VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Strhující Jindřich VI. chrámu sluší. Uvidíte..

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Neptejte se, proč dosud žádné naše divadlo drama Jindřich VI. nehrálo. Mějte prostě jen radost, že je ústecké Činoherní studio v Česku první.

28.6.2016
SDÍLEJ:

Jindřich VI. v nastudování Činoheráku.Foto: Deník/Radek Strnad

Pospěšte si, abyste skvostný příběh viděli právě v ústeckém červeném kostele. A to v úterý 28. června i ve středu 29. června od 20.30 druhý díl. A v pátek 1. července, kdy Činoherák uvede od 17.00 první díl Jindřicha VI. a hned od 20.30 díl druhý. Nad celou trilogií, třetí díl uvidíme až za rok, převzala záštitu Její excelence, paní Jan Thompson, velvyslankyně Velké Británie v ČR.

Na otázky Deníku odpovídali Filip Nuckolls, režisér hry a Vladimír Čepek, dramaturg nové inscenace.

JINDŘICH NA PŘESKÁČKU

Kde zastihujeme krále Jindřicha VI. ve 2. dílu Shakespearovy trilogie?
Nuckolls: Je zajímavé, že Shakespeare napsal nejprve 2. díl, pak třetí a nakonec první. Na konci prvního dílu Suffolk (Krištof Rímský) veze královnu Markétu (Anna Fišerová) do Anglie, kde souhlasí s tím, že si vezme krále Jindřicha. Náš první obraz je svatba a korunovace královna Markéty. A čekají nás intriky a tři vraždy… Máme tu samé známé: kardinál Winchester je Jirka Maryško, York Honza Jankovský, Warwick Honza Plouhar, Král Lukáš Černoch. Nový je Buckingham, hraje ho náš host Ladislav Hampl, za toho jsme moc rádi. Nový je tu i Adam Ernest, hraje Somerseta. V jedničce jsme měli Somerseta a Suffolka jako jednu postavu. Všichni mají spadeno na Glostera (Jiří Trnka, ředitel Činoheráku).

…který je nejčistší.
To jednak, navíc patří ke šlechtě, ke starému zřízení, které dostalo ve Francii na frak. Celá rodina Jindřicha V., on je jeho bratr, je pryč. Zbývá jen on a král Jindřich VI., který je mladý a oni vědí, že je neškodný. A zbývá Winchester, nevlastní bratr Glostera. A všichni mají spadeno na Glostera, poručníka krále, lorda protektora. Vědí totiž, že válka ve Francii je stála tolik krve šlechty i peněz, že je možné teď změnit ustálený pořádek, který byl dlouho pevný. Vědí, že mohou říší pořádně zatřást a dostat se nahoru. Somerset, Suffolk i Buckingham jsou dost nevýznamná šlechta, která má jedinou možnost prodrat se nahoru. Celý příběh vidíme, jak se do sebe pustí. Je zavražděný Gloster, Winchester i Suffolk, který se vyšvihl tím, že přitáhl Markétu. Na konci po všech peripetiích a košatém příběhu sledujeme krvavý začátek Války dvou růží. V ní spojené vojsko Yorků a Nevillů, York se svým synem Richardem a Warwick, porazí Lancastery. Poprvé se nám tu objeví Richard, i ve třetím díle ho bude hrát Jiří Maryško. Už chtějí vládnout, ale nemohou si ještě vzít korunu. Král Jindřich VI. totiž pospíchá do Londýna svolat hotovost země a zkusit se k tomu postavit. Tam náš příběh končí. Král prchá a York slibuje, že mu bude v patách.

Je obvyklé, aby divadlo dělalo takovou látku jako seriál?
Čepek: Mně se to líbí. Dává nám to stejnou možnost, jako třeba Aischilova trilogie Oresteia. Postupně se nazkouší všechny tři díly zvlášť a při výjimečných příležitostech se hrají během jednoho večera všechny. Tak uvedeme 1. července v Červeném kostele pohromadě 1. a 2. díl Jindřicha VI. Krásné možnosti to nabízí.

