Výstava „Vzpomínky na vzpomínky" zve zítra od 17.00 na workshop Blanky Kirchner, jedné z vystavujících. Ukáže výrobu deníku. „Podobný jsem dělala 2x, přibližuji při něm různé přístupy k psaní deníku, probourávám klišé typu Můj milý deníčku," řekla. Stačí si přinést notes či sešit a jednu fotografii.

O tom, že Blanka Kirchner uchopuje deník netradičně, svědčí výstava. Nejsubtilnějším, ale nejvýraznějším z děl je 60 centimetrů dlouhý vlas, vodorovně připevněný na stěně. Tužkou jsou k němu jako na časové ose dopsány různé události. Zachycuje 5 let autorčina života co centimetr, to měsíc. Blanka Kirchner vystavuje i „fotobrože" s tematikou Ústí, lze si za 100 Kč zakoupit.

S Blankou v Armaturce představuje svá díla Štěpánka Bláhovcová, činorodá ilustrátorka a grafická designérka, známá komiksem Maminko, proč to v Ústí tak smrdí? (2005). „Kurátorky oslovily mne, ale já nechtěla vystavovat sama. Byla jsem nadšená, když navrhly Blanku! Nikdy jsme přímo nespolupracovaly, ale myslím, že naše tvorba má řadu styčných bodů, ač asi na první pohled nejsou vidět."

Štěpánka představuje i sítotisky ze svého studijního pobytu v Portugalsku. Jejich „rámy" připomínají dřevěné bedýnky. „Baví mne, že to vypadá, že to něco dělá, a přitom to nic nedělá. Mám ráda vysoké rámy, instalaci beru jako posun směrem k divákovi," vysvětlila.

Na rozdíl od Blanky Kirchner v Ústí už nepobývá, její nejmilejší vzpomínka na léta studií je ale stále živá: „Jsou to cesty na skládacím kole ze školy domů na Klíši, nad ránem, a otevření okna s výhledem na chemičku."

Zpracoval Miloš Makovský