Představí v něm posluchačům skladatele poněkud jinak. Tedy nejen jeho hudbu, ale také jeho osobitý humor. Premiéru má pořad ve čtvrtek 6. února od 20.00 v Národním domě v Ústí nad Labem.

Přeučila projekt nadchl

„Vybral jsem ty podle mého nejzajímavější skladby od Bohuslava Martinů," prozradil Michal Mašek.

"Ne jako doprovodný program, ale jako zajímavou a logickou součást programu přečte česká herecká legenda Jan Přeučil vzpomínky na mého oblíbeného skladatele, který měl a dál má úspěchy také v zahraničí. Nový program k jeho jubileu budeme s Janem Přeučilem během roku uvádět v různých městech v ĆR," řekl Mašek.

„Už minulý rok jsem Janu Přeučilovi navrhl nový projekt a on souhlasil. Dobře se mi s ním spolupracuje, je neskutečně vitální, pálí mu to jako dvacetiletému klukovi. Nemusím mu vůbec nic vysvětlovat, vždy je dokonale připraven," je nadšen Michal Mašek

„Znám ty texty dokonale, jsou to vzpomínky na skladatele sestavené na můj podnět muzikoložkou Lucií Jirglovou. Nikde je v takové podobě nenajdete. Je to kombinace přepisů rozhovorů, osobních záznamů i dopisů slavného a uznávaného malíře Jana Zrzavého z Paříže, Stanislava Nováka z Prahy a také Rudolfa Firkušného z Ameriky. Tento náš asi největší klavírista již sice zemřel, byl skladatelův blízký přítel a zachránil mu život. Sehnal mu totiž lístek do Ameriky, když utíkal v roce 1939 z Francie," uvádí klavírista.

Karikatury kreslil Martinů

Prostor pro improvizaci mají každý ve svých blocích, zde si navzájem předávají slovo. Do Ústí přiveze Mašek celou výstavku vtipných kreseb a karikatur, které nakreslil sám Bohuslav Martinů.

Publikoval je už v roce 2011 v rámci svého unikátního CD s hudbou Martinů a s výpravnou přílohou, které šlo do celého světa. A zdaleka ne jen ke sběratelům.

„Z hudby Martinů mám velkou radost, obohacuje mne. Těší mne také, že jeho hudbu předávám návštěvníkům svých koncertů, kteří z ní často mají zážitek," dodal Michal Mašek.