Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Štefan Margita: Opera mě odnaučila výbušnosti. Klidem můžete říct mnohem víc

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Zpěvu se úspěšný operní pěvec Štefan Margita věnuje od roku 1981. Za tu dobu působil na scénách nejslavnějších operních domů. Zpíval v milánské La Scale, londýnské Covent Garden i newyorské Metropolitní opeře. Jeho práce ho naučila hlavně pokoře. 

7.6.2017
SDÍLEJ:

Štefan Margita.Foto: Archiv Deníku

„Pokora je důležitá. Přijde ve chvíli, kdy se dostáváte do velikých světových divadel. Tam vidíte, že velké hvězdy opery mají velkou pokoru a obrovský cit pro práci," říká Štefan Margita, který má za manželku zpěvačku Hanu Zagorovou.

Světová operní celebrita zazpívá ve čtvrtek 8. června v Severočeském divadle v Ústí nad Labem. Na benefičním koncertě s ním vystoupí pěvkyně Lenka Graf v doprovodu Orchestru Národního divadla pod taktovkou Marka Štilce.

V pořadu Gen, Galerie elity národa, který v neděli vysílala Česká televize, jste tvrdil, že vás loni dvě fanynky zlíbaly a vy jste to odnesl silným nachlazením. Proto jste loni v prosinci do Ústí nepřijel?
Přesně proto! S Hankou jsme byli nachlazeni oba, museli jsme odvolávat jeden koncert za druhým. Já takovou chřipku snad nikdy neměl! Přišly vysoké horečky, leželi jsme v posteli. Blížil se další koncert a my jsme věděli, že to zas nedáme. Omlouvám se ústeckému publiku, lynčovat by mělo ty dvě nezodpovědné fanynky. Přišly za mnou, i když věděly, že mi mohou ublížit.

Jak to?
Protože když mám chřipku, už na jeviště nemůžu. Ty ženy do divadla smí, maximálně budou při představení pokašlávat. Ale my bychom odvedli špatný výkon, divák by cítil, že vše není v pořádku. Pěvec či pěvkyně si neprofesionálním výkonem může ublížit, proto musí vystoupení odvolat.

V prosinci jste měl v Ústí představit repertoár své nové vánoční desky Xmas. Nevyšlo to. Je na albu i nějaká univerzální, celoroční skladba, na kterou nyní dojde?
Určitě ano, je to Schubertova Ave Maria. Dá se zpívat celý rok, všichni na ni hned reagují, každý ji zná a chce ji slyšet. Buď ji dávám na závěr koncertu, anebo jako přídavek.

Podle čeho vzniká repertoár pro benefiční koncert?
Vybíráme podle toho, jaký typ koncertu pořadatelé chtějí. Zda písňový recitál či spíš líbivý repertoár, kde zazní známé věci. Pokud je to univerzální koncert, na jeho repertoár se dostane téměř vše od písní přes dueta po populární hudbu a muzikály.

V ústeckém Severočeském divadle vás doprovodí Orchestr Národního divadla pod taktovkou Marka Štilce. Co jste s nimi už zažil?
Marek Štilc je mladý dirigent, na kterého je naprostý spoleh, to je strašně důležité. Velice ctí zpěváka, na jevišti přesně ví, co chcete udělat. Spolupracoval jsem s ním mnohokrát, krom Ústí nás čeká 17. prosince v Obecním domě velký vánoční koncert s Andreou Dankovou. Marek Štilec ho bude dirigovat.

Tam zúročíte i své úspěšné vánoční album Xmas?
Ano. V lednu jsem v Turíně dělal novou inscenaci Janáčkovy opery Káťa Kabanova, má partnerka tu byla slovenská sopranistka Andrea Danková. Už mi i potvrdila termín, můžeme teď udělat spoustu krásných duet, třeba Mozartova Dona Giovanniho, duet z Traviatty i pár dalších. Zazní i skladby z mého alba Xmas, za které jsem už v březnu dostal Zlatou desku. A už chystám další album.

