Jejím autorem je uznávaný audiovizuální umělec Richard Loskot, dvojnásobný finalistay Ceny Jindřicha Chalupeckého a spoluzakladatel spolku Činoherák Ústí.

Prostor a kinosál

Galerie je v republikovém měřítku výjimečná tím, že umělcům k prezentaci poskytuje neobvyklé propojení výstavního prostoru a kinosálu.

„Galerie Hraničář vznikla, protože jsme v centru města dlouhodobě postrádali reprezentativní galerii, která by nabízela kvalitní výstavy. Hlavně jsme ale chtěli vytvořit neformální komunitní prostor, který vedle výstavní činnosti umožní experimentální projekty i nevšední umělecké happeningy, přednášky a debaty s přesahem do hudby, divadelních forem a filmu," přibližuje Tereza Chaloupková, kurátorka nové galerie.

Desetkrát za rok bude Galerie Hraničář uvádět výstavy osobností, které patří mezi špičkové představitele multimediálního umění. U umělců s nezaměnitelným rukopisem, kteří pracují vedle klasických uměleckých technik s filmovými, fotografickými či animačními postupy.

Ústecké premiéry

Řada z nich se ústeckému publiku představí poprvé. Vystavovat zde budou Veronika Bromová, jejíž často kontroverzní práce už Ústí zná, ale také Tamara Moyzes, Toybox, Ladislava Gažiová, Tereza Velíková či David Bohm a Jiří Franta.

„Každou z expozic zahájí vernisáž s účastí autora. Díky jedinečnému konceptu galerie mohou umělci prezentovat své práce v jiném měřítku a prostředí, než je u galerií běžné. I proto věřím, že se tato setkání stanou pro přítomné obohacením a silným kulturním zážitkem," dodává Tereza Chaloupková.

Richard Loskot zítra přímo pro Galerii upraví svůj projekt, který loni zvítězil v divácké anketě Respektu Ceny Jindřicha Chalupeckého.

„Rád si hraje, miluje překvapení a umí překvapit. Prostřednictvím technických a elektronických médií vytváří instalace, které pozměňují světelné i hmatové parametry prostoru. Připraví otevřenou scénu, díky níž se divák stane součástí celé instalace, zasáhne do výsledné podoby uměleckého díla," slibuje ještě kurátorka.

Ztohoven budou debatovat

Krom výstav čeká Galerii Hraničář pestrý doprovodný program. Už ve čtvrtek 22. ledna sem zavítá nejkontroverznější česká výtvarná skupina současnosti ZTOHOVEN.

Povede otevřenou debatu o svém nejnovějším projektu Paralelní polis prostor pro „paralelní" kulturu, hacking a kavárnu, kde se platí virtuální měnou bitcoiny.

Předprodej lístků a bližší informace k programu jsou na webu www.cinoherak-usti.cz