Začal v pátek v Muzeu města Ústí úvodní jedinou skladbou ústeckého sboru Romance a pak pokračoval písněmi Chlumeckého pěveckého sboru Josefa Říhy. Vsadil na Dvořáka, Claptona či Pavlicu.

„Dnes mě bavil výtečný lounský Kvítek," pochvaloval si Jindřich Šrejber, ex šéf Kulturního střediska města Ústí, který stál u začátků tohoto sborového festivalu.

Všichni jsou dobří

„Všichni jsou tu dobří," shodl se s Annou Kobrlovou, dlouholetou sbormistryní Ústeckého dětského sboru, oceněnou primátorkou Ústí Věrou Nechybovou, se čtyřmi sbormistry UJEP včetně svého muže Vlastimila, emeritního profesora ústecké univerzity. „I Kvítek zpíval moc hezky, čistě," dodala Anna Kobrlová.

Semilská mužská devítka H9, to byli usměvaví hračičkové, citliví zpěváci s pestrým repertoárem a velkou chutí zpívat. Pozorní diváci si v Císařském sále ústeckého muzea možná všimli, že se lišili pouze přezkami svých pásků. A také hlasy. Ovšem boty, kalhoty a košile měli stejné.

To nejlepší nakonec prvního večera? Snad, desetičlenný pražský Oktet se třemi vokalisty z Ústí pod vedením Sylvy Kroupové těšil i africkými rytmy a slovy černého kontinentu. „Nejvíce se mi od nich líbila citlivě zazpívaná skladba The Islander. Slyšet Oktet je velká radost," tvrdila Jana Šiková, mluvčí ústecké univerzity a členka sboru Panoptikum.

Divadlo versus kostel

Ten zpíval v sobotu na slavnostním otevření petrovického kostela, takže mluvčí UJEP v sobotu na festivalu v divadle chyběla. A přišla tak o mnohé.

Dětský sbor Jizerka ze Semil připomněl české lidovky i anglicky zpívaný hit z muzikálu Evita Don´t Cry for my Argentina. Už jako smíšený sbor, přidali se i páni z H9, se ve finále členové Jizery k publiku obrátili zády. Stačí málo, nečekané i působivé to bylo.

Musica Viva (SRN) tvoří 38 žen ve věku 23 – 76 let. Na autora tohoto článku zněl jeho zpěv příliš „tvrdě", podobně to vnímaly školačky z Jizerky. Ale třeba finální píseň Alleluja byla velmi působivá.

Šíp letěl savanou

Zpěv Kuželek Vladimíra Kuželky byla čistá radost. Jen mne překvapilo, že na sbor UJEP některé dívky vypadaly až hodně mladě. Inu, hudba omlazuje! Bavil i International Choir of Prague i „disko hitem" Funkytown či Spidermanem.

Finální kvartet The Swings kousky Letí šíp savanou i Dvořákovou Humoreskou „donutil" pár diváků koupit si i CD. Mne též.

„Jsem rád, že tento festival díky novému týmu dál pokračuje, jde kupředu a je různorodý," svěřil se na závěr Deníku ex sbormistr Vlastimil Kobrle.