Významný severočeský autor, rodák ze Semil, kde už jako malý kluk lovil ryby, se později přestěhoval do Ústí nad Labem. Zde režíroval opery a zpíval v nich ve Státním divadle Zdeňka Nejedlého; na oslavě také neopomněl přednést pár ukázek včetně hitu z Jakobína a Ódu na radost.

Ještě před tím ale dostal od klubu a knihovny neobvyklý dárek: sbírku povídek a básní autorů Klubu severočeského spisovatelů nazvanou Slunce v hodinách. S ředitelkou knihovny Janou Linhartovou pak sfoukl devadesátku na dortu, který dostal. Následovalo v knihovně autorské čtení z darované knihy, do které napsali úvody duchcovská básnířka Věra Bartošková a další Severočech Milan Hrabal.

„Pan Muška pro mě znamená někoho, kdo v této knihovně byl už dávno přede mnou a bude ještě dávno po mně,“ řekla na oslavě pro Deník Jana Linhartová, ředitelka Severočeské vědecké knihovny. „Myslím si, že to je člověk, od kterého se máme všichni co učit. Učit to, co bylo platné už dříve a je platné i dnes. Je zajímavá nejen jeho tvorba a práce, ale jsou to i jeho názory na život, určité pohledy, které bohužel už dnes všichni neberou a neznají. Jeho slušnost, kultivovanost a znalost světové kultury i mnoha jazyků řada lidí nezná. Ale pokud se to vše přes něj bude dostávat dál k dnešní mladší a střední generaci, je to úžasné, v pořádku a jak má být,“ je si jistá ředitelka Jana Linhartová.

Spisovatel: Mládež nečte knihy

A Ladislava Mušky jsme se zeptali, co jej dnes nejvíce mrzí na naší současné kultuře. Tedy vedle toho, že nejen na jím vedený klub není dostatek peněz? „Určitě i to, že mládež nečte, spíš se jen stále hrabe v elektronice a knížka je nezajímá. Chtělo by to renesanci knížky,“ řekl spisovatel, jehož kniha Divotvorce má již pořadové číslo 36. A rozepsané má další včetně velkého historického románu…

„Kdo s tím pomůže? Chtělo by to obnovit něco, jako byl Klub čtenářů. A umět udělat poutavý ediční plán, ovšem se státní podporou,“ podotkl plodný autor. „A v případě českých klubů spisovatelů dost záleží na tom, jaké kdo má sponzory. My třeba nemáme nikoho, ale je to v lidech. Naši členové jsou pilní a tvůrčí, dělají a snaží se, píšou a mají zájem. Mám z nich radost,“ prozradil spisovatel. „A co jeho klub ve spolupráci s ústeckou knihovnou čeká? „Máme určitý plán, pokud se vše povede, bylo by to zajímavé. Naši členové se budou podílet autorsky, s penězi ale někdo jiný. Držte nám palce,“ řekl Ladislav Muška „Uvidíme po volbách,“ dodal.

A ještě malé doplnění sestavy Severočeského klubu spisovatelů: Věra Bartošková (Duchcov), Marie Dolistová (Teplice), Jaroslav Emdrych (Tisá), Arnošt Herman (Ústí), Milan Hrabal (Varnsdorf), Ratisav Hruška (Ústí), Ivo Chmelař (Liběšice), Ladislav Muška (Ústí), Táňa Kindl-Nováková (Ústí), Jiří Kimla (Neštěmice), Martin Kolařík (Litoměřice), Alena Krejčová (Ústí), Věra Kulišová (Most), Stanislava Krajíčková (Lovosice), Radka Hryzová (Litoměřice), Alena Melicharová (Košťany), Jaroslava Pechová (Praha), Věra Pávlová (Roudnice), Lída Procházková (Litoměřice), Václav Lešák (Telnice), Aleš a Dominik Stroukal (Louny), Anna Stará (Lovosice), Roman Vaněk (Varnsdorf), Libuše Svobodová (Roudnice), Marek Sekyra (Liberec), Jana Švýcarová (Louny), Jana Soukupová (Teplice), Lenka Stránská (Ústí), Lída Veselá (Brná, Ústí), Helena Vomáčková (Valtířov), Anna Žubretovská (Ústí), Ivana Žáčková (Libočany)
čestní členové: Jiří Ort (Ústí), Jana Linhartová (Telnice), Aleš Brožek (Praha), Karla Erbová (Praha), Věra Ludíková (Praha), Vladimír Stibor (Sedlčany), Eliška Bartošová (Ústí), Šárka Peterková (Střekov)
administrativa: Iva Opravilová a Růžena Pečivová