VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Výtvarníci slavili v Zubrnicích čtvrtstoletí skupiny Spolu

Zubrnice – Pětadvacet let existence oslavila prací, tvorbou plastik z hořického pískovce a malováním obrazů, v sobotu v Zubrnicích skupina Spolu.

8.8.2018
SDÍLEJ:

Výtvarná skupina Spolu slavila na sochařském sympoziu v Zubrnicích 25 výročí vzniku.Foto: Deník / Radek Strnad

Sužovala ji tu vedra. která trápí celou Českou republiku. Odpoledne bylo tak teplo, že se nedalo pracovat. „Začínali jsme vždy brzy ráno a pak pokračovali v odpoledním a podvečerním čase. Přes únavu, která postihla každého, jsme i večer zpívali při kytaře v klubovně ubytovny v Zubrnicích, kde výtvarníci nalezli po několikáté dočasný letní domov,“ prozradil Zdeněk Vaněk, předseda Spolu.

Akci Zubrnice 2018 zahájili 26. července. Vernisáž vytvořených děl se závěrem sympozia se odehrála v sobotu 4. srpna od 14 hodin v zubrnickém lomu.

„Akci hodnotím jako úspěšnou s velkou úctou k hostům i kolegům z výtvarné skupiny. Téměř všichni zúčastnění byli penzisté. Sám jsem do penze šel letos v lednu, ale skutečně až o těchto prázdninách,“ uvedl předseda Vaněk. Je přesvědčen, že náročnou tvorbou všichni výtvarníci dokázali, že ještě nepatří „ do starého železa“, ale mohou být příkladem mladším.

Sympozia se účastnilo 8 výtvarníků ze 14 členů Spolu a 6 hostů. Vlastně 7 hostů, k sympoziu se spontánně připojil žák Lukáš, vnuk paní Vágnerové, která bydlí v domku vedle „tvůrčího sálu“ Spolu v Zubrnickém lomu a trpělivě snáší naše ťukání a prášení při práci s kamenem.

Chlapec z úlomků vytvořil domek, ptáčka a rybu. Hostem Spolu byla také žačka 5. třídy Anička Jurčová z Ústí, která s tatínkem lékařem Jurčou vytvořila krásnou plastiku – hlavu pradávného bojovníka. Půvabné první životní dílko. A ortoped se nepřestává divit, jak na sympóziu „řádí“ penzisté s artrózami, bolestmi páteře a všeho možného, které léčí.

Hostem akce byla i Květa Nováková, penzistka z Chomutova. Jako jediná dvěma obrazy „Zubrnice“ a „Perly“ reprezentovala malíře. Ale ve Spolu malují prakticky všichni členové. Ti, kteří v Zubrnicích letos tvořili sochy, sílu na malování nenašli.

Dalším hostem byla Lída Kavanová z Teplic, houslistka Severočeské filharmonie. Vytvořila zajímavé dílo „Co myslíš?“, tedy „uměleckou skalku“ zdobenou živými květinami.

„Celou dobu její tvůrčí činnosti na plastice jsem měl strach, že kladivo, které používala, způsobí zranění její jemné ruky, kterou hraje ve filharmonii. Ale byla velmi šikovná,“ přiznal prezident Spolu Zdeněk Vaněk. „Sama teď uvidím, jak se má práce s kladivem podepíše na naší následující zkoušce s Filharmonií. Ale nebojím se,“ uvedla hudebnice Kavanová.

Hostem, který se za své první dílo také nemusí stydět, byla Libuše Pajmová z Litoměřic. Sálová zdravotní sestra vytvořila krásnou „Ještěrku“ na kameni, dílko pohledné ze všech stran. „Byla to pro mě zajímavá a radostná práce. Jsem ráda, že mi kolegové tročku poradili a pomohli,“ prozradila s své první soče v životě.

Poslední host Roman Kozák z Velkého Března na vernisáži představil soubor uměleckých fotografií, ve kterých ve formách listů, květin, kamenů a jiných materiálů promlouvají obličeje lidí.

