Překvapení! Radost. První audioknihu „F 12.2 a E&J" severočeského básníka Tomáše Tajchnera načetl herec Martin Stránský, muž charismatického hlasu (dabuje Dr. House), známý z divadel v Plzni i v Praze či jako lékař v TV seriálu Ordinace v růžové zahradě.

A nejen to. „Český Dr. House" bude i kmotrem nové audioknihy. Dnes od 20.00 zve Tomáš Tajchner do klubu Legends Rock Café v atriu Magistrátu města Ústí na večer s křtem, s hudbou Pavla Nepivody (The Boom, kytara, zpěv) i Davida Žaluda (klavír) a živou recitací Martina Stránského. Ještě před příjezdem do Ústí jsme herce Martina Stránského oslovili…

Martine, prozraďte, jak vám zní poezie Tomáše Tajchnera?
Velmi dobře, jde pěkně „do huby" (smích) když to řeknu úplně natvrdo. Baví mě, protože je syrová a má nadhled. Básničky jsem díky němu načítal poprvé když tedy nepočítám práci v rozhlase.

Jak se na to člověk připravuje?
(pobavený smích) Nepatřím do kategorie lidí, kteří by nad tím extra přemýšleli. Když se někdy k takové práci dostanu, většinou si to přečtu, nechám to v sobě uzrát, ono se to někam dostane, než to začnu realizovat… a pak to ze mě padá podle toho, jaký ten den je.

Na křtu máte číst z obou knížek, které jste načetl do audioknihy. Bude to stejné jako ve studiu, či zafunguje kouzlo okamžiku?
Myslím, že to bude trošku jiné. U těch básniček si nemůžete měnit náladu, ale nemůže to ale ani vyjít stejné, jak na CD.

Co přejete nové audioknize? Je to tak trochu i „vaše dítě", ne?
No to každopádně! Většina věcí, které natočím, jsou pak moje děti i když se o ně už pak moc nestarám. Přeju Tomášovi spoustu inspirace a ať napíše ještě hodně tak bezvadných věcí jako teď. Doufám, že jeho nová knížka „Slova, která nemám komu vrátit" a audiokniha si najdou své čtenáře i posluchače.

Překvapila vás ta prosba či nabídka z Ústí, nebo až zaskočila?
Spíš mě překvapila. Když mně Tomáš řekl, koho měl domluveného předtím, tak si myslím, že bylo to trošku z jiného kadlubu ale proč ne? (Původně měl verše načíst Saša Rašilov, ale kvůli velké vytíženosti k tomu nedošlo. „Jsem moc rád, že mi Martin Stránský vyšel vstříc, že se to pěkně povedlo," řekl Tomáš Tajchner pozn. autora.)

Dabujete skvěle seriál Dr. House, na CD recitujete. Už i váš „Haus" recitoval? Měl tam poezii, nebo „on takový není"?
House, jestli si dobře vzpomínám, toho moc nenarecitoval. Ale dělal jsem a to už je dávno Kristiana v Cyranovi pro ČT. To ale nejsou básničky, je to celé ve verších.

Máte oblíbeného staršího herce jako vzor jak správně recitovat?
Přiznávám bez mučení, už je to dávno, co jsem slyšel poezii z rádia. Když jsem byl kluk, měli jsme doma „dráťák", kde takové pořady běžely. Bylo to velmi zvláštní a mě jako dítě to svým způsobem bavilo i když ne vždy. Některé básničky obstojí dodnes, jiné byly moc tendenční… A starých pánů, našich bardů, kteří už bohužel nejsou mezi námi, je celá plejáda. Načetli toho moc a rozhlas po drátě je pak hrál… Jenže i recitace je žánr, který se vyvíjí, podobně jako hraní ve filmu, v televizi nebo dabovaní. Vše se posouvá…

Poezie Tomáše Tajchnera pro vás je zajímavá, neobvyklá. Lze říci, že recitovat ji a točit bylo těžké, že vám dala zabrat?
Ani ne. Něčím jsme si totiž možná s Tomášem blízcí, snad stejným druhem humoru nebo nadhledem, postojem k životu. Mám pocit, že jsem tomu, co mi chce říct poezií, porozuměl na první dobrou.

Běžně nám někdy dlouho zní v hlavě písnička, kterou jsme poslouchali. Měl jste to podobné s nějakým veršem z audioknihy?
Měl, ale už si na ni nevzpomenu je to poměrně dávno. Ta jedna se mi pořád vracela, pořád jsem si říkal, jestli to bylo dobře, tak jak jsem ji načetl. Tak uvidím, možná se k ní dostanu na křtu.

Dabujete Dr. House, ale i detektiva Bootha v krimiseriálu Sběratelé kostí. Pokračujete dál v dabingu? Uvidíme nové díly?
Zrovna jste se trefil, právě odjíždím do Prahy dabovat další Sběratele kostí. A až dotočí poslední řadu Dr. House, tak zřejmě budu dělat i ji.

V seriálu Sběratelé kostí, řekl bych, doktorka a vyšetřovatelka Kůstka s „vaším" detektivem Boothem dost mává. Můžete to ovlivnit i dabingem, otupit to ostří, či naopak vše vyhrotit až do jejich střetů?
Já myslím, že vztah Kůstka Booth je poměrně vyvážený. Spolu se utkávají vzájemně, každý chvilku tahá pilku. Myslím, že to je poměrně slušně napsané… a zahrané. Jestli to je ale dobře nadabované, to musíte říct vy nebo jiní diváci.

Připadal vám už některý z dílů Sběratelů kostí hodně šílený. Říkal jste si „Tohle ale už autoři opravdu přehnali!"?
Když to vezmete opravdu „od podlahy", tak je vůbec celá ta profese dost divná. Přijde mi přitažené za vlasy, že někdo pozná podle kostry, co se tomu mrtvému stalo, jak umřel. Já nevím… Je to asi možné, zřejmě to tak jde. Vždycky jsem si ale myslel, že to jde jen podle forenzních stop na těle a teď o tom dabuju celý seriál (smích).