Čeká nás na podzim pět koncertů s Pražským výběrem, pak se uvidí, prozradil Deníku Vilém Čok. Tedy drsně upřímný klaun, muzikálový zpěvák a ex člen klasické sestavy legendárního Pražského výběru. Ten ve složení Pavlíček Kocáb Čok Hrubeš zkraje 80. let natočil jedno z nejlepších tuzemských rockových alb, Straku v hrsti (Panton 1988).

To LP „bolševikovi nevonělo", dlouho nesmělo vyjít, ač jeho hity Pražákům těm je tu hej i Na Václavským Václaváku mnozí milovali. Nyní slavné album ve výroční edici vydává Supraphon. Úspěch má v obchodech i na webu www.supraphononline.cz.

Čok nedávno bavil Ústí, dnes zpívá na festivalu Kamenický růžák (Srbská Kamenice, při špatném počasí stadion Děčín). V rozhovoru byla řeč o Strace, nedávné minulosti i blízké budoucnosti Čoka a Pražského výběru. Nejblíž to na něj máme 9. listopadu do Prahy.

Výběr zažil velkou krizí, Michal Kocáb měl Pražský výběr 2… Jaké bylo, když za tebe nad Výběrem „zlomil hůl někdo jiný"?
Situace se před lety dost vyhrotila. S Michalem Pavlíčkem nás to trápilo, měli jsme dost špatný období, kdy jsme si říkali, že už se to nikdy nevrátí. Ale nedávno přišel Michael Kocáb s podanou rukou, jestli bysme mohli zapomenout na sváry. Tak chystáme turné, Výběr už není pohřbená záležitost.

Jak vzpomínáš na časy Straky v hrsti? Hrál jsi už v Zikurratu, ale i sám jsem tě zaznamenal až ve Výběru jako rockového šaška, komedianta… Nejmladšího z kapely, který dělá „blbiny".
Já jsem se nechtěl pasovat do žádné role, ona ve Výběru vznikla nějak samovolně. To na tom bylo to nejlepší, že ty čtyři figurky vysublimovaly do nějakých zvláštních postav. Michael Kocáb byl mýtický, tajemný mág, virtuózní kytarista Michal Pavlíček byl chasník, často měl palmu z vlasů a já hodně rozdivočelej lítal s vysílačkou po pódiu… Byli jsme taková zvláštní skupina lidí, dobře jsme se doplňovali.

Skvělá deska Straka v hrsti natočená v roce 1982 či 1983 zůstala dlouho zamčená v trezoru. Vyšla až v roce 1988. Trápili jste se tou bezvýchodnou situací? Tak se alespoň dostala nahrávka mezi lidi, poslouchali ji z pásků a z kazet…
Trápilo nás to strašně, to bylo zlý období. Neměli jsme možnost se bránit, byla to tvrdá restrikce, nešlo na to nijak reagovat.

Kterou písničku z té desky máš nejradši? Svůj Václavák, který zpíváš s Bypassem i živě?
To byla výborná deska, mám ji rád. Jsou tam velmi originální věci, já se kloním spíš k těm rychlejším jako je Zubatá a Václavák, jsou na ní i dost originální věci Hrabě X, na závěr zvláštní rokenrol Nádraží nebo Straka v hrsti…

Hrál jsi i v kultovním filmu Juraje Herze Straka v hrsti (1983)? V podobenství s Janem Hrušínským a Borisem Rössnerem s hudbou Pražského výběru?
My jsme do něj točili úvodní scénu, kdy jsme měli pódium na obrovský haldě hadrů a různých zbytků, na smetišti. Ale oni to vystřihli.

Hit Na Václavským Václaváku je tvá jediná autorská věc ze Straky. To muselo být pro mladého Vildu úžasné, že ho Kocáb s Pavlíčkem vzali mezi sebe…
(rozpačitě) Já jsem přišel do Výběru v době, kdy byl kompletní repertoár hotovej. Už asi rok hráli, byla to hotová kapela a těžko se nováček nějakým způsobem prosazuje mezi ostřílenými kluky, staršími o tři až sedm let. Tenkrát jsem moc na pilu netlačil; Měl jsem připravené dvě věci a jednu z nich vzali.

A co ta druhá? Kde skončila?
Tak to´s mě zaskočil, víš, že ani nevím?! Ale je pravda, že některé písně , který jsem skládal pro Výběr, jsem použil pro svoje kapely Delirium i pro Bypass, protože Výběr dlouho stál. Třeba Řekni dítě chlebu stop, poslední věc mojí desky Živá voda, vznikla pro Výběr. Kocáb říkal, že je textově geniální, ale už jsme to nestihli zrealizovat.

Tenkrát Výběru neprošly úplně skvělé texty, Nafta nad zlato a ještě jedna o rybníku…
To byly texty Ringo Čecha, on napsal zrovna v době ropné krize vynikající text „Nafta nad zlato, ber kde ber, všude už dlouhý fronty jsou…" (je to parafráze na pohádku Sůl na zlato pozn. autora). Anebo „Protrhla se hráz nad rybníkem, všichni utíkaj ajajajaj. Nám s tátou nám je však hej, bydlíme nad rybníkem…"

A na závěr: V úvodu desky i písničky Hrabě X zpívá dítě starý světový hit Mendocino. Co to tehdy bylo za děcko?
To byl Pavlíčkův kluk, syn Michala Pavlíčka.

Kamenický Růžák sobota 2.6.2012 - Program
11:30 - 12:05 - Let me fall (DC)
12:20 - 12:55 - Pučmidrát (DC)
13:10 - 13:45 - Wrata wot středověku ( Rumburk )
14:00 - 14:35 - A New Chapter (DC)
14:50 - 15:30 - Sklap (DC)
15:45 - 16:20 - Děčínské panoptikum (DC)
16:35 - 17:15 - JZD ( DC )
17:30 - 18:10 - Cumbal ( Most )
18:25 - 19:15 - Vision days
19:30 - 20:20 - Destroyself (DC)
20:35 - 21:35 - Greedy Invalid
21:50 - 23:00 - Vilda Čok a Bypass
23:15 - 00:30 - Krucipusk (Willy)