Během přípitku šampaňským zde také zněla folková hudba přítomného kytaristy. A sám Ladislav, druhdy pěvec ústecké opery i místního krematoria, také zazpíval hlasem jako zvon. Klasiku.

Svou míru znali přizvaní autoři poezie i prózy, většinou členové Severočeského klubu spisovatelů, jemuž Ladislav Muška předsedá. Aby se výroční oslava „nezvrhla" v dlouhé předčítání či recitaci, každý autor měl jen 5 minut času pro sebe – a teď se ukaž! A bylo smutno i veselo, chvílemi lehce pateticky zněla „gratulační tvorba". Lacině ale ne.

Laskominy na oslavu

Dobrá duše Severočeského klubu spisovatelů Růžena Pečivová udělala chuťovky a napekla zajímavé chutné cukroví. „Už jen kvůli němu jsem tady," jen se oblízla jedna z gratulantek. Ale vyjmenovat zde dál přítomné, autory z celého Ústeckého kraje, to by jistě znamenalo na řadu dalších zapomenout. Takže až na závěr jen jedna výjimka: TKN…

Samotného oslavence těšilo množství autorů, asi padesát lidí i jejich dárky, a že vůbec přišli. Dostal několik lahví vína v bílé i rudé verzi, čeká ho bafání z doutníčku, četl svou humornou povídku o ženách. Dostal také celou tašku dárků od ústecké básnířky Táni Kindl Novákové.

Písmenka a tabáček

„Protože je Ladislav Muška zároveň i mým velkým přítelem, dlouho jsem přemýšlela, jaký zvolím dárek. Nakonec jsem pojala nápad vytvořit balíček neřestí - tedy láhev výtečného červeného vína, ten nejlepší tabák do fajfky, co se mi podařilo sehnat a poslední vydání časopisu Playboy," vysvětlila s úsměvem.

„Pak jsem mu ještě koupila polštářek s látkovým návlekem, na kterém jsou samá písmenka. Láďa je spisovatel, tedy mistr slova a slovo se skládá z písmen. Takže, co bližšího jeho duši vymyslet, že," jásala.

Přidala i své knížky a jednu bibliofilii. „Chtěla bych se dožít také takového věku jako Láďa. Ale jen za podmínky, že budu mít ještě jeho elán a zdraví! Jo, a ženský se mu prý pořád ještě líbí," dodala básnířka.