Vystoupení bude dirigovat ředitel scény Miloš Formáček, který se na něj připravuje. „Už včera večer jsme nacvičovali se sólisty, v den koncertu nás pak ještě čeká generálka. Nemůžeme si dovolit nic podcenit ani zanedbat, musí to být zážitek pro zúčastněné hudebníky, pěvce i publikum,“ láká návštěvníky Formáček.

Čím bude výjimečný koncert v ústeckém divadle?
Bude unikátní sestavou sólistů, repertoárem i příležitostí novoročním termínem. Tyto koncerty jsou v Německu či Španělsku obvyklé a oblíbené, rozhodli jsme se tedy také našemu publiku jeden nabídnout. Bude exkluzivní také díky operním áriím, které zde v obsazení Eva Urbanová a Jaroslav Dvorský zazní.

Proč došlo ke změně sólisty? Může za to nemoc?
Ano, bohužel. Když se nám v neděli večer Miroslav Dvorský ozval, že je silně nachlazen, vypadalo to, že koncert vůbec nebude. Ale pomohl nám a divadlo zachránil bratr pěvce Jaroslav.

S paní Urbanovou jste spolupracoval už v jejích začátcích. Jak na to vzpomínáte?
Moc rád vzpomínám na její začátky v 90. letech, kdy jsem byl upozorněn na vynikající talent. Tenkrát jsem měl tu příležitost pozvat ji jako dirigent do malého sálu Rudolfina. Měla tu jeden ze svých prvních koncertů. Poté jsem s ní spolupracoval ještě několikrát, když jsem působil v Karlových Varech. Tehdy jsme spolu dělali Libušino proroctví. A to už předjímá náš dramaturgický záměr, kdy chceme uvést Libuši jako slavnostní představení v září 2018 v rámci oslav ke 100. výročí naší republiky.

Na co se můžeme od Evy Urbanové těšit nyní?
Začátek koncertu bude patřit Prodané nevěstě včetně duetu Věrné milování a árii Jeníka Jak možná věřit. Od Antonína Dvořáka zde zazní árie Rusalky Necitelná vodní moci a závěrečný duet Prince a Rusalky. Ve druhé polovině Tříkrálového koncertu bude na programu finále z předehry z Rossiniho Viléma Tella, divácky vždy vděčná árie Desdemony Ave Maria z Verdiho proslulé opery Othello či Bizetova Farandola. Ve finále vystoupení pak zazní árie Santuzzy z opery Sedlák kavalír.

Ve finále přijde na řadu Sedlák kavalír od Masacagniho. Řekl bych, že si tohoto světového díla ceníte, pletu se?
Nepletete, tato opera zazní v Ústí vůbec poprvé. A to jak pro nás, kumštýře, tak pro místní posluchače.

V Ústí tedy plánujete slavnostní Libuši. Lze říci, že se tato možnost sama nabízí? Bude úterní koncert svým způsobem jakousi předpremiérou?
Slavností představení Libuše v Ústí by bylo velkou operní událostí. Nastudování takové opery je ale velmi náročné nejen časově, ale také v případě honoráře. Zde ovšem věříme, že se nám podaří s pomocí města Ústí nad Labem a ve spolupráci s Ústeckým krajem uskutečnit reprezentativní představení Libuše.