"V září uplyne dvacet let od prvního koncertu, kterým jsme začínali novou tradici zámeckých akcí. Tenkrát by málokdo uvěřil, že se podaří realizovat více než 200 koncertů na kterých účinkovalo bezmála 850 umělců. Dnes nabízím Czech Ensemble Baroque největší soubor u nás, zabývající se autentickou interpretací hudby starších slohových období. Hraje na dobové nástroje nebo na jejich repliky a je známý svou progresivní dramaturgií," tvrdil na úvod romantického večera Roman Dietz z agentury ARTEP.

Dvě hodiny před zahájením koncertu seděla ve vyzdobeném sále krásná dáma a ladila varhany.

"Tohle je replika barokního nástroje z Německa, lidé znají především ohromné kostelní varhany, tohle je tzv. varhanní pozitiv. Ladění není tak jednoduché, museli jsme varhany dopravit na zámek už včera, aby se sžily s prostředím. Rozhodující je především teplota v sále. Dnes jsme přijeli do Trmic v komorní sestavě, většina umělců je z Brna, celkem nás bude jedenáct. Nejvíc nás bylo šedesát, ale to byla výjimečná záležitost," vysvětlila sbormistryně Tereza Válková a ochotně představuje jednotlivé nástroje.

"Varhany jste už poznal, tohle je loutna, barokní kytara, cornamusy, šalmaje, rámový buben, barokní zobcové flétny, šestnácti strunná teorba a viola da gamba. Tady jsme poprvé, moc se nám líbí zahrada, právě do takových objektů naše hudba patří," dodala umělkyně a představila program, který byl rozdělený do dvou částí po padesáti minutách. V každé části zaznělo deset skladeb, zastoupen byl Jan Campanus Vodňanský, Jacobus Handl Gallus, Domin Blažej Jitčínský atd.

Kamenný sál byl plný k prasknutí, většina posluchačů se už znala. Všechno to začalo tajemným bubnem Romana Válka, na scénu pomalu vešel Rastislav Kozoň se svou flétnou, k varhanům usedl Martin Jakubíček, loutnu pohladil Karel Fleischlinger, viola da gamba nejvíce slušela Jakubovi Michlovi. Zpěváci a hudebníci nebyli oděni do starých kostýmů, ale Rudolf II. jim přesto držel palce.

V září se uskuteční v Klavírním sále zámku Trmice zahajovací koncert 22. koncertní sezony, představí se houslista Jaroslav Svěcený.