VYBRAT REGION
Zavřít mapu

the.switch: Chtěli jsme Nohavicu přiblížit mladým lidem

Ústecko - I skupinu the.switch – spolu s taktéž drsnými Anarchuz, roztančenými The Spankers či punkovým Spínacím špendlíkem – uvidí XIII. Festival free Tibet 2011.

15.10.2011
SDÍLEJ:

Toxic people ve Sport Pubu Irská.Foto: DENÍK/Petr Sochůrek

Akce, která se snaží upozorňovat na nelehký osud Tibetu pod nadvládou Číny a vyjadřuje Tibeťanům morální podporu, začne v sobotu 15. října od 17.00 v KD Mikulášovice na Děčínsku.

Za the.switch Deníku odpovídal jejich kapelník a kytarista Michal „Majkláč“ Novák, současně i majitel hudebního portálu Bandzone.cz.

Spíš „po špičkách“ jsem dosud chodil okolo příbramské drsně rockové party the.switch. Okolo kvartetu založeného v roce 2006 jehož videa jsou působivá a pozoruhodná a čeština v textech hodně důležitá.

Připadali mi dokonalí a skvělí i tím, s kým slavným už hráli, ale naopak drsní, nekompromisní a svým způsobem „nepřístupní“ ve své hudbě. K rozhovoru s nimi jsem se „odhodlal“ až nyní, kdy podpoří akci pro Tibet. A došlo mi, že už jsem to měl udělat dávno.

Charity jsou skvělé, ale…

Viděl jsem vás na Útulek festu v Ústí, dnes hrajete na Festivalu Free Tibet. Jsou vám benefice blízké, podporujete je, ale vybíráte si mezi nimi?
Vybíráme si moc. Když se kapela dostane na úroveň, kdy na ni začínají chodit fanoušci ve větší míře, začne být zajímavá pro mnoho akcí. Charity jsou skvělá věc, je hrozně důležité o problémech světa mluvit a věnovat se jim už jen kvůli určité duševní hygieně. Bohužel ale není možné hrát na všech akcích, které by o nás stály.

Ve vašem profilu na Bandzone dáváte ke stažení svá tři alba. Skvělé, ale proč tu chybí to první? Za tou nahrávkou si až tolik nestojíte? (ptá se nevděčný novinář)
Nejstarší deska ke stažení je M.A.D. Před ní vzniklo ještě několik EP nahrávek, kde jsme se hodně hledali a opravdu si za tím zas tak moc nestojíme. Nebráníme se jejich šíření, není to žádný top secret materiál. Ale že bychom se jimi chtěli prezentovat, to ne.

Ztráty a nálezy

Michale, když vidím, kolik jste toho od roku 2006 stihli, říkám si: „Není toho málo!“ Ale pak zesmutním, když mi dojde, že jste měli velký úspěch třeba v drsné TV hitparádě Pětka v Pomeranči – a ten pořad České televize už je dnes zrušený. Štve vás to? Naše televize – asi až na Óčko, soudím – se už dnes moc tvrdší muzice nevěnují.
Štve nás to neskutečně moc! Pomeranč byl skvělý pořad a jeho stažení je obrovská ztráta pro celou scénu – a pro mě jeden z důvodů, proč jsem přestal mít rád Českou televizi. Formát tohoto typu v programu hrozně moc chybí a proto držím palce nadšencům, kteří provozují alespoň internetové pořady jako alternativa.tv, nebo teď kany z Kurtizán na facebooku.

Co ještě za dobu existence The Switch nenávratně zmizelo z vašeho obzoru? A ze života?
Teď mě uplně zamrazilo. Ze života nám bohužel zmizelo několik skvělých přátel a lidí, které jsme měli moc rádi. A pokud jde o the.switch, trochu se bojím toho výrazu „nenávratně“. My máme velikou víru a už jsme se za ta léta naučili neříkat slova jako nikdy, vždycky apod. Jediné, co zmizelo nenávratně je asi naše naivita a nezkušenost. Pevně věřím, že toto „zmizení“ ale všichni cítíme jako pozitivní změnu.

Pozitivní agrese

Na Útulek festu jste byli jako zjevení, hráli silou i lehce, vnímal jsem to jako pozitivní agresi. A vy?
To jsi trefil ze všech novinářů úplně nejlíp! Pozitivní agrese je přesně ten výraz, co prožívám během našich vystoupení, ale nikdy jsem to tak dobře nepojmenoval. Já osobně to cítím přesně tak!

Ve znaku máte vypínač, Switch je ale anglicky i rákoska a švihnutí. To by se vám nehodilo „do krámu“?
My vnímáme význam názvu naší kapely jako „změna“ a nebo „zapínač“. Něco, co tě v klubu přiměje se přepnout do „party“ módu a zapomenout na běžné denní starosti.

Proč se píšete the.switch? Je to, jako se americká beatnická a jazzová básnířka (rodačka z Berlína) psala vždy jen ruth weiss?
Tohle už máme v názvu tak dlouho, že už ani nevím přesně jak to vzniklo. Myslím, že jsme v době vlny optimalizací pro internet a vyhledávače zjistili, že slova „the switch“ jsou tak moc frekventovaná, že nás nebylo v podstatě možné vyhledat. Tak jsme z toho udělali řetězec the.switch a tu tečku tam vnímali jako zkratku pro symbol vypínače, který na tomto místě používáme v oficiálním logu kapely. Jediná změna po mnoha letech byla, že jsme vypínač a font nápisu změnili na hranatou verzi.

Kámoši X-left To Die z Chomutova

Cítíte se být součástí nějaké scény?
Určitě. Cítím, že jsme součástí takové té prvotní nu-metal crossover scény, která se tu začala formovat kolem roku 2000. Mámli jmenovat další kapely, které do této scény řadím, budou to naši kámoši Atari Terror, X-Left To Die, Satisfucktion, Rattle Bucket, Status Praesents, Cocotte minute, Post-It…

Biografii na webu Bandzone.cz máte „dojetou“ jen do ledna 2010. Co se od té doby okolo the.switch stalo důležitého? Co jste stihli letos, co ještě chcete vykonat?
Letos jsme byli tak produktivní, že jsme ani nenašli čas na aktualizaci naší biografie na Bandzone. Natočili jsme videoklip na Voda je zlá, vydali akustické best of album OFF, přijali nového člena, překopali naše koncertní vystoupení, změnili dlouholetý vizuál, zainvestovali spoustu peněz do zvuku i image kapely a mnoho dalšího.

Sen? Zahrát si s Deftones

A co sny? Mají i drsné kapely svoje a nenechají se opít slávou, když přijde? Hráli jste už před Korn či Disturbed…
Hrozně moc snů jsme si už splnili a jsme za to vděční všem, kteří nám k tomu dopomohli. Samozřejmě ale máme stále spoustu met, na které bychom rádi dosáhli. Doprovázet např. Deftones na jejich evropském turné by byl skutečně splněný sen pro všechny z the.switch. Tu kapelu prostě milujeme.

Slyším-li, jak valivě a pateticky jste udělali Nohavicovu a Vysockého písničku Divoký koně na své výborné album Svit (2006, ke stažení na Bandzone.cz), nejsme si jistý: je to pocta, či až ironie/parodie? I když „jinak“ moc legrace se Switch není v textech ani živě.
Je to obrovská pocta a to, že to na tebe působí pateticky, je pro mě velkým zklamáním. Nohavicovu tvorbu milujeme, neskutečně ho jako umělce respektujeme. Věřím, že jsme tím coverem jeho písně přiblížili dalším mladým a moc si přejeme, aby i on to tak bral.

Co je podle vás pro the.switch dnes typické, charakteristické? Co jiný nemá, nebo to dělá dost jinak?
Expresivní vokál v českém jazyce s poměrně dost abstraktními texty, které jsou dle nás unikátní. Zkreslené basové akordové linky a věřím, že i nadstandardní vizuální prezentace kapely na koncertech. Ne že bychom měli nějaké šílené masky, ale opravdu věnujeme čas a energii tomu, jak celá naše show vypadá.

Mrazilo mě v zádech

Je něco, za co vám jako kapele stojí bojovat? Texty, muzikou, postoji, podporou někoho/něčeho…
Naše kapela není moc angažovaná. Je to spíš osobní věc každého z nás a každého z našich fanoušků. Jestli nás něco dokáže opravdu nakopnout, je to neznámý fanoušek, který mi napíše SMS, že při poslechu naší desky v sobě našel odvahu změnit zásadní věci ve svém životě k lepšímu a že nám za to bude do smrti vděčný. A to se opravdu už párkrát v různých obměnách stalo. Mrazilo mě z toho v zádech.

Kapely nedají dopustit na kluby, ve kterých se jim dobře hraje. Který je „ten váš“?
Divadlo pod Lampou v Plzni nás provází už od samých počátků a nikdy na tzv. x-core sessions nezapomeneme. Jinak se ty kluby dost mění, jedni zanikají, nové vznikají. Nemáme moc vyloženě oblíbených klubů, kam bychom jezdili např. každý rok.

Jsou i kluby, které už zanikly a chybí vám. A kapely? Uvítal bych návrat Emems – Ememvödöpoká, baví mě jejich texty a pozitivní šílenství.
Hrozně moc nám chybí klub Simply Club v Příbrami, kde jsme opravdu úplně začínali. Tenkrát na nás chodilo neuvěřitelných 250 lidí, víc než v leckterém klubu dnes po 15 letech hraní. Ze zaniklých kapel nám chybí určitě Goodfoul, měli na naši tvorbu obrovský vliv, který je dodnes patrný.

Občas nám pletou jméno

Na Bandzone je i náchodská punková parta Switch off. Není to k vzteku, když si dá kapela podobné jméno, nepletou si vás? Byť žánrově je to nesmysl…

Nikdy si nás nikdo s nikým nepletl. My zníme tak „divně“, že stačí pár taktů a hned víš, že jsi na jiném profilu než chceš. A to jsme zažili už tak šíleně zkomolený náš vlastní název, že už nás nevyvede z míry nic. V Bratislavě na plakátech jsme byli např. jako The Schwitz, nebo jinde zase jako DSVIČ. Nekecám!

Festival Free Tibet XIII. – 2011
Místo: KD Mikulášovice
Kdy: sobota 15. října 2011 od 17.00 hod.
Kdo: The Switch, The Spankers, Hentai Corporation, Anarchuz, Toxic People, By No Means, Spínací špendlík, Kodex, dj Ghost, dj Kewin, dj Steach, dj Liquid kid, Mikulky crew atd.
Vstupenky: 199 Kč na místě
Web: free-tibet.cz

Autor: Radek Strnad

15.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 19 660 Kč

Ostatní specialisté v oblasti sociální práce Sociální pracovník NZDM. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19660 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Centrum pro rodinu Ovečka, Poláčkova č.p. 3236/2, Severní Terasa, Ústí nad Labem., Požadujeme: VŠ vzdělání v oblasti sociální práce (dle zákona č.108/2006 Sb., o Sociálních službách), znalost zákona č. 108/2006 Sb., o Sociálních službách, praxe v sociálních službách výhodou. Orientace v oblasti NZDM, praxe v oblasti práce v sociálně vyloučené lokalitě výhodou. Znalost vedení dokumentace v sociálních službách, znalost práce na PC, vedení individuálních plánů, motivace k práci s cílovou skupinou - děti a mládež ohrožené sociálním vyloučením. Psychická stabilita, schopnost empatie, schopnost týmové spolupráce, ochota a zájem se vzdělávat, odborně růst, být otevřený změnám, trestní a morální bezúhonnost, zdravotní způsobilost, kreativita a ochota učit se novému. Časová flexibilita a spolehlivost, samostatnost, zodpovědnost., Nabízíme: platové podmínky 19 660,- Kč., stravenky, dovolenou 25 dní, vstřícný kolektiv, přijemné pracovní prostředí, pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení, plný nebo poloviční úvazek., Kontakt: na e-mail.. Pracoviště: Oblastní charita ústí nad labem - centrum pro rodinu ovečka, Poláčkova, č.p. 3236, 400 11 Ústí nad Labem 11. Informace: Jana Poláková, +420 731 402 482.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Dispečer 18 000 Kč

