„Volil jsem ty nejzajímavější skladby od Martinů, mj. impresionistický pokus dle svého velkého vzoru Clauda Debussyho ve srovnání s ním.

S hereckou legendou

Stylem srovnávání s jinými autory jsem vytvořil čtyři bloky: Zazní Beethoven, Chopin i Janáček. Herecká legenda Jan Přeučil přečte vzpomínky na skladatele, program s ním budu letos představovat v různých městech," řekl Mašek.

„Loni jsem panu Přeučilovi navrhl nový projekt a on souhlasil. Asi nepovím nic nového, že nevypadá na svůj věk. Je neskutečně vitální, pálí mu to jako dvacetiletému klukovi. Nemusím nic vysvětlovat, vždy je dokonale připraven. Na minutu přesně v domluvenou dobu sejde ze schodů domu na Vinohradech, zavěsí si sako na háček u zadního sedadla, usedne ke mně do auta," popisuje Michal Mašek.

Vzpomínky Martinů

Cestou autem ale o spolupráci na jevišti nemluví. Proč?

„Znám ty texty dokonale, jsou to vzpomínky na skladatele sestavené na můj podnět muzikoložkou Lucií Jirglovou. Nikde je v takové podobě nenajdete. Je to kombinace přepisů rozhovorů, osobních záznamů i dopisů malíře Jana Zrzavého z Paříže, Stanislava Nováka z Prahy a Rudolfa Firkušného z Ameriky. Jan Přeučil už ví, jakou hudbu zahraji," uvádí klavírista.

Vtipy i karikatury

Prostor pro improvizaci mají každý ve svých blocích, zde si předávají slovo. „Do Ústí přivezu i výstavku vtipných kreseb a karikatur Martinů. Publikoval jsem je v roce 2011, ale člověku se neokoukají, dál umí pobavit. Ústí je první město, kde program v premiéře zazní," dodal Michal Mašek.