Členka a viceprezidentka Spolu Zdeňka Tvrdíková z Teplic představila na vernisáži dvě plastiky „Nevítaný návštěvník“, což je několikakilový kamenný plž, kterého vytvořila pro kamarády v rekreační osadě a větší dílo „Moa“, které připomnělo světu známé sochy z Velikonočních ostrovů.

Růžena Petráková, penzistka z Ústí byla i letos pilná. Vytvořila malou, ale propracovanou „Hlavu“, která jí je nakonec podobná, takže vytvořila autoportrét. Podvědomí určitě pracuje i při sochařské tvorbě. Větším dílem je plastika žoviálně hledícího kocouro-lva „Satira“. A ve společném dílku se Zdeňkem Vaňkem rozpracovala „Anděla“.

Zdeňka Urbanová, učitelka na penzi z Teplic, vytvořila krásnou hlavu šachového koně, nazvala ji „Zubrnický polokrevník“. Díky své hmotnosti asi 50 kg by při svém šachovém využití učinil hru náročnou pro mysl i pro tělo.

Jaroslava Halová vytvořila a na vernisáži představila dílo „Pohár“, který poslouží jako zahradní pítko. Též Zdeňka Štefková z Děčína vytvořila lístky zdobené pítko „Koupel pro ptáky“ a aby „věděli“ jak na to, umístila na něj kamenného ptáčka.

Václav Lácha, bývalý velitel hasičů z Roudnice nad Labem, vytvořil „Mísu“. Jistě při tom vzpomínal na mladá léta, kdy se učil o míse dědově. Jak však uvádí, není určena ani pro něj ani pro děda jiného, ale pro jeho ženu. Pro sebe pak vytvořil plastiku „Anděla“.

Miroslav Břeský, nováček Spolu, z Čelakovic, profesionální fotograf, představil na vernisáži snímky žen „Lucie“, „Adéla“ a „Lis Doolitlová“.

Zdeněk Vaněk, prezident Výtvarné skupiny Spolu z Ústí, vytvořil plastiku „Čtyřlístek“. Tvoří jej tváře čtyř žen pohlížející do čtyř světových stran. Jeho druhé dílo, angažovaná připomínka slavného výročí založení naší republiky, je „Hlava řvoucího lva“.

Výtvarná skupina Spolu pracovně slavila a v předvečer vernisáže jí přijela zahrát hudební skupina SKOK-Správní-Kluci-Od-Kočky z Teplic. Na vernisáži si pak Spolu připomněli a uctili památku své bývalé prezidentky Heleny Kitové, se kterou se bohužel už navždy rozloučili v červnu letošního roku.

Autor: Radek Strnad

8.8.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 21 300 Kč

Ostatní odborní pracovníci v oblasti sociální práce Sociální pracovník - Terénní programy. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Národního odboje č.p. 634/23, Střekov, Ústí nad Labem., Požadované vzdělání: ukončené VŠ vzdělání v oblasti sociální práce (dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách)., -výše mzdy se odvíjí od úrovně vzdělání a praxe v oboru, Požadované dovednosti a osobnostní předpoklady:, - praxe v sociálních službách podmínkou, praxe v oblasti práce v sociálně vyloučené lokalitě výhodou, - znalost zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách , - znalost vedení dokumentace v sociálních službách, vedení idndividuálních plánů, - motivace k práci s cílovou skupinou - osoby ohrožené sociální exkluzí, - časová flexibilita a spolehlivost, - kreativita a ochota učit se novému, - znalost práce na PC, - psychická stabilita, schopnost empatie , schopnost týmové spolupráce, - ochota a zájem se vzdělávat, odborně růst, být otevřený změnám, - trestní a morální bezúhonnost, - zdravotní způsobilost, - samostatnost, zodpovědnost, Nabízíme:, -možnost osobního ohodnocení, -zaměstnanecké stravenky, - příjemné pracovní prostředí , - možnost seberealizace , - prostor pro sebevzdělávání a odborný růst , Profesní životopis, motivační dopis, zašlete: , marksova@charitausti.cz, , Výběrové řízení je dvoukolové, v první kole proběhne výběr na základě zaslaného životopisu a motivačního dopisu. V druhém kole budou vybraní kandidáti pozváni k přijímacímu pohovoru.. Pracoviště: Oblastní charita ústí nad labem - dům světluška, Národního odboje, č.p. 634, 400 03 Ústí nad Labem 3. Informace: Andrea Marksová, +420 731 402 517.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 15 000 Kč