Jak moc jste vstoupil „do stejné řeky", když jste natočil pořad Gen, Galerie elity národa, který vysílá Česká televize? Vaše žena Hana Zagorová byla letos první, komu byl pořad věnován.
Měl jsem velkou radost, když mi zavolal Fero Fenič, autor projektu, že mě budou točit. Vzápětí se ozval režisér Daniel Špinar, i to mi udělalo radost; s ním mám nádherné zkušenosti z inscenace Z mrtvého domu z Národního divadla. Jen jsem byl zrovna v Chicagu, tak jsme se domlouvali, jestli je možné, aby za mnou režisér, kameraman a zvukař přiletěli. Povedlo se, stálo to zato. Natočili jsme několik hodin, ze kterých nakonec vznikl pořad dlouhý 15 minut. Režisér, mladý člověk s velkou invencí, do Genu dal přesně to, co bylo nutné.

Byla s vámi manželka, když jste točili v Chicagu?
Hanka v Chicagu sice byla, ale ne u natáčení. Nikdy jeden druhému nemluvíme do práce, ona si natočila svůj Gen. Musím přiznat, jsme oba pyšní na to, že neděláme typ pořadu Zpívá celá rodina. Běžel tu před léty v televizi, přiznám se, že jsem ho z duše nenáviděl. Na to si tedy dáváme hodně pozor.

Dostáváte nabídky na společně koncerty?
Ano, jsou to desítky, možná i stovky nabídek za rok. Ale my společné koncerty neděláme. Jak bychom rozdělili publikum, které má rádo mě a které miluje Hanku? Radši si uděláme každý svůj koncert.

Výjimka byl váš pořad vtipných nachytávek Hogo fogo. Ten jste dělali spolu.
To ano. Volal nám Ivan Rössler z Novy, já byl zrovna v Paříži, on tam přiletěl a navrhl mi točit Hogo fogo. Dělali jsme ho pět let a my byli ti, kteří ho chtěli ukončit. Kdykoli nás někdo viděl, tušil, že bude nějaká nachytávka. Tak jsme v pravou chvíli končili. Dnes už bych nic podobného nedělal, člověk nemá opakovat věci, které byly úspěšné.

Prozradíte nějakou veselou historku z natáčení Genu?
Gen byl natočen rychle. Přiletěli za mnou do Chicaga v říjnu, kdy ještě bylo nádherné počasí. Režisér si vymyslel, že chce točit na lodi, tak nám ji pronajali i s někým, kdo se o nás staral… A po natáčení jsme tam vymetli několik úžasných podniků a restaurací…

Televize o vás připravuje i dokument, že ano?
Ano, Česká televize se mnou jezdila tři roky a točila dokument. Začala v Berlíně, byli v Chicagu, točili v Česku, zaznamenali spoustu vystoupení. Dokument je hotový, uvede ho v září festival Zlatá Praha, bude mít 55 minut, pak ho odvysílá Česká televize.

Co vás role operního pěvce naučila? Soudím, že pokoře, radosti z hudby, diplomacii… Vidíte to stejně?
Ano, vidím. Pokora je důležitá. Přijde ve chvíli, kdy se dostáváte do velikých světových divadel. Tam vidíte, že velké hvězdy opery mají velkou pokoru a obrovský cit pro práci. Chovají se normálně, jsou obrovští profesionálové. Je pak smutné, když nějaký český pěvec ještě ani nic nedokázal, ale chová se jako Luciano Pavarotti či Placido Domingo. Je mi z něj špatně, když řekne: „Můj kolega Domingo". To bych nikdy nevyslovil.

Proč?
Domingo je kolega, který dělá operu, vážený umělec, o kterém tak mluvit nesmím. Můžeme si ho vážit, učit se od něj, ale ne na sebe takto upozorňovat. To je smutné.

A je něco, co vás role světového operního pěvce odnaučila?
Odnaučila mě výbušnosti. Je špatné, když se rozčilujete na zkouškách, které se moc nedaří. Jsem ve znamení lva, ze začátku jsem byl docela výbušný. Když to nefungovalo, řekl jsem si: „Takhle ne, tak pracovat nechci!" Ale to už je pryč. Svým klidem můžete říci mnohem víc, než když na někoho začnete řvát.

