VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jan Jankovský: Asi neuvěříte, co všechno se v téhle hře děje

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Hřbitovní souboje na ostří rýčů zuří v gangsterské černé komedii „Lebka z Connemary", na kterou nově vsadilo ústecké Činoherní studio.

15.4.2016
SDÍLEJ:

Lebka z Connemary britského dramatika Martina McDonagha.Foto: Deník/Karel Pech

Nabídne tak v pátek 15. dubna od 19.00 inscenaci proslulého anglického autora Martina McDonagha, odehrávající se na divokém irském západu, kde byste žít nechtěli.

„Lebka z Connemary" je sólový režijní debut Jana Jankovského, herce ústeckého Činoherního studia. V tomto divadle exceluje v temném Kafkově Zámku, v děsivém dramatu My děti ze stanice Zoo a exceloval ve sžíravém monodramatu Utrpení mladého Werthera.

Jane, proč ses rozhodl na domácí scéně režírovat černou komedii Lebka z Connemary, druhý díl pověstné Connemarské trilogie od Angličana Martina McDonagha?
Navrhl mi to režisér Filip Nuckolls. Když jsme v ústeckém Hraničáři nastudovali „Krásku z Leenane", řekl jsem mu, že by bylo báječný, kdybychom tu trilogii udělali celou. Nevím o žádném jiném divadle, určitě ne u nás, které by ji mělo „pod střechou". A on na to: „OK, můžeme udělat celou trilogii. Ale ty uděláš tu Lebku z Connemary."

Byla to pro tebe jasná volba?
Původně jsem tu inscenaci režírovat nechtěl, ale současně jsme odmítal hrát v další Donaghově černé komedii. Roli Martina Henlona (v Činoheráku ho v novém obsazení hraje Václav Hanzl poznámka autora) už jsem hrál v Praze ve Švanďáku a nechtěl jsme hrát roli dvakrát. Takže jsem se nakonec rád ujal režie.

Lebka je výzva

Jak tě Filip Nuckolls v Ústí v Činoheráku učil, jak vedl, že to od herectví k režijní práci byla dobrá průprava?
Možná mimoděk, to je vždycky tak. Tady jsem se naučil úplně nejvíc, když jsem sem přišel, byl jsem úplně tragickej. Tím, jak v tom žiješ, koukáš lidem pod ruce, jak svoji práci dělají a chceš ji dobře dělat taky. Kladeš si pořád nějaké překážky a tohle byla velká výzva. Teď už to musím zaťukat, že by mohla být z naší Lebky z Connemary dobrá inscenace.

Proč je to pro tebe výzva? Co je těžké na režii hry proslulého britského dramatika a režiséra McDonagha?
Je to obrovská zodpovědnost. Vést lidi, přesvědčit je nenásilně o své myšlence. Aby pochopili, že tak jak to chceš ty, že tak je to správný.

Co tě na této inscenaci nejvíc baví?
Humor Martina McDonagha mám hrozně rád. Je to ironický, zlý, škodolibý, je to hodně tvrdej humor. McDonagh je jeden z mých nejoblíbenějších současných autorů.

Co ti přijde na Lebce nejsilnější? Jde hodně přes čáru, že?
Přesně tak, je to absolutně absurdní drama. Když se na tu hru díváš, celou dobu si říkáš: „Co to tam ti lidi dělají, co to říkají? Jsou fakt tak blbí? Nevěříš vlastním očím a uším! Přijde mi to celý postavený na hlavu, s reálným životem to nemá nic společného. A jestli má, tak na takovém místě bych já rozhodně žít nechtěl.

Co si jako režisér na té hře užíváš?
Jsem hrozně rád, že mi mí herci uvěřili, že do toho šlápli. Ono je těžký naplno se do toho opřít, pak si člověk připadá jako blbec. Ti lidi můžou mít pocit, že si budou říkat: „Vždyť já si budu připadat jako špatnej herec." Ale je to právě obráceně. Najednou nám ukážou polohu, ve který jsme je ještě neviděli.

Jako už deset let

Kdo přivedl do Činoherního studia Ctirada Götze z pražské Fidlovačky a dal mu roli hrobníka?
Já a jsem šťastnej. Lepšího Micka Dowda bych asi nenašel, než je on. Seznámili jsme se před dvěma roky v Praze na Shakespearovských slavnostech, v komedii Mnoho povyku pro nic, kterou spolu hrajeme. Lidi ho tu všichni přijali dobře, jako by tu s náma byl už deset let. Geniální je v tom, že mu přes tu absurditu, přes tu šílenost věříš každý slovo. Vůbec nepochybuješ o tom, že on je Mick Fowd.

Přesto divák může až do konce váhat, jestli Mick svou manželku Oonu zavraždil, nebo „jen" zabil v autě.
To je v pořádku. Nechte se překvapit, jak se vše rozuzlí.

Ondra Švandrlík coby autor muziky, to byla logická volba?
Sáhl jsem po lidech, kteří mě znají a já znám je. Ondra byl naprosto jasná volba, Lukáš Kuchinka, autor scény i Lucka Šperlová, co nám dělá kostýmy všichni samá jasná volba.

