„Někdy si člověk uvědomí, jak moc si některých věcí a lidí kolem sebe váží až ve chvíli, kdy o ně přijde. O tom je pro mě písnička Aubrey." vysvětluje Albert Černý, frontman Lake Malawi. I nový videoklip, který na tuto myšlenku navazuje. „V něm jako umírá malá holčička. Váhal jsem, jestli to není těžké téma. Když mi mamka v té době náhodou dala přečíst článek o zakladateli dětské onkologie, řekl jsem si: Tak to má být. Bral jsem to jako znamení a šel do toho," říká Černý. V klipu hrají děti ve věku 6 až 10 let.

Děti jsou spontánní

„Pracovat s dětmi je zábavné. Zprvu před kamerou pózují jako filmové hvězdy, po chvíli jakoby na natáčení zapomněly a jsou velmi spontánní. To se nám asi v klipu podařilo zachytit," věří Jeroným Šubrt, baskytarista Lake Malawi.

Klip režíroval Michal Kunes Kováč, dělal i poslední klip Charlie Straight a první klip Lake Malawi „Always June". „Točí hezky, umí podat příběh. Poslouchá tvrdší, temnější hudbu, s námi ale dělá rád. Toho si vážím," je spokojený Černý.

Točilo se v Praze na Pankráci u Café Na půl cesty, kam chodí někteří členové kapely odpočívat. „Jednou bychom tam mohli mít venkovní koncert pro lidi na dekách jako Sigur Rós," dumá kytarista Patrik Karpentski. Jako jediný z kapely bydlí v Praze.

Debutové EP „We Are Making Love Again" vznikalo s londýnským producentem Mattem Lawrencem, který dělal s Adele, Mumford & Sons či Ellie Goulding.

„Nejvíc pomohl s Aubrey. Když jsme u něj ve studiu točili jedno demo, snažil se ze mě dostat nadšení a syrovou energii, jakou mívají kapely na první desce. Řekl, že zpívám jako na třetím nebo čtvrtém albu, což byla vzhledem k předchozí kapele Charlie Straight pravda," řekl Adam..

Abstinent v hospodě

„Tak mě vzal jako abstinenta do hospody a po jednom silnějším anglickém pivu mi navrhl, ať refrén zazpívám výš, než jsem si uměl představit. Vyřval jsem to jako Sting na prvních LP The Police. Když jsme si to poslechli s klukama, uznali jsme, že anglický producent vás prostě vezme do hospody a je to," směje se Černý. Na EP Lake Malawi se jako producent významně podílel i Filip Gemroth z kapely Make My Heart Explode.

Vokály do Aubrey nazpívala Albertova sestra Karolína Černá, která kapele Lake Malawi pomáhá i jako začínající návrhářka. „Karolínka nám navrhla kapelní legíny s kufrem Holidays Forever. Podle nich se na koncertě poznají ty největší fanynky." směje se opět Černý.

Fanoušci si musí na koncerty počkat do června. Důvodem je měsíční turné po Anglii, kapela má osm koncertů včetně prestižního festivalu The Great Escape v Brightonu. Zde vystoupí Lake Malawi jako jediná česká kapela. „Těším se na koncerty. Zrovna Aubrey mě naživo dost baví." dodává bubeník Pavel Pilch.

Akusticky pro BBC

LAKE MALAWI jsou Albert Černý (zpěv, kytara), Patrick Karpentski (kytara), Jeroným Šubrt (baskytara, klávesy) a Pavel Pilch (bicí). Od vydání 1. singlu „Always June" hráli akusticky a poskytli rozhovor BBC London. K tomu odehráli přes 70 koncertů včetně festivalů Colours of Ostrava či Rock for People. V červnu 2014 si je management 20 Seconds to Mars vybral jako předskokany na pražský koncert. Poslední singl Chinese Trees byl čtvrtou nejhranější skladbou českého éteru. V květnu 2015 kapela vydává EP debut „We Are Making Love Again".

Logo Lake Malawi, vlnovka, symbolizuje ženský princip. Název kapely vznikl dle písně Bon Ivera „Calgary".