Číšníci a servírky Číšník/servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Míst výkonu práce: restaurace u Kováře, Masarykova 115/182, Ústí nad Labem. , Požadujeme: vyučení , nutá praxev oboru., Nabízíme: mzdu 15 000,- Kč. nástup možný ihned. , Kontaktní osoba: Zdeněk Kubík, tel. 603887589. Pracoviště: Zdeněk kubík - 02: restaurace u kováře, Masarykova, č.p. 115, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Zdeněk Kubík, +420 603 887 589.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 18 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Sociální péče 3316/12a, Ústí nad Labem - Severní Terasa. , Požadujeme: praxi v oboru min. 5 let, samostatnost. , Nabízíme: mzdu 18000 Kč, 5 týdnů dovolené. , Kontaktní osoba: Bc. Lenka Cébeová, tel. 477114941, 723633848, e-mail lenka.cebeova@kzcr.eu. Pracoviště: Krajská zdravotní, a.s., Sociální péče, č.p. 3316, 400 11 Ústí nad Labem 11. Informace: Lenka Cébeová, +420 477 114 941,723 633 848.

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 20 000 Kč

Elektrotechnici a technici energetici přístrojů, strojů a zařízení Elektrotechnik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Blahoslavova 937/62, 400 01 Ústí nad Labem., Práce dle zakázek po celé ČR - doprava zajištěna., Náplň práce: Montážní práce na pozemcích SŽDC, kabelizace, zapojování rozvaděčů, veřejné, osvětlení atd., Požadujeme: vyučení v oboru silnoproudá elektrotechnika nebo SPŠ elektro s maturitou,, ŘP sk. B není podmínka ale výhoda, praxe v oboru vítána. , Nabízíme: mzdové ohodnocení 20 000 - 30 000,- Kč, příspěvky na stravování, 13. plat., 5 týdnů dovolené, čtvrtletní odměny., Kontakt: v případě zájmu si telefonicky sjednejte osobní jednáná na tel: 602 281 973 pan koubek.. Pracoviště: Monzas s.r.o., Blahoslavova, č.p. 937, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Martin Koubek, +420 602 281 973.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Celníci mají dost práce i o letních prázdninách

Videosouhrn 15. srpna 2018

Stříkačky stříkaly u Stříbrných stěn a cizinci kopali bezbranného: videa dne

Symbolický pramen Labe vyschnul. Stává se to, řeku to neovlivní

Krkonoše - Vyschlý pramen Labe na Labské louce zveřejnil v pondělí 13. srpna ve svém videu na facebookovém profilu uživatel Luděk Bouška. Amaterské video ukazuje vyschlé koryto, jímž jindy voda teče, a poukazuje na smradlavou břečku ve skruži.

Chata smrti na Ústecku: ženu vrah umlátil, muže zardousil. Pak se zastřelil

Ústecký kraj – Výslechem svědků a závěry znalců pokračovalo ve středu u Krajského soudu v Ústí nad Labem hlavní líčení v kauze dvojnásobné vraždy a sebevraždy, ke které došlo letos v noci ze 7. na 8. ledna v zahrádkářské osadě ve Střížovicích na Ústecku.

Městská policie dostane nový pick-up. Ústí vyhlásilo zakázku

Ústí nad Labem - Pětimístný vůz typu pick-up dostane ústecká městská policie. Bude ho používat k hlídkování, kontrole a odvozu odpadu z případných lokálních černých skládek.

Jaromír Jágr: Hokej to měl v Ústí vždycky těžké, talenty mu sbírá Litvínov

Ústí nad Labem /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ – Deset branek, výhra Ústí, super atmosféra. A navrch Jaromír Jágr v akci! Úterní večer patřil na severu Čech hokeji. Ústecký Slovan totiž změřil v přípravě síly s Kladnem, za které po dlouhém rozhodování nastoupila i slavná osmašedesátka.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT