Sužovala ji tu vedra. která trápí celou Českou republiku. Odpoledne bylo tak teplo, že se nedalo pracovat. „Začínali jsme vždy brzy ráno a pak pokračovali v odpoledním a podvečerním čase. Přes únavu, která postihla každého, jsme i večer zpívali při kytaře v klubovně ubytovny v Zubrnicích, kde výtvarníci nalezli po několikáté dočasný letní domov,“ prozradil Zdeněk Vaněk, předseda Spolu.

Akci Zubrnice 2018 zahájili 26. července. Vernisáž vytvořených děl se závěrem sympozia se odehrála v sobotu 4. srpna od 14 hodin v zubrnickém lomu.

„Akci hodnotím jako úspěšnou s velkou úctou k hostům i kolegům z výtvarné skupiny. Téměř všichni zúčastnění byli penzisté. Sám jsem do penze šel letos v lednu, ale skutečně až o těchto prázdninách,“ uvedl předseda Vaněk. Je přesvědčen, že náročnou tvorbou všichni výtvarníci dokázali, že ještě nepatří „ do starého železa“, ale mohou být příkladem mladším.

Sympozia se účastnilo 8 výtvarníků ze 14 členů Spolu a 6 hostů. Vlastně 7 hostů, k sympoziu se spontánně připojil žák Lukáš, vnuk paní Vágnerové, která bydlí v domku vedle „tvůrčího sálu“ Spolu v Zubrnickém lomu a trpělivě snáší naše ťukání a prášení při práci s kamenem.

Chlapec z úlomků vytvořil domek, ptáčka a rybu. Hostem Spolu byla také žačka 5. třídy Anička Jurčová z Ústí, která s tatínkem lékařem Jurčou vytvořila krásnou plastiku – hlavu pradávného bojovníka. Půvabné první životní dílko. A ortoped se nepřestává divit, jak na sympóziu „řádí“ penzisté s artrózami, bolestmi páteře a všeho možného, které léčí.

Hostem akce byla i Květa Nováková, penzistka z Chomutova. Jako jediná dvěma obrazy „Zubrnice“ a „Perly“ reprezentovala malíře. Ale ve Spolu malují prakticky všichni členové. Ti, kteří v Zubrnicích letos tvořili sochy, sílu na malování nenašli.

Dalším hostem byla Lída Kavanová z Teplic, houslistka Severočeské filharmonie. Vytvořila zajímavé dílo „Co myslíš?“, tedy „uměleckou skalku“ zdobenou živými květinami.

„Celou dobu její tvůrčí činnosti na plastice jsem měl strach, že kladivo, které používala, způsobí zranění její jemné ruky, kterou hraje ve filharmonii. Ale byla velmi šikovná,“ přiznal prezident Spolu Zdeněk Vaněk. „Sama teď uvidím, jak se má práce s kladivem podepíše na naší následující zkoušce s Filharmonií. Ale nebojím se,“ uvedla hudebnice Kavanová.

Hostem, který se za své první dílo také nemusí stydět, byla Libuše Pajmová z Litoměřic. Sálová zdravotní sestra vytvořila krásnou „Ještěrku“ na kameni, dílko pohledné ze všech stran. „Byla to pro mě zajímavá a radostná práce. Jsem ráda, že mi kolegové tročku poradili a pomohli,“ prozradila s své první soče v životě.

Poslední host Roman Kozák z Velkého Března na vernisáži představil soubor uměleckých fotografií, ve kterých ve formách listů, květin, kamenů a jiných materiálů promlouvají obličeje lidí.

Členka a viceprezidentka Spolu Zdeňka Tvrdíková z Teplic představila na vernisáži dvě plastiky „Nevítaný návštěvník“, což je několikakilový kamenný plž, kterého vytvořila pro kamarády v rekreační osadě a větší dílo „Moa“, které připomnělo světu známé sochy z Velikonočních ostrovů.

Růžena Petráková, penzistka z Ústí byla i letos pilná. Vytvořila malou, ale propracovanou „Hlavu“, která jí je nakonec podobná, takže vytvořila autoportrét. Podvědomí určitě pracuje i při sochařské tvorbě. Větším dílem je plastika žoviálně hledícího kocouro-lva „Satira“. A ve společném dílku se Zdeňkem Vaňkem rozpracovala „Anděla“.

Zdeňka Urbanová, učitelka na penzi z Teplic, vytvořila krásnou hlavu šachového koně, nazvala ji „Zubrnický polokrevník“. Díky své hmotnosti asi 50 kg by při svém šachovém využití učinil hru náročnou pro mysl i pro tělo.

Jaroslava Halová vytvořila a na vernisáži představila dílo „Pohár“, který poslouží jako zahradní pítko. Též Zdeňka Štefková z Děčína vytvořila lístky zdobené pítko „Koupel pro ptáky“ a aby „věděli“ jak na to, umístila na něj kamenného ptáčka.

Václav Lácha, bývalý velitel hasičů z Roudnice nad Labem, vytvořil „Mísu“. Jistě při tom vzpomínal na mladá léta, kdy se učil o míse dědově. Jak však uvádí, není určena ani pro něj ani pro děda jiného, ale pro jeho ženu. Pro sebe pak vytvořil plastiku „Anděla“.

Miroslav Břeský, nováček Spolu, z Čelakovic, profesionální fotograf, představil na vernisáži snímky žen „Lucie“, „Adéla“ a „Lis Doolitlová“.

Zdeněk Vaněk, prezident Výtvarné skupiny Spolu z Ústí, vytvořil plastiku „Čtyřlístek“. Tvoří jej tváře čtyř žen pohlížející do čtyř světových stran. Jeho druhé dílo, angažovaná připomínka slavného výročí založení naší republiky, je „Hlava řvoucího lva“.

Výtvarná skupina Spolu pracovně slavila a v předvečer vernisáže jí přijela zahrát hudební skupina SKOK-Správní-Kluci-Od-Kočky z Teplic. Na vernisáži si pak Spolu připomněli a uctili památku své bývalé prezidentky Heleny Kitové, se kterou se bohužel už navždy rozloučili v červnu letošního roku.