Jubilejní ročník nabídne za 20 dnů 63 kulturních akcí na německé a 25 na naší straně. Festival zahájí v ČR slavnostní koncert české zpěvačky Ivy Bittové a švýcarské houslistky Hany Kotkové v úterý od 19 hodin v Severočeském divadle v Ústív vstupné je 150 a 200 korun.

Obě umělkyně představí dílo nejznámějšího žijícího maďarského skladatele Györgye Kurtága Kafkovy fragmenty, napsané pro soprán a housle. Skladbu, označovanou za „téměř neproveditelnou“, tvoří 40 krátkých hudebních úryvků.

Kurtág jejich texty vybral z deníků, povídek či dopisů spisovatele Franze Kafky. Po jarním uvedení duem Bittová-Kotková nešetřila hudební kritika chválou na autorskou představivost Kurtága a umění Bittové a Kotkové.

„Už ze zahájení je zřejmé, že hlavní téma letošního ročníku na české straně je německá literatura z českých zemí. Zaměřili jsme se hlavně na jejího nejvýznamnějšího zástupce Franze Kafku. Jeho texty je inspirována řada připravovaných kulturních akcí různých žánrů. Nabízejí nejen hledání souvislostí v životě slavného spisovatele, ale i zamyšlení nad aktuálností jeho díla v dnešní době,“ řekla Deníku Tereza Forker, kulturní manažer Collegia Bohemica.