Co by se muselo stát, aby sám autor přijel na premiéru? Šlo by to?
To by možná šlo, ale to je spíš otázka na PR. Sice by mě to potěšilo, ale byl bych ještě o to víc nervózní. Budu v pátek nervák i tak, ještě kdyby tu byl i on, to by mě asi už vezli. Ale byla by to pro mě obrovská čest.

Uměl by sis hru od Martina McDonagha představit jako film?
Jasně, vždyť on skvěle režíruje. Nikdy nechtěl dělat divadlo, ale film, což si nakonec splnil Oscarem za krátký film Six Shooter. A pak to potvrdil filmem V Bruggách.

Výborní nováčci

Marta Vítů jako babička Mary - Johnny vyšla na 100 procent, stejně tak Ctiradovi kolegové Václav Hanzl (Martin Hanlon) a Lukáš Černoch (jeho bratr Thomas, neúspěšný policista). Oba nováčci Činoheráku.
Souhlasím. Jsem s nimi spokojený a za ně rád. Těší mě, že celé zkoušení bylo v pohodě, bez křiku. Snad to i divák pozná.

Co nejdrsnějšího se v Lebce z Connemary stane?
Takových věcí je tam víc, ale já je přece nemůžu prozradit. Ať diváci přijdou a občas budou šokovaní.

Nezbývá než ještě dodat, že Činoherák uzavře Connemarskou trilogii 27. dubna hostem, inscenací „Osiřelý západ" Divadelního spolku Kašpar.

Autor: Radek Strnad

15.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Policista, strážník 16 000 Kč

Strážníci Strážník Městské policie Trmice. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 24120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:územní obvod města Trmice., Druh práce:, Strážník Městské police Trmice - zajišťování místních záležitostí veřejného pořádku. Výkon funkce strážníka je upraven zákonem č. 553/1991 Sb., o obecní policii., Místo výkonu práce:, Územní obvod města Trmice, Předpoklady a požadavky pro vznik pracovního místa:, " Občan České republiky starší 21 let, " Bezúhonnost - prokazuje se výpisem z rejstříku trestů (ne starší než 3 měsíce), " Spolehlivost - prokazuje se čestným prohlášením (ne starší než 3 měsíce), " Zdravotní způsobilost - bude posouzena smluvním lékařem města Trmice, " Střední vzdělání s maturitní zkouškou, " Řidičský průkaz sk. B, Výhodou:, " Uživatelská znalost práce s PC, " Zbrojní průkaz sk. D, " Platné osvědčení strážníka, Pracovní poměr:, Na dobu neurčitou se zkušební dobou tří měsíců, Nástup:, Dohodou, Platové zařazení:, Platová třída 8 dle nařízení vlády č. 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě + příplatky dle Zákoníku práce., Přihláška:, " Jméno, příjmení, datum a místo narození, " Státní příslušnost, " Místo trvalého pobytu, " Kontakt, " Číslo občanského průkazu, " Datum a podpis uchazeče, K přihlášce nutno doložit:, " Strukturovaný životopis, " Výpis z evidence Rejstříku trestů (ne starší než 3 měsíce), " Úředně ověřenou kopii o dosaženém vzdělání, " Čestné prohlášení o spolehlivosti, " Výpis z evidenční karty řidiče (ne starší než 3 měsíce) , , Písemné přihlášky je možné podávat do 13. 04. 2018 do 13:00 osobně nebo poštou do podatelny Městského úřadu Trmice na adrese:, , Městský úřad Trmice, Fügnerova 448/29, 400 04 Trmice, Obálku označte nápisem "VŘ - strážník MP", Vyhlašovatel si vyhrazuje právo výběrové řízení i bez uvedení důvodů kdykoliv v jeho průběhu zrušit nebo nevybrat žádného z uchazečů.. Pracoviště: Město trmice, Fügnerova, č.p. 448, 400 04 Trmice. Informace: Jan Marvan, +420 475 317 242.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 45 000 Kč

Zubní lékaři Zubní lékař/ka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 45000 kč, mzda max. 60000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Petrovice 118., Požadujeme: vysokoškolské vzdělání, spolehlivost, samostatnost, preciznost, příjemné vystupování, komunikativnost, řidičský průkaz sk.B výhodou, vhodné pro zkušeného lékaře s praxí, znalost německého jazyka výhodou., Nabízíme: mzdu 45 000 - 60 000,- Kč., ubytování zajištěno., Kontakt: hlásit se telefonicky nebo na e-mail od 08:00 do 15:00 hod.. Pracoviště: Lékárna petrovice s.r.o., 403 37 Petrovice u Ústí n.Labem. Informace: Hana Zeithammerová, +420 777 665 557.

