Vyprodáno! Totálně. Tak velký byl v sobotu večer v Domě kultury města Ústí zájem o vyvrcholení plesové sezony v krajské metropoli, 3. ples severočeských patriotů. Ten v duchu pop kultury 80. let pořádala agentura Crazy Production.

Svěží big band

Návštěvníci si užívali pop hvězdy 80. let Alphaville, Michala Davida, Pavla Vítka, ale i Leonu Machálkovou či Davida Deyla. Poslední 3 jmenované doprovázelo překvapení večera svěží a energií nabitý Golden Big Band Prague, který přijel s Lucií Černíkovou. Ta nezpívala špatně, to by šéf big bandu nepřipustil, ale ve srovnání s Machálkovou je spíš nevýrazná. Role usměvavé barmanky v seriálu Ordinace v růžové zahradě je víc její parketa.

„Vracíme se o 30 let zpět,“ připomínali šoumeni Kamil Bílský a Marek Leština, spíkři Ranního budíku Hitrádia FM. S nimi návštěvníci soutěžili ve skládání kostky i o dobová trika Sandokana.

Po rudém koberci

Užili jsme si jich až poté, co jsme tradičně vystoupali do DK po schodech s rudým kobercem. Fasáda Domu kultury zářila barvami Rubikovy kostky, symbolu plesu, před vchodem plály ohně: asi to byla i připomínka, že zatímco čeká uvnitř severočeské patrioty zábava, venku mrzne „jako v Rusku“ a bezdomovci to nemají jednoduché. „Těžké“ to v osmdesátkách měli i takzvaní „veksláci“. Jeden nás oslovil ve foyer DK: „Nechcete bony?“ „Za kolik?“ my na to. „Zadarmo,“ překvapil ON. Jeden jsme si vzali, ač v Teplicích už léta Tuzex není.

Ples startovalo předtančení výběru tanečních skupin z ČR včetně Ústí. Stylově v kostýmech „daly“ Krotitele duchů, Jacksona či Hříšný tanec. Červené šaty dívce, nesené tanečníkem i nad hlavou, moc slušely.

Golden Big Band začal slavným swingovým hitem In The Mood, Leonu Machálkovou doprovodil v písních Dlouhá bílá žhnoucí kometa, Secret Love či sólu Marylin Monroe z filmu Někdo to rád horké.

Nejhloupější tanec

„Svět ho nazval Nejhloupějším tancem, který existuje, ale my si ho dáme k 80. letům patří,“ lákal moderátor Kamil Bílský na parket publikum do Ptačího tance. Šoumen Pavel Vítek začínal svým hitem Má svůj den, Kamil a Marek se přidali. Vízek zpíval i Asi do věží z Noci na Karlštejně.

„Alphaville mě bavili, poslouchal jsem je už ve 13 letech, byla to dnes dost nostalgie. Ale ještě lepší byl Pavel Vítek. Skvěle zpíval swing i pop hity opravdu profesionál,“ řekl později Marek.

Deyl mezi slečnami

Ústečan David Deyl v obleku začal Sinatrovým hitem New York New York, ale víc mu slušely vlastní kousky, Hry o nás a finální Teď hned 1. hit z jeho 1. desky Hlavolam. Seskočil mezi publikum, zpíval dívkám i v jejich objetí, fotil se s nimi, jak to na koncertech dělá. Součást show? Ano, i radost pro fanynky, které pak Davida ze svého „sevření“ jen nerady pouštěly.

Kdo čekal na pop hvězdy Alphaville, dočkal se ve 23.30. Více o nich návštěvník Josef Průša z Ústí. „S Marianem Goldem u mikrofonu hráli nové i známé skladby. Sálem zněly hity Big in Japan, Dance With Me, Sounds Like a Melody, předloňská Song For No One s typickým pískáním a nakonec bouřlivě přijatá Forever Young. Kapela videoprojekcí a efekty nezklamala, ale na náměstích a i zimních stadionech je její show ještě efektnější, úžasnější. Moc rádi jsme je opět se ženou viděli,“ tvrdil divák o show legendy, během níž u pódia na hit Forever Young tančily v objetí dvě dívky. Ale asi ne lesbičky, jen jejich partneři právě „něco důležitého“ řešili na baru.

Hráli s nasazením

„Alphaville hráli s velkým nasazením, nové aranžmá jejich hitů se povedly. Nečekala jsem, že budou znít tak rockově,“ řekla o koncertu kapely, kterou zvučil vlastní zvukař, Alena Nováková.

„Byl jsem rád, že jsem si mohl popovídat s řadou známých i jejich dětí. Na plese jsem potkal i své svěřence z házené, těší mne výhra tričko se Sandokanem, Tygrem z Monpračemu. Jen řada mladých vůbec nevěděla, o jak významnou postavu skutečnosti i TV obrazovky se jedná.

Horor se ženou

„Také máme foto, na němž jsme zachyceni na symbolické úvodní straně Ústeckého deníku. To mi nesmí nikdy chybět, i když dostat manželku před redakční fotoaparát je horor,“ smál se Ervín Dostálek, jeden z výherců lístků na ples z Deníku.

Na finále akce s úsměvem vzpomíná Libor Zajíček. „Stojíme s Michalem Davidem v zákulisí a bavíme se o nové soutěži Novy, kde bude v porotě. Říká si říká o mikrofon, povídá dál a nejednou zpozorní: Co to hraje? Jé, vždyť to je začátek mojí písničky! a utíká na pódium zpívat,“ ohlíží se pořadatel plesu.