Jeho součástí je i udělení Ceny Pavla Kouteckého, prestižní ceny pro nejlepší český dokumentární film roku. Do Ústí přijedou známí tvůrci, jako je Vít Klusák, Kazma a Krug a další. Pro konání přehlídky hledali pořadatelé větší krajské město s univerzitou a kulturním zázemím.

„Ústí to vše splňuje. Je zajímavé, má skvělá divadla, kina i galerie, nabízí přímé propojení na Drážďany. A důležité je, že tu podobný větší filmový festival chybí,“ říká ředitelka festivalu Pavla Janoušková Kubečková.

Co pro festival znamená propojení se slavným, dnes už zesnulým českým dokumentaristou Pavlem Kouteckým?
V ideovém smyslu hlavně to, že chceme ukazovat filmy, které zprostředkovávají osobitý úhel pohledu na dnešní svět. Festival je s Cenou Pavla Kouteckého úzce propojený. Cena byla základ úvahy nad novou akcí. Založila ji před dvanácti lety producentka a dlouholetá spolupracovnice Pavla Kouteckého Jarmila Poláková krátce po jeho tragické předčasné smrti, aby se na něj nezapomnělo. Chtěla podpořit výrazné režisérské osobnosti z řad tvůrců dokumentárních filmů, v tom chceme pokračovat. Loni jsme spojili síly, výsledkem je první ročník festivalu Elbe Doc.k.

Kdo má šanci letos získat hlavní cenu?
To se neodvažuji odhadovat. Ale letos je soutěž českých filmů velmi kvalitní a vyrovnaná. S klidným srdcem můžu doporučit vše ze soutěže. Z dalšího programu divákům z Ústí doporučím, pokud ještě s návštěvou kina váhají, ať navštíví naše letní kino u OC Forum. Promítat bude denně od čtvrtka do neděle od 20.30 zdarma.

Co nabídne konkrétně?
Středu zahájíme diváckým hitem Tohle není Kalifornie o skateboardové kultuře v bývalém východním Německu. V pátek připomene českým dokumentem Pásky z Nagana slavný příběh českého hokejového týmu. Po filmu následuje diskuse s režisérem; diváci se mohou ptát, jaké je natáčet s bývalými hokejovými hvězdami NHL. Každý večer budou v Hraničáři koncerty českých a německých kapel. Vystoupí například čerstvá držitelka ocenění Vinyla známá pod jménem Enchanted Lands.

Celý rozhovor si můžete přečíst ve středečním tištěném vydání Ústeckého deníku.