Festival Útulek Fest v sobotu v parku u trmického zámku uvedla dvojka z kabaretu Eňo Ňuňo, Vašek Formánek a Kytička. „Letos festival zahájil osm a půlměsíční Richard Novák. I vloni ho zahajoval, ale viděl ho jen zevnitř. Takže ho vlastně jen slyšel," smála se mamka Kytička.

Poklidná akce vrcholila ze soboty na neděli koncertem litvínovského písničkáře Xaviera Baumaxy, zažila ale i nepříjemnosti a neštěstí. I Bit Band se zpěvačkou Viktorkou z Ústí přijel, ale nehrála teplická punková legenda Šanov 1 kvůli úmrtí v rodině jednoho z členů. Zranil se spíkr Vašek, „havaroval". Během soutěže „Chyťte moderátora", když jej honili čtyři návštěvníci, aby získali cenu, CD kapely Sníh na schodišti, uklouzl, narazil do sloupku stanu a rozsekl si hlavu „na dva stehy". Ale dobře to dopadlo, vrátil se a uváděl dál i tancoval s pankáči.

Tvrdší rock předvedla skupina OCO se zpěvačkou i zpěvákem, končili Kamenožroutem. Překvapivě jen ve třech hrála ústecká drsná senzace Los Desperados kytaristy Maňase, která chce v létě točit CD v Plzni. „Vyhodil jsem zpěváka," vysvětlil pro Deník šéf kytarista. Hostoval jim zpěvák z Mexika, kapela hraje dál nářez, ale už je stravitelnější.

Další senzací, byť za velkého vedra, byla hra místního Orangutálního dividla. S pěknými slečnami hráli o Přemyslovi a Libuši, přidali písničky a byla legrace.

Psy z útulku v Ústí přišly nabídnout dobrovolnice. „Chodíme tam dva roky, moc nás to baví a pomůžeme psům," shodly se Melánie a Sára (obě 13). „Budeme rády, když si pejsky z útulku někdo vezme," řekly.

„Dnes jsem na Útulku podruhé," prozradil Radek Sys, student ústecké univerzity ze Sokolova. „Těším se na punkové Nežfaleš a Šanov 1, na své klasiky," tvrdil. „Je lepší užít si tu festival než sedět doma, když je tak hezky. A je dobrý, když taková akce pomůže útulkům v kraji, když mají nedostatek peněz," dodal.

Festiválek ve stínu komínů teplárny bavily české legendy Plexis i Argies (Argentina). Sympatická parta, která řízný melodický punk v Ústí hrála i na akci Barevná planeta. Nejen punkové manekýny, kluky s barevnými číry, která jim na festivalu ochotné dívky dočesaly a zpevnily spreji, roztančili Argies hity Clash či svou úpravou hitu Neplač pro mě, Argentino. „Neplač pro mě Ústí," zpívali. Děkovali Emiliovi Dvořákovi, pořadateli Útulek Festu, i spřátelené kapele Houba z Ústí. I ta hrála.

Místo „odpadlé" italské kapely vystoupili indie rockoví Houpací koně ve finále. „Byli výborní," řekl nadšeně Emilio. Odhaduje asi 350 platících diváků, celkem i s hosty i kapelami zhruba 500 lidí.

Baumaxa začal hrát pro 10 lidí, nakonec jich bylo 100: přišli z pivního stanu. Pobavilo africké hip hop trio, bude i na Woodstocku v Úštěku.

Kdo pomohl útulkům z kraje? „Dostali jsme 5 tisíc na 200 kg krmení, výtěžek 800 Kč z prodeje zázvorové limonády věnoval klub Café Max a za konopné čaje 400 Kč obchod Delibutus," dodal pořadatel.