„Inscenace nabídne klaunské charaktery, gagy, humor i hlubší poselství. Letem sokolím vypráví o tom, že lhát se nemá, ani když víte, že máte pravdu. Inscenace si klade za cíl oživit dnes lehce pozapomenutý žánr klaunérie, který má v Brně nepopiratelnou tradici. Divadlo Bolka Polívky ji systematicky podporuje,“ řekla Deníku Lenka Havelková z produkce spolku Kult, který představení v Ústí pořádá.

„Mám radost, když se prostřednictvím klauna, tedy bytosti, jež je velice lidská, otevřená, emoční a zranitelná, podaří publikum rozesmát. Je to drobné vítězství nad všedními starostmi světa, je to malá oslava radostného lidství,“ říká Michal Chovanec, jeden z protagonistů představení.

Klaunérie Letem sokolím vypráví o podivuhodném přátelství dvou klaunů, náčelníka župy Břéti a jejího jediného aktivního člena Čeňka.

Dvojice se ve staré sokolovně urputně snaží připravit na Všesokolský slet. Břéťův sokolský postoj přechází od bohulibého cvičení těla až k dogmatickému prosazování myšlenek zakladatele sokola Miroslava Tyrše, jehož nástupcem se cítí být.

Získat uznání pro svou Župu 48 je jeho životním snem. Jeho touha dovede oba cvičence do mezních situací. Nad samotným příběhem však stojí klaunské existence Čeňka a Břéti a jejich permanentně problémového vztahu.

Oba protagonisté, Michal Chovanec i Ondřej Klíč, čerpali pro inscenaci zkušenosti v rámci studia na mnoha mezinárodních workshopech u předních osobností z oborů klaunství, grotesky, pohybového a fyzického divadla.

VSTUPENKY UŽ NABÍZÍ WEB Vstupenky na brněnskou inscenaci v ceně 290 korun pro osobu na představení Letem sokolím je možné koupit na webových stránkách: www.kultprodukce.cz