Jejich společný koncert v úterý od 19.00 hodin odstartuje již 19. sezonu koncertů klasiky na trmickém zámku. Vstupenky za sto korun je možné zakoupit přímo na zámku před koncertem.

DAGMAR ZELENKOVÁ

…je z Chomutova. Po maturitě vystudovala na PF UJEP s vyznamenáním hudební výchovu sólo zpěv ve třídě paní Květy Koníčkové-Jonášové. Působí na Katedře hudební výchovy PF UJEP v Ústí jako odborná asistentka. Zaměřuje se hlavně na belcantovou interpretaci, tj. barokní, mozartovskou operu a raně romantickou operu, koncertně působí v ČR i v zahraničí (SRN, Itálie, Španělsko, Slovensko, Švýcarsko)… Od roku 2008 aktivně spolupracuje s agenturou Palmieart (Itálie), s její pomocí vystoupila na operních koncertech v Miláně, Bergamu 2008, Mantově 2009, Turíně, Veroně 2010, Bologni 2011, Římě 2012, Miláně 2013…

VÁCLAV KRAHULÍK

…absolvoval AMU u prof. Pavla Štěpána, je laureát soutěží F. Chopina (Mariánské Lázně 1983), B. Smetany (Hradec Králové 1986) a L. van Beethovena (Hradec nad Moravicí 1989). Po studiích pedagogicky působil na Konzervatoři v Teplicích, od r. 1995 učí na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí, věnuje se sólové i komorní hře. Vystupuje s řadou význam. interpretů, mj. s violoncellistou J. Bártou (Terst, Drážďany), houslistou V. Kobrlem ml. (Atlanta, Boston) i J. Pelikánem (Paříž). Jako sólista hrál v Paříži, kde provedl i své skladby…

Roman Dietz: Proč deset koncertů? Není v to mystika, pouze zkušenost

Koncerty klasiky na zámku v Trmicích pořádá devatenáct let Roman Dietz a jeho agentura ARTEP.

Roman DietzKoncertů klasiky bude na trmickém zámku deset. Proč?
Roman Dietz: Počet vychází z bezmála dvacetileté tradice a kopíruje trvání koncertní sezony od září do června. Tedy každý měsíc jeden koncert vyjma letních prázdninových měsíců. Není v tom žádná mystika, jen letitá zkušenost z pořádání koncertů.

Je symbolické či důležité a významné, že akci zahajuje ústecké duo Dagmar Zelenková a Václav Krahulík?
Při výběrů umělců jsem vždy dával příležitost našim regionálním umělcům, ač slovo regionální by mohlo znamenat méně úspěšní. Ale ono je to právě naopak. Naši umělci se proslavili daleko za našimi hranicemi, mají za sebou řadu úspěchů v zahraničí a místní publikum je zná přitom jen velmi málo, neboť zde nedostávají příliš příležitostí. K zařazení těchto dvou umělců přispělo i to, že se s Václavem Krahulíkem znám více než třicet let, neboť jsme spolužáci z teplické konzervatoře a společně s Dagmar Zelenkovou oba umělci působí na ústecké univerzitě, což je zase má Alma mater.

Na co se od nich můžeme těšit?
Na koncertě zazní pestrá škála skladeb, ať už to jsou slavné árie G. F. Händela, G. Verdiho, A. Dvořáka, Ch. Gounoda nebo G. Pucciniho, ale i sólové skladby pro klavír J. S. Bacha, F. Chopina, B. Smetany či G. Gershwina. Každý z posluchačů si tak jistě vybere svou nejoblíbenější skladbu a jsem přesvědčen, že budou všichni odcházet z koncertu s pocitem příjemně stráveného večera.

Tolik klasiků za jeden večer, to pro větší pestrost? Či pro ukázání šíře záběru obou výrazných umělců z Ústí nad Labem?
Myslím, že obě hlediska jsou pravdivá. Některé koncerty jsou žánrově nebo stylově úzce zaměřené, ale já osobně mám raději koncerty, které obsahují širší dramaturgickou linii. A samozřejmě i výběr repertoáru velmi jasně dokazuje, že oba umělci se nezaměřují jen na baroko či moderní hudbu, ale že dokážou bravurně zvládnout jakékoliv hudební období různých skladatelů od Bacha až po Gershwina.

