Mostecké Divadlo rozmanitostí, loutková a alternativní scéna Městského divadla v Mostě, ale po našem Rozmáňo, zve v sobotu od 17.00 na premiéru pohádky „Sněhurka a sedm trpaslíků" od Kateřiny Fixové a Antonína Klepáče. Ten je i režisérem novinky, která slibuje hned ČTRNÁCT TRPASLÍKŮ.

Humor a princezna

„V naší pohádce nechybí humor, písničky, ani krásná princezna a láska, která odolá všem protivenstvím zla.

Naše inscenace nejde cestou slavného Disneyova filmu, ale ani se nesnaží o „novátorské" pojetí. Jevištní vyprávění o krásné Sněhurce, zlé královně, kouzelném zrcadle, otráveném jablku a o sedmi malých mužíčcích, kteří se o Sněhurku starají a přivedou jí statečného zachránce, se opírá o činoherní i loutkářské postupy a počítá také s jevištními „zázraky", jak to její iluzivní podoba vyžaduje," vysvětlila dramaturgyně Kateřina Fixová.

A je to logické, bylo by škoda nevyužít potenciálu skvěle invenčního mosteckého divadla.

Trochu jinak na vše jde divadelní spolek Činoherák Ústí z ústeckého Střekova. Na neděli chystá k Mezinárodnímu dni dětí zábavné kulturní odpoledne do Činoheráku i do přilehlého parku TGM. Slibuje atrakce pro malé i větší, kreativní hry, oblíbené malování na obličej…

„Děti si zasoutěží v oblíbených disciplínách třeba ve slalomu na odrážedlech a koloběžkách, ale také v kuželkách a v rybolovu, čeká nás výtvarná dílna Tamaryšek. Zároveň chceme navázat na loňský piknik za svobodnou kulturu a pozvat všechny, kteří se rádi podělí o své domácí dobroty s ostatními," popsala záměry spolku Tereza Silbernaglová, ředitelka Činoheráku.

Oscar, rok 1939

Dětský den na Střekově současně nabídne od 14.00 a od 17.00 premiéru pohádky Býk Ferdinand. Napsal ji herec Činoheráku Matúš Bukovčan na motivy Disneyova animovaného filmu, který získal Oscara již v roce 1939.

Pohádka vypráví příběh býka Ferdinanda, který rád polehává na rozkvetlé louce pod svým oblíbeným stromem, užívá si vůni květin a sní o klidu. „Jednou se ale splaší, prchne a dostane se až na pravou španělskou koridu. Dokáže se dobromyslný býk dostat z této šlamastyky?" ptá se Tereza Silbernaglová.

Uvést právě pohádku s originálními loutkami, písněmi a toreadory napadlo herce Matúše Bukovčana, znal ji ještě z časů svého působení v Divadle v Banské Bystrici, kde působil jako technik.

„Líbil se mi námět mírumilovného býka a zároveň jsem chtěl příběh propojit se španělskými tradicemi. Příběh je vlastně jednoduchý a relativně krátký, proto zde zbyl velký prostor pro improvizaci, hravost, fantazii. Chceme v dětech probouzet zvědavost, neservírovat jim hned jednoduchá řešení, jak to dnes s dětskými příběhy bývá," řekl Matúš Bukovčan.

„Příběh býka Ferdinanda je romantický i pro malé děti, které ještě ani nevědí, co to romantika je," soudí Matúš Bukovčan, režisér hry a autor výpravy.

Náš býk je jiný

Herečka Marta Vítů doplňuje: „To, co má Ferdinand rád, by se od něj nepředpokládalo. Jeho bráchové rádi ukazují svou sílu na koridě, ale býk Ferdinand je úplně jiný."

„I loutky býků se od sebe budou lišit. Ve Ferdinandovi je křehkost, duše nebo svědomí, které v sobě máte už od narození. Všichni ho máme, ale každý z nás má jinou fantazii, jiné představy. Z této pohádky jsem měl moc dobrý pocit, však také získala Oscara," připomíná režisér.

Herci se kvůli pohádce museli naučit hrát na kastaněty a tančit variaci na paso doble, které na kytaru nastudovala všestranně nadaná herečka a muzikantka Anna Fišerová.

Pohádka pro školky

Krom toho se děti dozvědí dost o Španělsku a jeho tradicích. Dnem dětí to ale pro pohádku nekončí. Vzniká především pro malé děti tak, aby s ní trojice z Činoheráku mohla navštěvovat i mateřské školky.

A herci Matúš Bukovčan, Anna Fišerová a Marta Vítů se už do mateřinek těší.

„Chystáme si pro děti interaktivní zábavu. Společně se také nalíčíme, abychom byli hezcí na koridu, Matúš má vousovač a bude dělat chlapcům vousy, budeme děti učit dělat vějíře. Nebudou se jen koukat, zapojíme je pěkně do pohádky, aby si ji ještě víc užily," slíbila Marta Vítů.