Nedávno zemřel slavný český dirigent Jiří Bělohlávek. Co se vám vybaví, když slyšíte toto jméno?
V první řadě člověk, kterého jsem si nesmírně vážil. Vycházel jsem s ním dobře, vzájemně jsme se navštěvovali. V květnu mi psal do Paříže, že přijede na moje představení Vojcka, pak přišla SMS, že bohužel musí do nemocnice. Do poslední chvíle jsem nevěřil, že zemře. Věděl jsem, že je nemocný, ale měl tolik síly a do poslední chvíle dirigoval, to ho drželo. Ale teď bohužel půjdu někam, kam jsem si nemyslel, že někdy půjdu. Na jeho pohřeb.

Nedávno jsem si pustil poslední CD Hany Zagorové a musel jsem uznat, že ve srovnání s jinými pop zpěvačkami její repertoár ční. Které její novější písně vás zaujaly, baví?
Její deska O lásce je výtečná. Dlouho na ní pracovala, hodně mě na ní baví čardáš. Hned jak jsem ho slyšel, věděl jsem, že to bude velký šlágr. Když ho jednou slyšíte, za deset minut už si ho sám zpíváte. To je přesně to, co publikum potřebuje. Hanka vždy dbá na texty a mohu vám prozradit, že připravuje další album.

To je skvělé. A vy dva se v Ústí střídáte, Hanka zazpívá už v sobotu na Pivovarských slavnostech v ústeckém Letním kině. Z minulé desky se mi od ní líbí písničky Náš Rubikon, Můj chlap nebo Bleriot…
Náš Rubikon je krásný, i písničku Bleriot mám rád. Je to úplně jiný styl, když ji dostala, byla strašně nadšená. Můj chlap je francouzská věc, v originálu ji myslím zpívá Patricie Kaas. Hanka ji viděla na koncertě ve Francii a hned řekla: Tuhle písničku chci zpívat!

Na albu Melancholie (2013), vašich duetech s řadou hvězd, jako jsou Marta Kubišová, Karel Gott, Lucie Bílá či Hana Zagorová, pracoval Jan Adam, tajemník Karla Gotta. Adam je i producent alba Vyznání (2014) Hanky Zagorové. Je právě on šedou eminencí kvalitního českého popu?
Určitě je, velmi rád s ním pracuju. Dělal mi i album Xmas, podílí se i na další mé desce. Bude šansonová a vyjde příští rok, v březnu ji natočíme. Honza je úžasný, vybere vám i dvě stě věcí a vy si z nich vyberte dvanáct. Je s ním strašně krásná práce, je na něj naprostý spoleh.

Autor: Radek Strnad

7.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Požár na skládce Celio v pondělí v noci a v úterý ráno.

Zelení: Celio si zapálilo svou skládku samo. Absurdní, reaguje společnost

Volby v centru Ústí nad Labem krátce po jejich pátečním zahájení
AKTUALIZOVÁNO / SLEDUJEME ON-LINE
113

ON-LINE: Sleva za lístky, gel proti žloutence. Ústecký kraj volí poslance

Semafor, kam se podíváš. Řidiči mířící do Ústí nebo Hřenska musejí být trpěliví

Děčín, Ústecko /FOTO/ – Řidiči v Děčíně zuří. Dopravu totiž komplikují další rozkopané silnice. Tentokrát se musí obrnit trpělivostí lidé mířící z Děčína do Ústí nad Labem nebo opačně, hned tři semafory pak potkají i na cestě přes Loubí do Hřenska.

FOTO: Lanovka na Komárku prochází revizí, jezdí pouze o víkendu

Komáří vížka - 65 let stará sedačková lanovka z Krupky na Komáří vížku prochází v těchto dnech technickou kontrolou a údržbou.

Hurá na kapry! Sobota láká na výlov Habráku

Habrovice - Výlov kapříky v Habrovickém rybníku čeká už tuto sobotu 21. října. Začíná hodně brzy.

AUTOMIX.CZ / SLEDUJEME ON-LINE

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení