Na své bývalé členy Michala Tučného a Pavla Brümera už letos legendární Fešáci vzpomínají na svých Vánočních saloonech. Teď už je čekají jen koncerty dnes v Jablonci nad Nisou, v pondělí v Městském divadle v Děčíně a ve čtvrtek 17. prosince v divadelním sále DK Ústí.

Ač saloon připomene 20. výročí úmrtí Michala Tučného, nejslavnějšího člena kapely Fešáci, zazní jeho veselé písničky i hity a nebude to smutné vzpomínání. Více řekl kytarista Antonín Kny.

Tondo, s Michalem Tučným jste se „minul" ve Fešácích o šest let. Spíš se tedy zeptám na Pavla Brümera, spoluzakladatele Fešáků, který zemřel letos na podzim. Ač s vámi nehrál déle než deset let, každého jeho smrt zaskočila. Zkusili jste ho pak v mezičase přemluvit k návratu?

Několikrát, oslovil jsem ho ale vždy jen já. Pokaždé když jsme v Ústí hráli, jsem ho zval na koncert. Ale za celou tu dobu, a on odešel v roce 2002, kdy jeho cukrovka propukla naplno, už jsme si s ním zazpívali jen jednou. V roce 2002 rozpustil i naši kapelu Cadillac, hráli jsme v ní deset let. Stalo se to ze dne na den, já ležel v nemocnici po autonehodě a on mi přišel oznámit, že končí…

Mrzelo vás to?

Mrzelo a vlastně mrzí dodnes. Měl jsem Pavla rád, a myslím, že i on mě. Byli jsme vlastně takoví rebelové, prosazovali a hráli tvrdší country, Pavel tomu říkal „brutální country". Natočili jsme spolu čtyři desky.

Jak vnímáte dva zpěváky, kteří s vámi nyní jedou Vánoční saloon a zpívají písničky Pavla Brümera a Michala Tučného? Tedy Pavla Kaisera a Rosťu Fišera. Jsou to lidé, kteří vám takzvaně „spadli z nebe"?

Ne ne. Rosťu Fišera jsem objevil asi před dvěma roky. Když hrála někde kapela Michal Tučný Revival, šel jsem se podívat a překvapilo mě, jak je Michalovi podobný, umí jeho gesta a pohyby a že umí okolo stovky jeho písní. Má i stejný hlas, to uvidíte a půjdete do kolen. Je mu podobný nejvíc ze všech těch „pseudomichalů", kteří tu kdy vystupovali. Navíc je to dobračisko, on pracuje s bagrem. Jezdí s námi jako host, byl s Fešáky třeba v Lucerně 12. listopadu na obrovském vyprodaném koncertě a teď jezdí i vánoční koncerty. A zpívá jenom ty písničky, které Michal zpíval u Fešáků.

Jaké to pro Fešáky je, zazpívat si živě s Míšou Tučnou?

Je to radost, je jediná biologická dcera Michala Tučného a lidi ji mají rádi. Michala k nám v podstatě už patří.

A Pavel Kaiser, který zpívá písničky Pavla Brümera?

To je zajímavý, on pochází ze Šluknova, odkud byl i Pavel Brümer a až do první třídy šel v Ústí nad Labem. Pavel má skupinu Netto, spolu máme skupinu Double Eagle a teď hraje asi pět let se skupinou Taxmani. Byl to dlouholetý moderátor Country Radia, ten zpívá výjimečně jen písně Pavla Brümera. Hostuje s námi často, ale jen v rámci vánoční šňůry.

Byla nějaká písnička, kde si dali duet Brümer s Tučným? Že by ji teď Rosťa Fišer s Pavlem Kaiserem mohli zazpívat společně?

Myslím, že ne. Je ale jedna píseň, kde zpívají všichni Fešáci a to je Ostrov Fešáků, duet spolu ale neměli.

V listopadové Lucerně s vámi byl jako host i Petr Novotný. Jak se povedla?

Ta byla výjimečná tím, že se po mnoha letech podařilo dostat na jedno pódium během jednoho večera Greenhorns a Fešáky. Tento rok byl zajímavý tím, že Tučňáci, doprovodná kapela Michala Tučného, měli 35 let, Fešáci čtyřicet let od názvu Fešáci, od vydání první desky Ostrov Fešáků. Jinak mají čtyřicet osm let, ale dřív se jmenovali Bluegrass Hoppers. No a čtyřicet pět let měli Taxmani a padesát let Greenhorns. Ten koncert se jmenoval Půlstoletí české country, každá z těch kapel letos slavila výročí. A příští rok je padesát let Porty a dvacet pět let Country Radia.

Vzpomínáte i na Michala Tučného, na koncertě zazní jeho velké hity jako Pověste ho vejš. Čeho si na něm vážíte? Že měl čich na dobré písničky?

Já myslím, že čich na dobré písničky měli hlavně Zdeněk Rytíř, Petr Novotný a Jan Vyčítal. Ti pro Michala udělali maximum, Michal sám měl výbornou předávací schopnost. Lidi mu to věřili, a to je strašně důležitý. Spousta lidí tady zpívá perfektně, ale nemají to charisma, tu předávací schopnost. Lidi jim to nevěří, Michalovi ano. On zpíval rád, od srdce a to se pozná.