znalost HACCP vítána, flexibilita, bezúhonnost., Nabízíme: mzdu 13 000 - 14 000,- Kč., zvláštní prémie, podnikové stravování, možnost ranních a odpoledních směn, turnusové služby nebo pružnou pracovní dobu vše po dohodě, možnost také práce na DPČ dle dohody., Kontakt: schůzka po telefonické dohodě.. Pracoviště: Spolza s.r.o., Děčínská, č.p. 575, 400 03 Ústí nad Labem 3. Informace: Vlastimil Žáček, +420 475 531 782. Stavebnictví - Stavebnictví Ostatní stavební technici 20 000 Kč Stavební technici přípravy a realizace investic, inženýringu Přípravář stavební. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Hliňany č.p. 18, Řehlovice, Ústí nad Labem. , Požadujeme : SŠ/VŠ v oboru, praxe výhodou, vhodné i pro absolventy, práce na PC (MS Office, CAD, MS Project, SolidWorks výhodou, schopnost číst technickou a výkresovou dokumentaci k projektu, analytické schopnosti,schopnost vidět souvislosti a mít nadhled, komunikativnost, flexibilita, ŘP skupiny B., Nabízíme : mzdu 20 000 - 30 000,- Kč., stravné, 25 dní dovolené, příspěvek na životní nebo penzijní připojištění, služební automobil, telefon., Kontakt: zájemci se mohou hlásit na e-mail.. Pracoviště: Klement a.s. - 01, 400 02 Ústí nad Labem 2. Informace: Jana Macibobová, . Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 16 480 Kč Truhláři (kromě stavebních) a pracovníci v příbuzných oborech Truhlář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16480 kč, mzda max. 22170 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Lidické náměstí č.p. 899/9, Ústí nad Labem., Požadujeme:yučení v oboru truhlář - VL, řidičský průkaz sk."B" výhodou, praxe v oboru výhodou, bezúhonnost, spolehlivost, odpovědnost, zdravotní postižení pouze do nízké míry omezení., Nabízíme: platové podmínky 16 480 - 22 170,- Kč., dovolenou navíc., Kontakt: nutno doložit profesní životopis.. Pracoviště: Krajské ředitelství policie ústeckého kraje, Lidické náměstí, č.p. 899, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Rozálie Čípová, +420 974 421 731.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Naši prvňáci: Ve středu se představí prvňáčci ze ZŠ Řehlovice

Kurz neurochirugů z celého světa v Ústí nad Labem.
11

Světoví neurochirurgové trénovali v Ústí mozkové bypassy na modelech z Japonska

Konečný: Světový titul Bytyqi? U nás v republice to nebude doceněné

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - „Je to velký úspěch. Na světě je spousta ženských, které by toho chtěly dosáhnout, ale nemají na to,“ říká Lukáš Konečný o světovém titulu Bytyqi.

FOTO: Berger, Bittengel, Vízek, Rada...Ve Svádově zářily fotbalové legendy

Svádov - Günter Bittengel a Ladislav Vízek patřili mezi hlavní ozdoby exhibičního utkání ve Svádově, kdy Stará garda Svádov hostila Starou gardu Dukly Praha. Zápas se hrál na oslavu výročí 40 let kopané ve Svádově a 830 let od založení obce.

FOTO: Žáci ze SNP si ze soutěže v přespolním běhu odnesli řadu medailí

Ústí nad Labem - V pátek se konala tradiční soutěž v přespolním běhu základních škol v Ústí nad Labem. 

Půl roku zpoždění. Rekonstrukci bazénu na Klíši zbrzdil projektant

Ústí nad Labem - Město Ústí prozatím neví, jak vysoké sankce uloží projektantovi za opožděné dodání dokumentace. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT