Ústecké divadlo má Louskáček od P. I. Čajkovského na svém programu od roku 2007. Po letech se mohou lidé těšit na pozměněnou verzi. „Největší rozdíl proti předchozí inscenaci je v tom, že nový Louskáček je rodinný příběh o rodičích a dětech. Motiv vánočního příběhu pochopitelně zůstal, ale nyní tam hraje rodina výraznější roli,“ sdělil jeden z libretistů Vladimir Gončarov. Podle jeho slov je právě rodina důležitá. „S paní Pleškovou jsme chtěli, aby se divák ponořil více do dění ve šťastné rodině. Právě v dnešní době se stává, že rodiny nefungují tak, jak by měly. Tak alespoň v divadle mohou lidé vidět fungující šťastnou rodinu,“ dodal.

Tvůrci nového ztvárnění chtějí, aby představení bylo srozumitelné co největšímu počtu lidí. „Balet Louskáček jsme se pokoušeli koncipovat tak, aby byl srozumitelný pro všechny diváky, tedy pro děti, jejich rodiče a další rodinné příslušníky. Prostě pro všechny,“ odhalila libretistka Margarita Pleškova.

Umělecká sklářka Lucie Houšťová Šanovská
FOTO: Sklářce pod rukama vznikají krásné věci. Tvoří v Tašově na Ústecku

Ředitel Severočeského divadla opery a baletu Miloš Formáček prozradil, proč bylo přepracování důležité. „Louskáček je jedno z nejhranějších představení. Vzhledem k tomu, že dekorace i kostýmy byly dost opotřebované provozem i zájezdovou činností, rozhodli jsme se pro renovaci. V rámci ní došlo i k výtvarnému přepracování kostýmů i scény.

Jednou z účinkujících je také Kristýna Petrášková, která ztvárňuje maminku a princeznu Kláru. „Díky tomu, že v této inscenaci hrají nově také děti, je vžití se do role rodiče výrazně jednoduší. Během zkoušek se mi hrálo dobře. Věřím, že se představení bude lidem líbit,“ řekla Petrášová.

Premiéra nově zpracovaného Louskáčku je 4. října od 19 hodin, reprízy pak 6. října od 17, 10. prosince od 19, 11. prosince od 19:30 (zájezd Karlovy Vary), 13. prosince od 10 (zadáno pro školy) a poslední repríza bude 21. prosince od 15 hodin.