Tukan a Zeppelin. Dva legendární ústecké hudební kluby z počátku 90. let, které už dávno odnesl čas. V létě ale na chvíli znovu ožijí. Činoherák Ústí tu totiž odehraje Shakespearova Jindřicha VI.

Kluby vznikly krátce po sobě v někdejším Divadle hudby v Klíšské ulici. To je už roky zavřené a majitel ho chce prodat.

Punková hra o trůn

Soubor Činoheráku tu v červnu odehraje celkem tři představení této divadelní hry alžbětínského autora. Český divák ji, podle souboru, bude mít s nejvyšší pravděpodobností možnost spatřit poprvé.

„Původně jsme chtěli hru odehrát v nějakém průmyslovém areálu. Ale exTukan je už dlouho opuštěný a dokonale nám vyhovuje," líčila Tereza Silbernaglová, ředitelka Činoheráku Ústí.

Jindřich VI. totiž vůbec nebude strnulé a tradicionalistické představení v kostýmech doby, v níž vzniklo, případně století patnáctého, v němž se odehrává. S podtitulem Hra o trůny se diváci mohou těšit na brutálně syrový a postpunkový příběh v industriálním prostředí.

Bezpečnost a hygiena

„Naše adaptace tohoto díla je mi sympatická, jelikož tomuto stylu holduji. Navíc prostředí, na které má spousta lidí hezké vzpomínky, může být jistou přidanou hodnotou a opepřením," zamýšlel se Lukáš Černoch, nový člen souboru, jenž v Shakespearově původně třídílném opusu hraje titulní roli.

Soubor ale bude muset nejprve prostory exTukanu uklidit. Chybí tu přípojky k proudu i vodě. Musejí se postarat o bezpečnost a hygienu.

Tu zajistí improvizovanými toaletami Toi Toi s tekoucí vodou. „Jsou to investice, které se promítnou i do vstupného. Oproti normálním 250 korunám jsme museli zvýšit cenu vstupenky o padesát korun," dodala Silbernaglová.