Dopravní dispečeři Dispečer/ka mezinárodní kamionové dopravy. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Na Luhách č.p. 3420/12, Ústí nad Labem., Požadavky, - ukončené středoškolské vzdělání v oboru vítáno, - zaučení samozřejmostí, - znalost německého, nebo anglického jazyka slovem i písmem na dobré komunikativní úrovni podmínkou, - samostatnost, spolehlivost, zodpovědnost, časová flexibilita, odolnost vůči stresu, - orientace v mapě, - schopnost teamové práce (open space), - uživatelská znalost práce na PC (MS Office), - trestní bezúhonnost, Náplň práce, - vytěžování vozidel po EU, - plánování tras, - zpracování a zadávání objednávek, převážně v NJ, do spedičního systému, - písemná, či telefonická komunikace se zákazníky, také převážně v NJ, - zadávání přepravních dispozic řidičům a komunikace s nimi, - každodenní kontakt s přiděleným zákazníkem společnosti (využití NJ), Nabízíme, - nástupní mzda od 18000 Kč do 28000 Kč hrubého, dle vzdělání a praxe v oboru, - po zkušební době individuální mzdové podmínky, - služební telefon, firemní tarify mobilního operátora pro soukromé účely, stravenky, teplé a studené nápoje, Kontakt:, Zájemci mohou své nabídky posílat na uvedený e-mail.. Pracoviště: Kareka, spol. s r.o., Na Luhách, č.p. 1254, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: David Kovařík, +420 724 269 391.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 16 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Řidič rozvozu autodílů. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Masarykova č.p. 153/125, Klíše, Ústí nad Labem., Požadujeme: středoškolské vzdělání, ŘP skup. B., Nabízíme: mzdu 16 000 - 23 000,- Kč., Kontakt: hlásit se na uvedený e-mail.. Pracoviště: Václav hes - 02, Masarykova, č.p. 153, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Václav Hes, +420 475 212 070,602 377 449.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Praktický lékař 25 000 Kč

Praktičtí lékaři pro dospělé Praktický lékař pro dopspělé. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Bílinská č.p. 3490/6, Ústí nad Labem., Jsme největší síť ordinací praktických lékařů pro dospělé v České republice. Jedná se o první a jediné zdravotnické zařízení tohoto typu v České republice, které svým klientům nabízí špičkové služby a mnoho dalších výhod. Pro posílení našeho týmu hledáme praktické lékaře s praxí nebo i mladé lékaře, kteří mají zájem získat specializaci v oboru všeobecné praktické lékařství. Požadujeme: znalost AJ, RJ, NJ., Nabízíme: nadstandardní mzdové ohodnocení, práce na plný i zkrácený úvazek, možnost služebního automobilu, 25 dnů dovolené, služební mobilní telefon, denní provoz, bez služeb, bez sobot a nedělí, příjemné pracovní prostředí, podpora dalšího vzdělávání., Kontakt: telefonicky si sjednat osobní jednání.. Pracoviště: Moje ambulance a.s. - bílinská, Bílinská, č.p. 3490, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Slavomír Kotas, +420 608 719 329.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Američtí fotbalisté ústeckých Blades (v černém) vybojovali v domácím utkání postup do Silver Bowlu (finále 2. ligy), když porazili Přerov Mammoths 28:3.
28

FOTO: Blades budou hrát Silver Bowl!

V Zubrnickém skanzenu probíhá výstava Zmizelé Ústecko.
10

Zdemolované památky na severu Čech připomíná výstava v zubrnickém skanzenu

A zase ti bezdomovci. Strážníci pokračují v preventivních akcích

Ústí nad Labem - V uplynulém týdnu pokračovaly v obvodu Severní Terasy a Neštěmic preventivně bezpečnostní akce městské policie, zaměřené na čistotu města a na dodržování obecně závazných vyhlášek města. 

Kráska z Mexika, Asie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny F

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Konec školního roku bude chladnější. V červenci čekejte častěji srážky

Severní Čechy - Poslední týden školního roku doprovodí spíše chladnější a deštivější počasí. O víkendu se opět oteplí a v následujících třech týdnech prázdnin se teploty udrží na průměrných, případně lehce nadprůměrných hodnotách.

Na místě zbourané porodnice vyroste obří budova univerzity

Ústí nad Labem - Objekt s učebnami a laboratořemi vyjde na víc než 700 milionů. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT