Název Rodinné stříbro evokuje poklad. Cítíte to stejně?
Virtuosi byla založena naší školou před 49 lety tehdejším ředitelem Václavem Šmerdou. Jen doba trvání či tradice není jediný poklad, ale ukazují, že dál veřejnost i soutěžící láká.

Čím je tedy Virtuosi pro soutěžící přitažlivá?
Vydobyla si místo na slunci přístupem k soutěžícím. Vždy komunikujeme ve více jazycích, aby informace byly srozumitelné. Soutěžící nesmí mít pocit organizační nejistoty. Například loni přiletěl soutěžící z Mexika, kterému se celá rodina složila na letenku. Vypravili jsme pro něj auto, dovezli ho do hotelu a podávali mu veškeré informace osobně. Dokonce ho přijel velvyslanec Mexika osobně pozdravit při zahájení soutěže. Zájem soutěžících roste, blíží se k počtu šedesát. To je úctyhodné vzhledem k obtížnosti a tvrdosti soutěže po stránce umělecké.

Je těžké ve Virtuosi uspět?
Je, jde o klání nesmírně tvrdé po stránce umělecké. Má dvě kola. Po prvním porota dle počtu bodů rozhodne o postupu určitého počtu soutěžících dál. Kdo nedosáhne na stanovený počet bodů, jede domů. S tím nikdo nic nenadělá. Ale na úspěšné čekají zajímavé ceny; za umístění jim křišťálové plakety a zvláštní ceny udělují osobnosti, hlavní cena pro absolutního vítěze je finanční.

Kdo finančně zajistí soutěž?
Virtuosi je Rodinné stříbro Ústeckého kraje, jeho největším podporovatelem je přímo Ústecký kraj. Ale i město Ústí nad Labem akci významně podporuje. Hlavní cenu pro absolutního vítěze věnují tyto dvě instituce. A soutěž podporují ministerstva kultury i školství, významné společnosti a množství příznivců.

Jak důležitá je zde tradice?
Velmi, ale žádná akce ani společnost nemůže žít jen z ní. Může žít chvíli z podstaty, ale po čase zanikne. Snažíme se komunikovat se školami ze zahraničí i z Čech. Zásluhu má Ústecký kraj i hejtman Oldřich Bubeníček, který vnímá Virtuosi jako jednu z jedinečností kraje, komunikuje s velvyslanci řady zemí, informuje je o této události. Taková podpora se projevuje na počtech soutěžících, které se zdvojnásobily.

Chystáte letos novinky?
Jeden můj kolega se ptal: „Virtuosi je už tak dokonalé, že to dál nejde." Neuměl jsem mu na to odpovědět, ale právě jsme zahajovali slavnostním koncertem se symfonickým orchestrem to byla novinka. Pak přibyl přímý přenos 2. kola, letos ho chceme doplnit titulky jednotlivých soutěžících jako na Olympiádě. Máme připravenu novou zvláštní cenu pro nejlepšího českého účastníka, koncert se Severočeskou filharmonií Teplice na festivalu Ludwiga van Beethovena. I to je Rodinné stříbro Ústeckého kraje.

Co ještě dodat čtenářům?
Zvu příznivce klavíru 9. listopadu od 18.00 do Severočeského divadla na zahajovací koncert Virtuosi, uslyší též Griegův klavírní koncert a-moll. V pátek 11. listopadu tamtéž slavnostně předáme ceny vítězům.