Jednou dopoledne, jednou odpoledne se v sobotu 15. prosince na velkém plátně uvnitř císařského sálu ústeckého muzea ukázal profesor Všudybílek, odborník na paranormální jevy, aby nejen dětem vyprávěl příběh o dlouhonohých skřítcích, kteří chrání před zlobivým Krákorou zlatou rybku. Námět a scénář dodal, u animace se zapotil Jiří Vilímek, postavičky a kulisy nakreslil Michal Novák, hudbu zkomponoval Jan Beneš, dějem provázel herec Marek Němec, na režii dohlížel Jiří Petrů. Všechno dobře dopadlo, kouzelná rybka zůstala v Ústí, Krákora se polepšil.

Jen si nemyslete, pohádka nebyla zadarmo. Děti musely nejprve projít šest náročných stanovišť, kde prokazovaly svou šikovnost. Pokud všechno zvládly, dostaly odměnu a mohly usednout v sále. "Nejtěžší byla ta papírová maska, pomáhala mi maminka, hlavně s vystřihováním. Rybičku jsem v řece našla hned, na chůdách to také nebylo jednoduché, foukat do kuličky jste museli pomalu, nebo by spadla na zem. Moc se mi to líbilo. V přízemí jsem dostala od hodné paní s krásným kloboukem hadrového skřítka a čokoládovou rybu. Pohádka byla hezká, hlavně, že nevyhrál ten Krákora," zhodnotila program roztomilá holčička. Přijela s babičkou ze Střekova a Ježíškovi ještě nepsala. Musí prý padat sníh, jinak to neplatí.

Jen skončil zasloužený potlesk v sále, už se slavní muži domlouvali, jak by svou pohádku ještě vylepšili. Z reakcí dětí zjišťovali, která pasáž byla zbytečně dlouhá, kde se děti smály nejvíc, zda byla hudba všude slyšet, pro jakou věkovou kategorii je pohádka nejvhodnější. "Je to úžasná zkušenost, báječná inspirace, pohlazení po duši," řekl Jan Beneš. "Tohle byla má čtvrtá pohádka, moc si vážím především podpory města a spolupráce kolegů. Všichni se učíme, odměnou pro nás jsou rozzářené oči těch nejmenších. Příští týden se sejdeme a vyhodnotíme celý projekt. Moc děkuji i pracovníkům muzea, byli báječní a všem to v převlecích slušelo. Ústečané dostali dárek k Vánocům, jestli bude mít pokračování, ještě nevím, ale víc vlastních pohádek má snad jen město Jičín," smál se Jiří Petrů.

Miroslav Vlach