Vystupuje duo v rámci vaší přehlídky klasické hudby pravidelně, nebo spíše výjimečně?
Duo na zámku vystoupí v rámci koncertní sezony poprvé a ani samostatně zde nikdo z nich nevystupoval. Takže můžeme považovat tento koncert jako jejich premiéru v koncertní trmické sezoně.

Spolupracují také se Severočeskou filharmonií Teplice?
S Dagmar Zelenkovou jsme ještě v Teplicích nespolupracovali, ale s Václavem Krahulíkem již několikrát. Pravidelně s námi hraje na koncertech, které pořádá s filharmonií například zpěvák David Deyl. Realizovali jsme společně několik koncertů v Teplicích, Karlových Varech, Praze, čekají nás další v Plzni a vánoční v Teplicích. Poslední spolupráce byla naposledy minulý týden, kdy s naší filharmonií natáčel Václav Krahulík v pražském studiu v Hostivaři nové vánoční CD Davida Deyla, které vyjde v prosinci.

Který účinkující přehlídky bude podle vás nejprestižnější?
Těžko říci, který účinkující je či bude nejprestižnější. Asi by nebylo ani příliš vhodné vyzdvihovat jeden koncert před druhým. Každý z koncertů je svým způsobem zajímavý, ať už svým obsazením umělců, například Pro Arte Trio s Alfrédem Strejčkem, nebo nástrojovým obsazením, což je jistě duo flétnistky Moniky Havrdové a kytaristy Tomáše Hoňka, či vánoční koncert, který zaujme svým mladistvým elánem v podání Vokalního projektu Appendix přes exotické umělce z Jižní Koreje Saniu Cheong a Sang-Eil Shina, nebo velmi příjemným vzezřením tří žen souboru ArteMiss až po svou zajímavou dramaturgii v podání Sedláčkova kvarteta.

Co od tohoto kvarteta uslyšíme, až přijde čas jeho koncertu?
Přednese díla J. Temla, B. Martinů a J. Suka. Jen doufám, že ostatní účinkující mi prominou, že jsem je zde neuvedl. Ale čtenáři si jistě na jiném místě přečtou celou pestrou nabídku 19. koncertní sezony na zámku Trmice.

Lze ještě sehnat vstupenky na úterní i ty další koncerty na zámku v Trmicích?
Ano, lze. Stále jsou volné vstupenky, přestože máme více než devadesát abonentů.

Koho sezona zve22. 9. 2015 Zahajovací koncert; Dagmar Zelenková soprán, Václav Krahulík klavír
20. 10. 2015 ProArte Trio: Marie Fuxová housle, Zbyněk Paďourek viola, Jitka Vlašánková violoncello, Alfréd Strejček umělecký přednes
24. 11. 2015 Zámecké nocturno; Zdena Kloubová zpěv, Zbyňka Šolcová harfa
22. 12. 2015 Vánoční koncert; Vokální projekt Appendix, um. vedoucí Jakub Kacar
19. 1. 2016 ArteMiss: Adéla Štajnochrová housle, Alžběta Vlčková violoncello, Jana Holmanová klavír
9. 2. 2016 Sania Cheong housle, Sang-Eil Shin klavír
15. 3. 2016 České smyčcové trio; Martin Kos housle, Jiří Rajniš viola, Marie Hixová violoncello
12. 4. 2016 Miroslav Ambroš housle, Zuzana Ambrošová klavír
10. 5. 2016 Sedláčkovo kvarteto; Michal Sedláček housle, Jan Maceček housle, Vít Kubík viola, Karel Chudý violoncello
14. 6. 2016 Závěrečný koncert; Monika Havrdová flétna, Tomáš Honěk kytara
začátky všech koncertů jsou v 19.00