ŠACHY V POLITICE

Jaký je rozdíl mezi 1. a 2. dílem? První není tak „akční"?
Čepek: Naopak. V jedničce končí válka, děje se hlavně ve Francii, ve dvojce začíná šachová partie neskutečné politiky v parlamentu. V tom je to velice dobrý a zajímavý, je to hra o trůny. A pokračuje.

Se kterou postavou byste dýchal?
Nuckolls: Ono to je hodně složitý. Snažili jsme se, aby divák mohl dýchat v každý chvíli téměř s každým. A pak si říkal: „Bože, jaká je to svině!" Je to jako v životě. Taky někomu v politice fandíte, a pak vás najednou překvapí, že se ten člověk chová trochu jinak. Ti lidi jsou vrženi do totálního chaosu a snaží se nějak přežít. Už jen když promluví, každý nevhodně zvolený slovo pro ně může znamenat smrt. Nebo minimálně ústup ze slávy, jako se to stane Leonoře (žena Glostera, Erika Stárková), která si vyšlápne na královnu… Anebo Winchesterovi, který si vyšlápne na Glostera. Zajistí jeho smrt, nicméně ho to sejme. Zůstal osamocen, rovnováha mezi nimi padla a on umře. Je to to, co vidíme kolem sebe, zhuštěnej politickej boj. V naší hře ale nevíte, jestli jsou to „patologický svině"; oni se tak totiž chovají, protože musí.

Půjčili jste si podtitul „Hra o trůny". Ne náhodou, že?
Nuckolls: Víme, že House of Cards (TV seriál Dům z karet) je Shakespearův Richard III. Je psaný ve stejné struktuře, scénárista to přiznal. U Hry o trůny je to podobné. Třeba ve 2. díle Jindřicha VI., když je Leonora vyhnaná a znectěná, úplně se nám to pojí s předposlední sérií Her o trůny, s vyhnáním královny. S tou kající cestou, kterou si sama musí projít.

ERIKA UŽ SEM PATŘÍ

Roli Leonory dostala skvělá herečka, která nyní hraje v Činoheráku už potřetí. Stane se součástí souboru?
Stala se jí, před Jindřichem podepsala smlouvu.

Je to velká radost, že?
Fakt je, pracovat s Erikou je opravdu velká radost. Velká radost je, že je tady. Takže nakonec soubor hereček, který se nedávno v Činoherním studiu trochu roztříštil, má právě díky ní takovou posilu.

Autor: Radek Strnad

28.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Policista, strážník 16 000 Kč

Strážníci Strážník Městské policie Trmice. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 24120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:územní obvod města Trmice., Druh práce:, Strážník Městské police Trmice - zajišťování místních záležitostí veřejného pořádku. Výkon funkce strážníka je upraven zákonem č. 553/1991 Sb., o obecní policii., Místo výkonu práce:, Územní obvod města Trmice, Předpoklady a požadavky pro vznik pracovního místa:, " Občan České republiky starší 21 let, " Bezúhonnost - prokazuje se výpisem z rejstříku trestů (ne starší než 3 měsíce), " Spolehlivost - prokazuje se čestným prohlášením (ne starší než 3 měsíce), " Zdravotní způsobilost - bude posouzena smluvním lékařem města Trmice, " Střední vzdělání s maturitní zkouškou, " Řidičský průkaz sk. B, Výhodou:, " Uživatelská znalost práce s PC, " Zbrojní průkaz sk. D, " Platné osvědčení strážníka, Pracovní poměr:, Na dobu neurčitou se zkušební dobou tří měsíců, Nástup:, Dohodou, Platové zařazení:, Platová třída 8 dle nařízení vlády č. 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě + příplatky dle Zákoníku práce., Přihláška:, " Jméno, příjmení, datum a místo narození, " Státní příslušnost, " Místo trvalého pobytu, " Kontakt, " Číslo občanského průkazu, " Datum a podpis uchazeče, K přihlášce nutno doložit:, " Strukturovaný životopis, " Výpis z evidence Rejstříku trestů (ne starší než 3 měsíce), " Úředně ověřenou kopii o dosaženém vzdělání, " Čestné prohlášení o spolehlivosti, " Výpis z evidenční karty řidiče (ne starší než 3 měsíce) , , Písemné přihlášky je možné podávat do 13. 04. 2018 do 13:00 osobně nebo poštou do podatelny Městského úřadu Trmice na adrese:, , Městský úřad Trmice, Fügnerova 448/29, 400 04 Trmice, Obálku označte nápisem "VŘ - strážník MP", Vyhlašovatel si vyhrazuje právo výběrové řízení i bez uvedení důvodů kdykoliv v jeho průběhu zrušit nebo nevybrat žádného z uchazečů.. Pracoviště: Město trmice, Fügnerova, č.p. 448, 400 04 Trmice. Informace: Jan Marvan, +420 475 317 242.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 45 000 Kč

