Koncert Báječný potlach s Kidem je další smysluplnou pozvánkou na finále mezinárodní hudební soutěže Porta 2016, její padesátý ročník, který bude hostit Ústí. Celá oslava vyvrcholí v sobotu 4. června v Letním kině v Ústí nad Labem. Vystoupí zde například Xindl X, Žalman, Wabi Daněk, Petr Lüftner, Náplava, Věra Martinová či Pepa Vojtek jako host skupiny Double Eagle hrající country amerického střihu.

Zpověď unaveného clowna

V pondělí na Báječném potlachu s Kidem vystoupí jako hvězdy Jiří Suchý a Jitka Molavcová, představí se severočeská trampská legenda Bob a Bobci, neméně legendární Střepy a ústečtí Ridding Hoppers. Ráda se ohlédne také Vlaďka Velinská, manželka bohužel již zesnulého písničkáře a spisovatele Kapitána Kida (1932 2012).

A právě s Kidem úzce spolupracovali Jiří Suchý a Jitka Molavcová. Již v roce 2009 se Jiří s Jaroslavem dohodli na spolupráci na CD „Zpověď unaveného clowna" (Bonton Music, 1998), na pátém autorském albu Kapitána Kida.

Jak na to Jiří Suchý vzpomínal krátce před tím? Tedy než pak s Kidem dali ve velkém sále DK Ústí vystoupení každý s jedním banjem?

„Při natáčení to bylo fajn. Kpt. Kid je velmi družnej člověk a tak jsme si porozuměli ani ne v pěti vteřinách a vydrželo nám to až do konce. Celé nám to dalo jedno pěkný CD, po kterém občas sáhnu, když vysílám ten svůj pravidelný pořad na Country radiu."

Bezmezná láska k banju

Na obalu zmíněného CD „Zpověď unavenýho clowna" Jiří banjo „jen" drží. Vybavuji si ale starší fotky či scény ze Semaforu, kdy jej měl v rukou. „Pletu se?," zeptal jsem se Jiřího Suchého.

„Nepletete se. Bezmezná láska k tomuto instrumentu je to, co nás s Kapitánem spojuje," odpověděl tehdy, a já měl radost. Ale ta ještě větší přišla, když oba hrábli v ústeckém kulturáku do strun a nadto také zazpívali.

Dnes už ale Kapitán Kid nežije, odešel do spisovatelského i trampského nebe. A tak si ho dnes rádi připomeneme.