Den otevřených dveří v Pivovaru Velké Březno je na Ústecku stejná jistota jako Radiofest v Letním kině či letní koncerty na hradě Střekov. Ani jednu z těchto akcí ještě Vypsaná fiXa nepobavila. I v Březně, kam byl na Dny otevřených dveří vstup zdarma a kam vás také z Ústí či z Děčína zadarmo odvezl autobus, v sobotu od 21 hodin svými hity 1982, Dezolát, Čtyři slunce, Ledňáčci, Drogový večírek Stereoid či Nina pobavil poprvé. A to vedle YoYo Bandu, domácí hardrockové Staré školy, Olgy Lounové s kapelou či revivalu Beatles The Boom z Ústí. S Márdim jsme vzpomínali, jak si užíval své studia v Ústí nad Labem. 


Hráli jste v Březně poprvé, že? Je to pro vás jiné, než kdybyste třeba bavili na vinobraní?
(smích) Dobrá otázka. Svým způsobem to jiný je, jako když piješ víno i pivo – to dohromady moc nejde.

A jak to máte v kapele, jste spíš vinaři či pivaři?
Máme to rozdělený takovým zvláštním způsobem. Jeden člen teď nepije vůbec nic, prostě si to tak teď dal. To já nejsem. Zbytek má rád obojí, víno i pivo, jen víme, že není dobrý to míchat.

Dostal ses někdy za svých studentských let v Ústí do kontaktu s pivem Březňák? Nebo spíš se Zlatopramenem?
Když jsem studoval v Ústí na univerzitě, chodili jsme na Hnátu, bylo to blízko. Teď nevím, co tam tehdy točili, myslím, že právě Zlatopramen. Ale nejsem si tím úplně jistej, je to dávno.
Ale v té době mi to bylo úplně jedno. Ale důležitá byla cena, nic jinýho jsem neřešil. A na Hnátě stálo pivo 5.80, to byla zásadní informace. Když jsi měl 58 korun, tak jsi tam mohl dát i deset piv.

Který to byl rok?
1996, 1997…


Tenkrát studovali na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem i lidi z Houpacích koní, konkrétně Jiří Imlauf?
Ti už tam myslím v té době nebyli. Imlauf z Houpacích koní už tam byl tenkrát jako velká hvězda, občas přišel na Čtyřku, tam seděl. My byli zajícové. To už tam byl Jiří jako velkej borec, Koně v té době byli na titulní stránce v hudebním časopisu Bang! My byli rádi, když tam o nás někdo napsal dvě věty o našich demáčích (smích) – rozumíš? To jsem jen viděl, jak ten člověk vypadá, poslouchal jsem jejich první desku s Jackem Nicholsonem na obalu a přišlo mi to super. Když hráli v Pardubicích, tak jsme na ně chodili, ale ještě se s nima osobně neznali. Ale je vtipný, že když jsme chodili s naším bubeníkem Pítrsem na vejšku, tak tam hrál na kytaru jeden kluk, Míla Kolenatý. S tím jsme se kámošili. Ten pak hrál i v Houpáčích, ale to už jsme v Ústí nebyli my.

Co se pak stalo, že jsi z ústecké vysoké školy odešel?
Já to prostě zabalil, vzdal jsem to, nedal to. Šel jsem na zkoušku z historické mluvnice, kterou jsem se hrozně dlouho učil a neudělal jsem ji. Byl jsem naštvanej, že to holka přede mnou udělala, i když neuměla, a já ne.


A jak to ovlivnilo existenci Vypsané fiXy, vaší kapely?
V pohodě. Přesunul jsem se zpátky domů do Pardubic, šel jsem na civilní službu… Na tý jsme byli všichni, protože oni na těch školách končili ještě dřív než já. Já vydržel nejdýl.
No a díky tomu jsme mohli pořád zkoušet, za rok a půl jsme udělali velkej skok. Začali jsme jezdit po klubech, byl to rok 1998. Měli jsme na muziku čas, nemuseli chodit do ultrafachy, pořád jsme jen zkoušeli a hráli koncerty.

Michale Maredo neboli Márdi, jak civilka ovlivnila tvou práci v ústavu u postižených?
Civilka se mi líbila, zjistil jsem tam, že jsem si neměl vybrat obor pro první stupeň. Když je člověk po střední škole, přesně ještě neví, co chce dělat a to ho dost ovlivní. Je to občas loterie. Kdybych se teď přesunul v čase, vyberu si jinak.

Kdo vystoupil na akci Den otevřených dveří Pivovaru Velké Březno 2018:

12:00-13:00 The BOOM
13:30-14:30 Stará škola
15:00-16:00 Olga Lounová s kapelou
16:30-17:30 YO YO Band
18:00-19:00 Alkehol
19:30-20:30 AC/DC Revival
21:00-22:00 Vypsaná fiXa

Moderátor Petr Zajíček uváděl interprety i soutěže.