Zapátrejme maličko v minulosti, přesněji o dva roky zpět, a vzpomeňme si na zdánlivě nepodstatnou sms, která proběhla na obrazovce nad stagí: „Bryan je dobrý, ale Jarek je Jarek." Adams sice měl pod pódiem natřískáno, ale publikum ho sledovalo bez emocí.

Benátská! 2014 - sobota 26. červencePodobný, možná ještě tragičtější, scénář se opakoval i letos u HIM. Velké mezery mezi posluchači, sedící lidé na trávě, žádná odezva od publika, poměrně dost diváků na konkurenčním koncertě Mňágy a Žďorp, který probíhal sice na menší scéně, ale za přítomnosti větších emocí. Zahraniční muzika prostě Čechy tolik netáhne.

Český posluchač se chce bavit, smát, skákat a řádit. Největší úspěch tedy měli srdečný a nejen ženami milovaný Tomáš Klus se svými slovními hříčkami, zpívající herec a bavič Jiří Macháček, který pařil každou sekundu vystoupení a na konci si v běhu plácl se všemi v první řadě, echt česká parta Divokej Bill s tradičním domácím soundem i sympaťák Michal Malátný s Chinaski, který si publikum podmanil hned u první písně, kdy jím procházel s kytarou a zpíval Dobraka od kosti. Rozloučil se rovněž stylově – starým dobrým hitem Punčocháče, kdy s ním posluchači zpívali sborově.

Lepší než Lucerna

Koncert HIM nabídl úplně jinou podívanou, než zbytek Benátské, ale publikum blyštivé pódium, tvrdší muzika a zpěvákův vybroušený hlas nechávaly poměrně chladným.

BENÁTSKÁ V ČÍSLECH4 dny
2 pódia
3 stany s DJ's
16 tisíc posluchačů
64 účinkujících

Výjimkou byly ovšem přední řady skalních fandů. Jednou z nich byla i plzeňská fanynka. „Tento koncert byl pro mě druhým vystoupením HIM. Viděla jsem je ještě v Lucerně. Dnes tady se vyvedl o něco více. Kapela hrála déle, byla lepší atmosféra a víc posluchačů. Taky mě potěšily písničky, které moc často live nehrají. Koncert na Benátské měl více šťávy, zpěvák byl veselejší, i přesto, že za sebou mají třetí den v kuse," pochvalovala si Alena Hladká, která poslouchá kapelu více teprve dva roky. HIM ji začali zajímat hlavně díky nové desce, dříve znala pár hitovek.

Odpoledne a večer na Benátské! 2014Podstatně větší kotel měla páteční hlavní kapela TEAM v čele s Pavolem Haberou.  Parta, která do poloviny devadesátek zastiňovala i Elány, pozvala publikum na procházku do minulosti. Písničkami jako Krátke lásky, Mám na teba chut, Reklama na ticho, Držím ti miesto či Nemam čo stratiť se TEAM podařilo strhnout publikum ke zpěvu, tanci, tleskání do rytmu i skandování.

„Team jsou pro mě srdeční záležitost. Jejich vystoupení bylo naprosto super. Užil jsem si ho neskutečně, že to ani neumím popsat. Kapelu poslouchám od svých -nácti let, takže už je to dvacet až pětadvacet roků. Znám snad všechny písničky nazpaměť, ale nejraději mám tu, co hráli poslední – Reklamu na ticho," zhodnotil výkon TEAM a Pavola Habery fanoušek Aleš Filka z Liberce.

Odpoledne a večer na Benátské! 2014Král Ivan Král

Dvaadvacátý ročník Benátské nabídl ještě jedno netradiční vystoupení, které se vcelku vymykalo festivalové koncepci. Zahrál zde poměrně opomíjený český muzikant, který jako jeden z mála dosáhl na světovou slávu. Ivan Král zde odehrál jeden z dvou koncertů v ČR po třech letech. Jeho vystoupení bylo v pátek již od 17 hodin, takže účast posluchačů byla bohužel taktéž střízlivější.
„Ivan Král je jediný český hudebník, za kterým bych šel třeba i do pekla," smál se Michal Kluch z Prahy, který přijel pouze na vystoupení tohoto interpreta.

Vážně, či parodie?

Kapela, která přesně zapadá do koncepce Benátské a hraje na každém ročníku, je Walda Gang. Jde spíše o parodické uskupení, které svou muziku nebere (pozn. red. Doufejme!) vážně. Tato kapela chce hlavně bavit. „V každé ruce mám pivo, takže si to tu užívám skvěle. Jestli stihnu ještě další dvě piva, tak se určitě půjdu podívat na Walda Gang. Pak by to možná šlo," vtipkoval Pavel Schnirch, který pochází z Jablonce, ale nějakou dobu už žije v Praze.

Benátská! 2014 - sobota 26. červenceNa Benátské si letos přišly na své všechny věkové kategorie. Pro ty starší hrál například Petr Spálený s kapelou Apollo nebo kapela Abraxas.

„Jsou to chlapi, kterým je přes padesát, ale pořád to má koule a „drajv". Bavil jsem se i s jinými kamarády a všichni byli nadšení," zhodnotil fotograf Miroslav Chmela.

Pořadatelé festivalu stále více sázejí na české a slovenské kapely, protože publikum na ně prostě slyší. Bude ještě vůbec příští rok zahraniční headliner?

Benátská! - čtvrtek patřil revivalům.„Včera jsme dělali program na příští rok. Nechci ještě nic prozrazovat… Ale samozřejmě jsme viděli, že Habera měl větší účast než HIM. Český i slovenský rybník je ale bohužel malý, takže nestačí. Chceme se ubírat směrem, že pozveme jednu velkou zahraniční kapelu a jednu top českou. Také asi budeme pokračovat v tradici volné neděle," řekl hlavní organizátor festivalu Pavel Mikez.

Další novinkou byl Revivalový večer, kde zahrálo pět skupin hity zahraničních legend. „Revivaly se povedly, moc mile nás překvapily. Přemýšlíme, jestli příští rok půjdeme stejnou cestou. Nechci pomlouvat Mekyho a další Slováky, ale cover bandy měly větší publikum, takže o tom budeme uvažovat," dodal.

Z POHLEDU HANY LANGROVÉ

Redaktorka Hana Langrová.Největší zážitek? Rozhovor s Králem

Ivan Král. Jeden z mála Čechů, který dosáhl na opravdovou světovou slávu. Hudebník, který hrál s kapelami Blondie a Patti Smith Group. Napsal písničky pro Iggyho Popa, Davida Bowieho, Johna Calea… V Čechách produkoval Lucii, Garáž nebo Mňágu a Žďorp. Nahrál desku s Davidem Kollerem a Ivanem Hlasem. Dělat rozhovor s takovým protřelým a zkušeným muzikantem je velká čest a moc si toho vážím. Vyprávěl mi například, jak se ve studiu potkal s Mickem Jaggerem. Rozhovor si můžete přečíst ve středečním vydání Deníku.
Co se přímo hudebních zážitků týká, nepřišla jsem na Benátskou vyloženě za velkými hvězdami. TEAM a HIM jsem samozřejmě nemohla vynechat, ale nejvíce jsem se stejně těšila na českou klasiku, u které si dám pivo, zazpívám si známé písničky a odreaguji se. Tato kritéria do puntíku splnili Visací zámek, jejichž atmosféra je úplně jiná. Prostě punková! Zpěvák Hony sype ostré  hlášky a kytarista Pixies mu skvěle sekunduje. Například rozcvička pod jeho vedením 
u písničky Pitomá je velký úlet. Visací zámek hraje jednoduché písně s vtipnými, provokativními a trefnými texty. Většina současné hudby je poznamenaná nedostatkem hudební vzdělanosti. U hudby, která se snaží působit umělecky, je to trapné, ale Visáči si z tohoto nedostatku udělali přednost. Jejich písničky jsou krásným a spontánním projevem radosti ze života.
Jednoznačná trefa do černého je vždy koncert Mňágy a Žďorp, kteří mají tolik hitů, že na fesťácích hrají jen ty největší vypalovačky. Na Benátské je doplnili o dvě novinky, které právě ztvrdili nahráním v Pekingu.
Do třetice všeho dobrého jsem si moc užila MIG 21. Jiří Macháček je výborný bavič a pařmen. Písně jeho kapely mě jednoduše baví. Srdcovka to není, ale člověk prostě ví, že tento koncert bude dobře strávený čas.
Hodně velké plus letošního 22. ročník byl Revivalový večer, na kterém zahráli Abba Stars, Rammstein Members Club, The Miracle (Queen), Kiss Forever Band a Acca Dacca (AC/DC) byl skvělou změnou. Myslím, že oldies táhne a pořadatelé nešetřili a pozvali kvalitní revivaly jak z Čech, tak ze zahraničí. Několik dobrých cover bandů ještě znám, zajímalo by mě, s čím přijdou příští rok. Nechme se překvapit!