David Maha, fanoušek jamajského reggae, ska i spřízněných žánrů, zakladatel festivalu Reggae Area i jeho pořadatel, bohužel loňský ročník akce vynechal. Letos zve na již 8. ročník Arey.

„V roce 2013, těsně před Reggae Areou, zemřel můj brácha, který patřil do pořadatelského týmu. Loni jsme si tedy řekli, že festival jeden rok nebude. Ale teď už smutek odezněl, a tak zase na muziku na letiště zveme," řekl David Maha v rozhovoru pro Deník.

Rodinný festival

V čem bude osmá Reggae Area jiná než ta předloni a předpředloni? Vyvíjí se a roste, ne?
Myslím, že tu opět lidi uvidí kapely, které jinde ne. Navíc už jsme největší festival svého druhu v republice, takže zveme kapely nejen z našeho regionu, ale i ty z Moravy, z jižních Čech… Jen nabídka není zas až tak veliká, abychom zvali zahraniční hvězdy, na to nejsou peníze. Ale mluví se o nás i píše jako o rodinném festivalu, což mi celkem lichotí.

Co se na Reggae Aree nesmí?
Máme jediný zákaz, nechceme, aby lidi na festival nosili sklo. Jsme na letišti, chodíme tam bosí, lidi si můžou s sebou můžou vzít i psa, tedy když ho zvládnou… Ale rozbité sklo člověka snadno zraní…

Nejsou peníze na zahraniční hvězdy. Přesto: na které hvězdy Area letos zve?
Vypíchnu určitě domácí Švihadlo, to je hvězda bez debat. Karel Babuljak přijede s Kapelou snů, z Německa nám bohužel na poslední chvíli odřekla jedna kapela, ale máme výborné Slováky Ria Radar and Captain Freeman.

Proč je tento festival tak žánrově pestrý, i když má v názvu „jen" styl reggae?
Hlavní kapely v žánrech reggae, ska a dub zahrají na hlavním pódiu, ty ostatní, punk, hardcore a další vystoupí na undergroundovém pódiu. Jsou jako doplněk na sobotu, jsou spíš pro zpestření. A pak je ještě letošní Monkey Zone Stage pod patronací Saigon Projectu z Mostu. Ta nabídne sound systémy a MC´s, zaměřené na jiné odnože reggae, třeba dancehall, dubstep, jungle… Sám jedu spíš v klasickém reggae. To je tedy pro mě hlavní, to je měřítko pro kapely, které jsou na hlavní ze tří letošních scén Reggae Arey.

Zmínili jsme reggae hvězdy. Ale co nějaký jeho nováček, i na něj se můžeme těšit?
Můžeme, třeba na Reggay ze Zlína. To jsou výborní týpci, těším se na ně. A zahrajou ještě i Colectiv z Českých Budějovic nebo MessenJah, reggae hip hop z Prahy nebo ústečtí reggae dub Orly w blotie Europy, to jsou další hvězdy…

I zábava pro děti

A jaké nás čekají doprovodné akce? Na to asi není možné se nezeptat, zmínil-li jste, že půjde o „rodinný festival"…
Nafukovací hrady, stany, „občerstvovačky" i veganské. Ústecký shop Monsieur Lardon předvede ukázky yo yo umění, nabídne potištěná trička a dá šanci si je i na místě vyrobit…Vypíchl bych i zajímavou šanci podívat se na zem z větší výšky, tedy možnost, kterou nabídne ústecké letiště. Na sportovním Kuba Cupu spolupracujeme už pět let se ZŠ Předlice, která nám půjčuje pro tuto zábavnou fotbalovou soutěž házenkářské branky. Nechali jsme udělat pohár, o který bude hrát pár mužstev, které se tam dají dohromady plus pár už přihlášených. Až na místě uvidíme, kolik jich bude.

Bary pro dospělé budou samozřejmostí, ale co zábava pro děti, co ještě k skákacím hradům…
Třeba trampolína. Děti v doprovodu rodičů mají do patnácti let vstup zdarma. Vstupné teď v srpnu už je za 500 a na místě za 550 korun. Na třech scénách na Reggae Areně vystoupí na dvě stě umělců…

Jako každý pořadatel velké nejen hudební akce se určitě těšíte na to, až bude po ní a že všechno dobře dopadne. Přesto co si tam sám nejvíc užijete?
Těším se na všechny kapely, které zvu, aby přijely zahrát. Pro mě ale celá Reggae Area skončí až tři dny po festivalu, až bude uklizený areál letiště a zkrátka bude hotovo. A pak si všechno užívám až zpětně z nahrávek, které na Reggae Areně pořídíme. Veškeré kapely, které vystupují u nás na hlavní scéně. nahráváme po stopách v profi zvuku…

Také záznam na video?
Ano, i video. Letos budeme mít pět kamer.

Ale pokud vím, chystáte i další zajímavost, až mezinárodní, která už se vám osvědčila…
Jo, máme i takový bonbonek. Předloni, v roce 2013, jsme poprvé přenášeli on line na YouTube Reggae Area kanálu, letos to bude stejné. Máme připravených pět kamer i rameno, je připraven Maha4All Team…

Pro koho chystáte přenosy z festivalu? Třeba pro fanoušky reggae, kteří by rádi přišli, ale budou zrovna v noci v práci? Nebo i pro fanoušky z jiných zemí, z jiných částí světa?
Přesně tak. To se stalo, už když jsme poprvé zkusili přenos, tehdy rádiový přes Rádio Rastafari. Přicházely pak ohlasy prakticky z celé zeměkoule, na 750 lidí to tehdy bylo. Ne že by nás poslouchali celých sedmdesát hodin, ale postupně se připojovali a zase odpojovali…

Radši bych to naživo

Poslechl byste si to tak i vy sám? Nebýt na místě, ale užít si to přes internet či z rádia?
Sám bych dal přednost živému koncertu, být na místě by pro mě bylo zajímavý a důležitý. Ale když někdo přijet nemůže, musí být v práci nebo je třeba až na druhé straně zeměkoule, prostě to tak má a my mu rádi poslech hudby z festivalu umožníme.