Vzdělávání a školství - Sociální pracovníci specialisté v oblasti 22 000 Kč

Sociální pracovníci specialisté v oblasti poradenství (včetně pedagogicko-psychologických poraden) Sociální pracovník do Centra krizové intervence. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:K Chatám č.p. 22, Skorotice, Ústí nad Labem., Hledáme sociální pracovníky do Intervenčního centra, poradny pro osoby ohrožené domácím násilím. Zařízení je registrováno na základě Zákona o sociálních službách - § 60a), náplň práce koresponduje s vyhláškou 505/2006 Sb. Práce s klientem po telefonu, při osobním kontaktu, na krizovém lůžku, výjezd do kontaktních míst. Zkušenosti s poskytováním odborného poradenství výhodou, praxe výhodou. , Nabízíme: platové podmínky 22 000 - 30 000,- Kč., příspěvek na vzdělávání, 6 týdnů dovolené, pravidelná valorizace mezd, možnost i práce na DPP. , Kontakt:, Motivační dopis a CV zasílejte průběžně na adresu: administrativa@spirala-ul.cz - předmět: výběrové řízení IC. Organizace si vyhrazuje právo pozvat uchazeče k ústnímu pohovoru. Více o službách Spirály na www.spirala-ul.cz.. Pracoviště: Spirála, ústecký kraj, z. s., K Chatám, č.p. 22, 403 40 Ústí nad Labem 19. Informace: Renata Dvořáková, +420 472 743 835.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Projektant ve 25 000 Kč

Inženýři projektanti inženýrských děl SPECIALISTKA/SPECIALISTA NA DOPRAVNÍ INŽENÝRSTVÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Děčínská č.p. 717/21, Střekov, Ústí nad Labem., NÁPLŇ PRÁCE - uplatnění znalostí a dovedností, " zajišťování dopravních průzkumů, včetně jejich následného vyhodnocení a implementace v rámci dopravních staveb, " posuzování kapacity křižovatek, včetně doporučení pro jejich úpravu, " zpracování nových a úprava stávajících signálních plánů světelně řízených křižovatek, " zpracování dopravních modelů silniční sítě, " zpracování mikrosimulace v rámci prezentace zjištěných dopravně inženýrských údajů, " prezentace výstupů zákazníkům, POŽADUJEME - znalosti, schopnosti a dovednosti, " SŠ, VŠ vzdělání v oboru dopravních staveb, absolventy zaškolíme, praxe v oboru výhodou, " specializace na pozemní komunikace, " schopnost samostatné práce - po zapracování samostatné vedení zakázek, " znalost práce v softwaru PTV Vissim a PTV Visum výhodou, " znalost cizího jazyka AJ/NJ, " ŘP skupiny B, NABÍZÍME - benefity a motivace, " zázemí stabilní společnosti, " příjemné pracovní prostředí a přátelský kolektiv, " osobní přístup a podporu kolegů, " zajímavou, odpovědnou a pestrou práci, " profesní růst a podporu rozvoje osobnosti, " školení a vzdělávání v rámci interního systému rozšiřování vědomostí, " odměňování v závislosti na vlastním nasazení, " širokou nabídku zaměstnaneckých benefitů (stravenky, sport, kultura, jubilea, aj.), Kontakt: zájemci mohou své životopisy zasílat na uvedený e-mail.. Pracoviště: Valbek spol. s r. o. - ústí n. l., Děčínská, č.p. 717, 400 03 Ústí nad Labem 3. Informace: Kateřina Jiroušová, +420 487 070 467.


U KRAUSE. Olga Roučková v Show Jana Krause.
25

Z kombinézy do šatů. Čekala jsem, že spadnu a zabiju se, říká Olga Roučková

24. ročník Plesu sportovců v Ústí nad Labem.
46

FOTO: 24. ročník Plesu sportovců roztančil Dům kultury v Ústí

Skoro čtyři hodiny denně. Televize Čechům ukusuje čím dál více volného času

Severní Čechy - Hlasy, které televizi po nástupu internetu věštily neodvratný ústup ze scény, se zatím nenaplnily. Naopak, počet zařízení schopných přehrávat televizní vysílání v českých domácnostech roste.

Česká televize startuje přesun kanálů, sport už neuvidí všichni

Severní Čechy - Přechod na nové televizní vysílání (tzv. DVB-T2) bude rychlejší, než si diváci, ale i odborníci mysleli. Česká televize (ČT) uspíšila technologickou přípravu na nové vysílání a v období mezi 29. březnem a 10. květnem spustí vlastní, takzvanou přechodovou síť DVB-T2.

Únosy na severu: věznění v garáži, smrt v kufru auta, zmizení školačky

Severní Čechy - Únosy lidí nejsou za poslední roky na severu Čech ničím výjimečným. Několik velkých případů otřáslo veřejností a ne všechny měly dobrý konec.

Jak se kde jmenujeme? Novákovi dominují, Hujerovi žijí hlavně na severu Čech

Severní Čechy /INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ - Deník zanalyzoval všechna příjmení v České republice. Nejběžnější z nich – Novák či Nováková – nosí 68 693 lidí. Jsou na první pozici mezi příjmeními ve 42 tuzemských okresech z celkových 77.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT