Na svém aktuálním evropském turné švýcarská hudební skupina The Young Gods naštěstí nevynechá ani sever Čech. Vystoupí 13. prosince v kadaňském Orfeu.

Unikátní koncert

„Pro nás i pro kapelu samotnou to bude unikátní koncert. Vždyť se tak Kadaň stane nejmenším městem, kde Mladí bozi tentokrát na svém turné po Evropě zahrají," vysvětlil Roman Sládek, pořadatel kadaňského koncertu.

The Young Gods v roce 1985 založil Franz Treichler. Učinil tak po tříletém experimentování s elektronickou hudbou.

„Ač tento žánr kapela přímo nehraje, či nejsou jeho typickými představiteli, Bozi stáli u zrodu žánru electronic body music. Jsou považováni za jednu z nejvlivnějších nezávislých kapel 90. let," vysvětluje před show pro Deník Roman Sládek.

„Jejich tvorba se dá specifikovat jako mix The Doors, punku a elektroniky. Za svůj velký vzor označují tuto kapelu ze Švýcarska také celebrity jako zpěvák Mike Patton, sám hudební experimentátor i vokalista Faith No More, kytarista The Edge ze slavných irských U2 nebo Trent Reznor z Nine Inch Nails. Jejich dalším příznivcem je David Bowie, který se též netají tím, že jeho tvorba je inspirována právě tímto triem ze Ženevy," nešetří Roman Sládek nadšením.

Dvě nejlepší alba

Prosincový koncert v Kadani budou tvořit pouze skladby z prvních dvou alb Švýcarů, tedy „The Young Gods" (1987) a „L´eau rouge" (1989). Jejich debutové album je jednou z nejcennějších relikvií hudby konce osmdesátých let. Na frankofonní desce se přitom objevuje pouze jediná anglicky zpívaná skladba „Did You Miss Me?", která je coverem „Hello, Hello, I´m Back Again" od pop rockového zpěváka Garyho Glittera, autora hitů řady ze 70. let.

Druhá deska „L'Eau Rouge" nabízí z dnešního pohledu velice atraktivní kaleidoskopický pohled do doby, kdy hudba stála na rozcestí mezi živou a umělou produkcí.

Také z vážné hudby

„Koncepce alba už nespočívá jen v tvůrčí manipulaci s metalovými a punkovými předlohami, ale také v inspiraci skrze vážnou hudbu skladba „La Fille De La Mort" připomíná v úvodním segmentu svižnou figuru elektrických varhan. Ty se záhy promění ve zvukovou bouři s citací ze Šostakovičovy „Páté symfonie," pochvalují si skvělé album dobové recenze.

Dalším unikátem koncertu v Kadani bude fakt, že se kapela při této příležitosti objeví naposledy na pódiu v unikátní původní sestavě Franz Treichler, Cesare Pizzi a také Bernard Trontin.

The Young Gods figurují na scéně již 27 let a mají na kontě 10 řadových alb a hity jako jsou skladby Skinflowers, Kisssing The Sun či Loungue Route. „Podle hudebních kritiků předběhli The Young Gods dobu o desítky let. Jejich tvorba z 80. let má zvuk jako současné progresivní kapely. The Young Gods jsou respektováni hudebníky a příznivci nejrůznějších žánrů od punku přes elektroniku až po vážnou hudbu," tvrdí pořadatel.

Experimentální hudba průkopníků elektronické hudby The Young Gods je v ČR velmi oblíbená. Kapela se stala absolutním vítězem celoroční hitparády Radia 1 za rok 2011. Další dvě její skladby skončily v první padesátce. Svými akustickými koncertem kapela udělala radost už také v Národním domě v Ústí. Vystoupila zde v letech 2008 a 2010, především první z koncertů byl beznadějně vyprodaný. Oba byly skvělé, i v akustických verzích svých hitů bili Bozi přesvědčiví, sví.

Kadaňský koncert je unikátní, jelikož se jedná o nejmenší město na celém koncertním turné kapely. Z Kadaně pak kapela zamíří do Berlína a dál do Londýna.

„Pokud The Young Gods neznáte, je nejvyšší čas to napravit," zve Toman Sládek.

Kam pro lístky

Předprodej vstupenek na jejich koncert v pátek 13. prosince zajišťují Informační centra v Kadani a v Chomutově, síť Ticketstream.

Koncert pořádá Charlie & Yvett Promotion. Informace:www.kultura-kadan.cz.