Tým lodi chystá na sobotu 17. listopadu od 20. hodin MKI rapovou oslavu Revoluce, den poté bude dětské představení Kocour v botách, 26. listopadu zaduní lodí Atria Tour, pětikoncert nu metalových kapel. „Program máme skvělý. Ale trápí nás nízká hladina Labe,“ říká jeden ze zakladatelů lodi, dramaturg programu Slávek Vršovský.

Co bude letos největší zážitek na lodi?
Celý ústecký i děčínský program. Těsně před vyprodáním je rocková Mucha z Brna, kapela okolo originální zpěvačky a kytaristky i autorky. Na severu téměř nehraje, její koncert slibuje událost i překvapení.

Podepsalo se letošní léto na provozuschopnosti lodi?
Měli jsme obrovské problémy celý rok. Už na jaře bylo sucho, museli jsme kompletně rušit program v Děčíně. Nemohli jsme vyjet z loděnice, z laguny, kde stojíme. Zůstali jsme tam uvěznění až do půlky května. Některé konference se odehrály přímo tam, za to patří náš velký dík vedení loděnice v Křešicích. Pak jsme pluli rovnou do Prahy, kde už jsme měli být 14 dní, a tak jsme i tam rušili pár akcí. Vlastně nás zachránila Berounka, která se z ničeho nic rozvodnila. Berounka není regulovaná, a tak nás její voda donesla přes Vltavu a Labe až na sever. Byla to rychlá akce, vyrazili jsme s tím, že to snad vyjde, a klaplo to.

Trochu připomínáte dávné voraře, i ti byli závislí na splavnosti.
Je to Boží zásah, jak nakonec vše dopadne. Postavit jez v Děčíně není evidentně v našich silách, těžko s tím něco uděláme. Vše se domlouvá hodně dopředu a pak se zase akce ruší s tím, že voda není a jen tak nebude. Sucho letos bylo a dál je extrémní. Stav vody v Ústí na povodí je nějakých 135 centimetrů, což během listopadu nebývá. To bylo naposledy snad před čtyřiceti lety.

Stává se to pro vás existenciální záležitostí?
Stává, je to tak. Letos jsme museli v Německu rušit velký divadelní festival, je to problém i pro naše partnery. Ti všechno připravují a pak nastane varianta B, varianta brod, kdy se začne vše přesouvat do náhradních prostor. Přichází vniveč práce naše i těch, kteří se na všem podílejí.

A těch, kteří se na divadlo těší?
Ano, i těch. Ti si musí vystačit s naší obrovskou omluvou. My přes naše partnery dokážeme vstupné vrátit, ale už musíme platit provize. Lidé na severu nejlépe vědí, jaký je teď stav Labe.