S postupující pandemií koronaviru se vzedmula i vlna solidarity, která nemá obdoby. Lidé se zapojili do pomoci různými způsoby od šití a rozvážení roušek přes nakupování pro seniory až po podporu těch, kteří se pohybují v první linii. „Chtěl jsem také přispět svou troškou do mlýna. Ideálně tím, co mi jde nejlépe, a to je hudba,“ řekl děčínský muzikant Ladislav Benda. Rozhodl se proto zorganizovat on-line benefiční koncert.

Akce se uskuteční v sobotu 16. května v ústeckém Veřejném sále Hraničář. „Nejdřív jsem rozhodil sítě, které děčínské kapely by se chtěly zúčastnit. Po nějaké době se ustálil počet na pěti bandech a do programu se mi podařilo zařadit několik přátel z branže. Posluchači se tak mohou těšit i na hudebníky z Itálie, Polska či Ameriky,“ doplnil Benda.

„Dva měsíce jsme si nebrnkli a podpořit někoho, kdo sám pomáhá, je pro nás samozřejmost. Jako kapela jsme si na začátku roku prošli složitým obdobím, a tak každé vystoupení vítáme. Navíc když Slávek Benda nabídl, že si s námi zahraje, tak jsme to prostě nemohli odmítnout,“ řekl Jan Mirovský z děčínské skupiny Vomiště, která na koncertu vystoupí.

Kdo vystoupí

Kapely: Lunchbeat, Černý Pepr, RAY, Vomiště, Bodenbach

Speciální hosté: Jessica Heim (USA), Dane Bryant (USA), Luigi Leoni (ITA), Guiseppe Antonacci (ITA), Daniele Castellani (ITA), Jiří Pešek & Sons

Od začátku se držel Benda uspořádání živého přenosu přes internet kvůli autenticitě a naléhavosti. Oslovil ústeckou firmu Lightstorm-design a Veřejný sál Hraničář. Obě instituce mu vyšly vstříc a poskytly své know-how a zázemí. „Logisticky a organizačně není jednoduché takový koncert uspořádat. Přistoupili jsme k přednahrání video tracků, které budeme postupně zařazovat během akce do programu,“ podotkl Benda.

„Nad účastí na benefičním koncertu jsme po oslovení neváhali ani minutu. Později jsme se dozvěděli, že podpora poputuje mezinárodní organizaci Lékaři bez hranic, což je dobrá volba,“ řekl Pavel Techl z kapely Ray.

Lékaři bez hranic pomáhají těm nejohroženějším, vyčerpaným lékařům, lidem trpícím uprostřed násilí, chudoby a dalších epidemií i těm, kteří nemají střechu nad hlavou. Teď jsou mnohem zranitelnější než kdy dříve a před nákazou se v podstatě nemohou chránit. Vyhlásili proto krizovou sbírku na boj s pandemií covid-19 a negativními následky, které za sebou zanechá.

„Měl jsem možnost se zástupci Lékařů bez hranic několikrát hovořit a přiblížit jim myšlenku koncertu, velmi si cenili zájmu a podpory v jakékoli formě,“ svěřil se organizátor. „Pokud se podaří přenést emoce a energii z hudby do příbytků posluchačů, přičemž se publikum ztotožní s myšlenkou koncertu, splní akce svůj účel. A kdyby se lidé rozhodli i finančně přispět, mohou tak učinit až do 8. června,“ dodal.

Koncert bude přenášen on-line z Veřejného sálu Hraničář https://hranicar-usti.cz, sledovat ho lze rovněž na YouTube pod názvem DCMUSICbox / Benefiční koncert. Přispívat mohou zájemci na webové stránce www.darujme.cz/vyzva/1201429