Marek (Matouš Ruml), hrdina filmu„12 pravidel, jak sbalit holku", je typický mladý mimoň. Je to chytrý a milý vědátor zabraný do astrofyziky, jeho největší láska jsou hvězdy a horoskopy. Dráhu mu ale překříží dívka snů, život mu obrátí naruby. Beznadějně se zamiluje…

Přátelé pomohou?!

Naštěstí jsou ale po ruce přátele. Povolají na pomoc a zasvětit do Markových problémů jeho otce (Miroslav Donutil), vydavatele bestsellerů na téma: Jak získat ženu. Spolu Markovi připraví strategickou hru, díky níž by měl najít cestu k milované dívce.

To ale vyvolá průšvihy, nečekané zvraty, nedorozumění, komické situace. Marek absolvuje svérázný kurz dívčí psychologie. Jenže: „Platí těch 10 zaručených pravidel přesně podle knížek?"

Plakát k filmu 10 pravidel jak sbalit holku.„V tomto ohledu vás mohou potkat v tři situace," říká režisér Janák.

„Kluk je zamilován do holky a ona o něj nemá zájem. Holka chce kluka, on nemá zájem. Mají zájem oba, což je ideální; tam žádná pravidla nepotřebujete. Ale je-li zájem jednostranný, ať už z jakéhokoliv důvodu, chce to vztah nastartovat. Buď živelně, a u toho dělat chyby, nebo podle pravidel," vysvětluje.

Režisér čtenář

Kvůli filmu četl spousty knížek, aby věděl, co je „na skladě". „Ač jsem byl zprvu skeptický, zjistil jsem, že tam jsou chytré věci a zároveň vás mohou ty rady upozornit na věci, které byste dělat neměli. Zásadou je, že pokud všechny rady, návody a pravidla používáte jen tak uměle, váš protějšek to lehce prokoukne. Takže aplikovat pravidla lze, ale je třeba to dělat srdcem," vysvětluje režisér.

„Matouše Rumla znám dlouho, byl to spolužák mé bývalé přítelkyně, hráli spolu v divadle. Takže vím, že je skvělý herec. Už od počátku jsem ho chtěl obsadit," popisuje režisér a dodává: „Přišlo mi jako škoda, že lidé Matouše znají možná jen jako Lexu z Comebacku. Přitom je ohromně talentovaný a nechtěl jsem, aby zůstal v povědomí lidí jen jako trouba s čepičkou, když má na to hrát charakternější role," tvrdí režisér.

Hodnej a roztomilej

„Marek je hodnej, roztomilej. Ale trošku neví, co se sebou, nechává se lehce ovlivňovat. Proto prchá ke hvězdám… Jde mu o správnou věc, ale není si jistý, o jakou. On to nakonec zvládne," říká Matouš Ruml o své postavě. „Markovi se dívky líbí, hlavně jedna. Ale je pro něj něco tak nedostupného, že má strach ji vůbec oslovit, jít za ní. Tak jen pozoruje…"

Ale také přiznává,, že se své postavě ani moc nemusel přizpůsobovat. „Tu zkušenost mám taky za sebou. Sám jsem býval taky trošku jako Marek. On se v tom životě plácá a motá, je nejistý, hledá svoje místo v a já jsem na tom byl kdysi docela podobně. Vlastně jsem se musel přizpůsobit v jediné věci musel jsem se naučit chrochtat. Tedy jinde, než normálně chrochtám…" směje se Matouš Ruml.

Donutil: Neexistuje!

Ale i přesto, jakou roli Miroslav Donutil má, říká: „Žádné pravidlo na lásku neexistuje a existovat nemůže. A proto i ta naše filmová pravidla do jisté míry fungují a od určitého okamžiku fungovat přestávají a na tom je také postavena celá zápletka příběhu," říká Miroslav Donutil.