Pěkné zážitky, klid, pokoru a roky prověřené skvělé písně nabídl páteční večer 51. ročníku Festivalu Porta na Severní Terase v Ústí přírodní areál u jezírka Laguna.

ULRYCHOVI BYLI SKVĚLÍ

Bavil tu už ve čtvrtek koncert Bluegrassový předkrm. První vrchol, vedle soutěžních koncertů, bylo páteční večerní vystoupení Javorů, pětky sourozenců Petra a Hanky Ulrychových. S cimbálem, housličkami, kytarou a zpěvem všech muzikantů v čele s Hanou a Petrem byl plný krásných písní na pomezí skladeb lidových a umělých. Jízda králů, Zvon či Tichá píseň byly lahůdky. Jako hity se netváří, ale dávno jimi jsou. Hudba pro radost.

A další radosti přišly: Báječná slovenská Janka s folkem blízkým Karlu Krylovi, hudba z duše. Ale také chlapecko dívčí trio Vodníci; jejich hudba byla hravá v pátek a při sobotě pak mile soutěžní.

„Krásnej večer, příjemná atmosféra, milí lidé. Skvěle zpívá Jindra Malík s Fešáky. Slyšíte? Právě teď," řekla Ústeckému deníku Marcela Prokůpková z Ústí.

Sobotní podvečer a vlahý večer vrcholil teplým letním deštěm se vzpomínáním Fešáků s bývalými členkami a členy. Vše začal logicky pěkný nostalgický koncert Bluegrass Hoppers s Karlem Poláčkem, prvním kapelníkem Fešáků, Robertem Mouchou, Emilkou Petráškovou, Radkem Stankem a dalšími.

Speciální host byla dávná, i dnes slušně rozjetá parta Pavla Brümera (1946 2015), Cadillac a pražská Rekonvalescence s Ivanem Haladou. Má hlas jako bohužel zesnulý Jindra Šťáhlavský (1945 2013). Jeho Jaro hřálo, i ono připomnělo: Fešáci vznikli před půlstoletím v Ústí…

TAK TO MÁ BÝT

A ve finále Fešáci Linka, Moucha, Kny, Slezák, Malík a další i jejich ex zpěvačky Erika Horká a Hanka Mladá. Její novinka Tak to má být s citlivým textem Tomáše Choury z Homole u Panny patřila k vrcholům koncertu stejně, jako Hallelujah od Hany Horecké. Vrátila se s Fešáky na scénu po dlouhé nemoci, text k Cohenově písni si sama napsala.

Kapela představila nové supraphonské 3CD Fešáci 50 let, kde je 60 hitů. Slavnostní bylo, když 3CD a knihu „Fešáci 50 let: Historie, Zpěvník, Fotografie" ukázal publiku její ústecký vydavatel Pavel Mészáros z AOS Publishing.

„Pro fanoušky Fešáků je důležité, že knihu, která vychází v omezeném nákladu, nelze běžně koupit v knihkupectvích, ale jen na koncertech Fešáků a v našem e-shopu www.aospubishing.cz," řekl vydavatel. Trojalbum plné „fešáckých" hitů ale i vzpomínkovou publikaci šampaňským rád pokřtil Jindra Malík, člen Fešáků.

PROSTĚ ÚŽASNÝ ZÁŽITEK

„Byl to úžasný zážitek, stát s Fešáky na jednom pódiu, a ještě při jejich 50. výročí! Ale poslouchám je od mládí a country mám rád, takže to není náhoda. Prostě to tak mělo být," řekl Mészáros.

„Tu knížku si koupím," tvrdila Lenka Stránská z Ústí u stánku s CD, kde ji kniha Fešáci 50 zaujala. „Má i zpěvník s písničkou, která se mi v mládí moc líbila, Lojza a Líza. Pamatuji si, že při ní Fešáci, kteří ji zpívali, seděli, bylo to takové vtipné divadlo. Petr Novotný s posluchači uměl navázat kontakt. Když Fešáci byli v Ústí, nenechala jsem si jejich Salón ujít," říká Ústečanka.

„Ty jejich fotky z mládí, vážně to byli Fešáci. Ani teď nejsou k zahození. Esprit jim zůstal a rozbalit to umí jako zamlada. Koukám, je tu popsáná historie skupiny, i časy Bluegrass Hoppers."

„Tenkrát jsem na ně nechodila, byla jsem malá holka. Proto mě těší, že tu na Portě písničky z těch časů zněly. Zvlášť mě zaujala Emilka Petrášková. Je to paní v letech, ale zpívá jí to dál," nadchla Maraton Fešáků Lenku Stránskou z Ústí.

Neděle měla patřit na Laguně písničkářům Petrovi Lüftnerovi, autorovi hitu Ty jsi to Ústí, Vojtovi Kiďákovi Tomáškovi i Jiřímu Schmitzerovi. Ale teď odpoledne zatím prší, tak se ještě uvidí.