Oslavy vrcholí, 700. výročí narození Karla IV. prožívá celá zem. Připojit se k zástupu gratulantů mohou i Ústečané, a to díky speciálnímu představení Noc na Karlštejně. Komediální muzikál dle kultovního filmu Zdeňka Podskalského uvede Severočeské divadlo v pátek 27. května v kouzelné atmosféře hradu Střekova.

„Představení začíná ve 20.00, otevřeno bude od 19.15 hodin," upřesňuje pořadatel Zdeněk Kymlička. V provozu budou také obě hradní restaurace. Představení se uskuteční na hradním parkovišti.

„Vstupenky si objednal i Český hydrometeorologický ústav, takže očekáváme jasnou oblohu," dodal Kymlička.

Pod širým nebem je zajímavá atmosféra

Režisér Martin Novotný už v roce 2013 nastudoval v Severočeském divadle původní verzi Noci na Karlštejně. Nyní chystá verzi pod širým nebem.

Jak je pro vás obvyklé dělat open air představení?
Není to úplně běžná záležitost, oproti běžnému inscenaci v divadle to má jiné zákonitosti. Tou první je počasí a potom sluneční svit. V divadle bývá tma a vše zasvěcují reflektory. Zde musíme chvíli čekat, vše se bude odehrávat částečně za denního světla. Ale nejdůležitější je na open air představení jiná atmosféra. Je nepopsatelná, je to jako u táboráku. Diváci jdou hercům víc pod kůži. Bývají to nádherné večery s neopakovatelnou atmosférou.

Máte rád Noc na Karlštejně? A pokolikáté ji děláte?
Noc je moje zamilovaná, vždyť se s ní potkávám od svého úplného mládí. Od 70. let, kdy vznikl film a kdy jsme poprvé jako děti slyšeli jeho slavné písničky. Já je vlastně slyšel dřív než film samotný. Jezdili jsme tenkrát na loďce po Sázavě, kde znělo „Lásko má, já stůňu". A my přemýšleli, jak to celé může zapadat do děje příběhu od Jaroslava Vrchlického. Ale musím říct, že se tady sešel nádherný genius loci, který to celé posvětil. Hudba Karla Svobody s texty Jiřího Štaidla tak skvěle zapadla do textu Jaroslava Vrchlického, že vše povýšila na něco většího, než jak to původně Vrchlický napsal.

Jak si vybavujete rok 2013, kdy jste v ústeckém divadle dělal Noc na Karlštejně?
Tenkrát jsem tu vzpomínal na souvislosti se svým mládím, kdy jsem se s těmito věcmi poprvé setkával. Protože mám chaloupku poblíž Karlštejna v Řevnicích, pravidelně tam jezdíme, mám tam osahaný každý kámen, tak když jsem tuto inscenaci stavěl, věděl jsem, kam který kámen patří. No a teď uvidíme, co to s lidmi udělá pod širým nebem. On už název této inscenace naznačuje, že velká část děje se odehrává pod širým nebem, na nádvoří hradu. Takže se teď příběh dostane do situace, která k tomu patří.

Když se podíváme na hereckou sestavu pro Noc na Karlštejně na hradě Střekově, lze říci, že je to all star tým?
Ano, určitě. To je v podstatě premiérové obsazení a já jsem strašně rád, že se podařilo dát dohromady na open air na hradě Střekově tuto partu lidí. To jsou ti, se kterými jsme to stavěli a kteří vědí, o čem hra je.

Noc na Karlšejně, hrad Střekov, 27. května 2016Režie: Martin Novotný
Karel IV: Radek Zima. Eliška Pomořanská: Tereza Mátlová
Arnošt z Pardubic: Karel Hábl. Mnich: Ivan Zelycz
Petr, král cyperský: Jaroslav Kovacs
Štěpán, vévoda bavorský: Tomáš Turek
Ješek z Wartenberka, purkrabí: Radek Krejčí
Pešek: Tomáš Christian Brázda. Alena: Michaela Nosková
Ofka: Lenka Jarolímková Schutzová
Velitel stráže: Vladimír Štěpka
Správce hradu Karlík: Radek Konař
komorné: Ester Hocke / Kateřina Chladová
Předprodej vstupenekPalác Zdar, Hypocentrum v Dlouhé ul.3, CK Firo tour v OC Forum, Ticket art. Vstupné v předprodeji 350 korun, na místě 390 korun.