„Je zaměřena na vyváženou kombinaci výtvarné výchovy, speciální pedagogiky a psychologie," říká mluvčí univerzity Jana Šiková. „Za všemi díly stojí příběh, který je důležité znát pro jejich pochopení," upozorňuje. Vidět výstavu lze už jen do neděle.

Petra Formánková jako bakalářskou práci vyrobila kožené křeslo. „Je to výstavní kus neurčený k sezení. Sezení by křeslo z vepřové kůže zničilo podobně, jakoby se zmuchlal papír," tvrdí 24letá studentka, jejíž práce na výstavě vyhrála.

„Konkurence tu je relativně velká. Líbí se mi práce spolužáka Víta Vodenky, zajímavá je i práce Renaty Krejčové. Zabývala se ženským tělem a něčím, co vnímáme jako nedokonalost," popisuje.

JE TO METAFORA

Vítězství na výstavě je pro ni důležité. „Znamená stipendium, které pomůže. Řada prací nebyla laciná, ani ta má," tvrdí. Aby mohla učit, čekají ji ještě dva roky studia.

Úhle pohledu nazvala svou bakalářskou práci Andrea Holíková. „Dílem chci říct, že jeden druhého těžko poznáme dokonale. Každý jsme osobnost, ale známe se jen ze své práce, podle které se chováme. Třeba mistr ve fabrice je přísnější v práci, ale milý a přátelský doma," vysvětluje Ústečanka.

Tvrdí, že její práce je metafora. „Samozřejmě, že z ní nemůžete poznat mou osobnost. Ale je to moje tvář, jsem to já v galerii," směje se studentka. Ráda by jednou učila na základní umělecké škole. „Děti to baví, ví proč tam jsou a z toho přístupu je to cítit," dodává.