Zubní lékaři Zubní lékař/ka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 45000 kč, mzda max. 60000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Petrovice 118., Požadujeme: vysokoškolské vzdělání, spolehlivost, samostatnost, preciznost, příjemné vystupování, komunikativnost, řidičský průkaz sk.B výhodou, vhodné pro zkušeného lékaře s praxí, znalost německého jazyka výhodou., Nabízíme: mzdu 45 000 - 60 000,- Kč., ubytování zajištěno., Kontakt: hlásit se telefonicky nebo na e-mail od 08:00 do 15:00 hod.. Pracoviště: Lékárna petrovice s.r.o., 403 37 Petrovice u Ústí n.Labem. Informace: Hana Zeithammerová, +420 777 665 557.

Vzdělávání a školství - Sociální pracovníci specialisté v oblasti 22 000 Kč

Sociální pracovníci specialisté v oblasti poradenství (včetně pedagogicko-psychologických poraden) Sociální pracovník do Centra krizové intervence. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:K Chatám č.p. 22, Skorotice, Ústí nad Labem., Hledáme sociální pracovníky do Intervenčního centra, poradny pro osoby ohrožené domácím násilím. Zařízení je registrováno na základě Zákona o sociálních službách - § 60a), náplň práce koresponduje s vyhláškou 505/2006 Sb. Práce s klientem po telefonu, při osobním kontaktu, na krizovém lůžku, výjezd do kontaktních míst. Zkušenosti s poskytováním odborného poradenství výhodou, praxe výhodou. , Nabízíme: platové podmínky 22 000 - 30 000,- Kč., příspěvek na vzdělávání, 6 týdnů dovolené, pravidelná valorizace mezd, možnost i práce na DPP. , Kontakt:, Motivační dopis a CV zasílejte průběžně na adresu: administrativa@spirala-ul.cz - předmět: výběrové řízení IC. Organizace si vyhrazuje právo pozvat uchazeče k ústnímu pohovoru. Více o službách Spirály na www.spirala-ul.cz.. Pracoviště: Spirála, ústecký kraj, z. s., K Chatám, č.p. 22, 403 40 Ústí nad Labem 19. Informace: Renata Dvořáková, +420 472 743 835.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Projektant ve 25 000 Kč

Inženýři projektanti inženýrských děl SPECIALISTKA/SPECIALISTA NA DOPRAVNÍ INŽENÝRSTVÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Děčínská č.p. 717/21, Střekov, Ústí nad Labem., NÁPLŇ PRÁCE - uplatnění znalostí a dovedností, " zajišťování dopravních průzkumů, včetně jejich následného vyhodnocení a implementace v rámci dopravních staveb, " posuzování kapacity křižovatek, včetně doporučení pro jejich úpravu, " zpracování nových a úprava stávajících signálních plánů světelně řízených křižovatek, " zpracování dopravních modelů silniční sítě, " zpracování mikrosimulace v rámci prezentace zjištěných dopravně inženýrských údajů, " prezentace výstupů zákazníkům, POŽADUJEME - znalosti, schopnosti a dovednosti, " SŠ, VŠ vzdělání v oboru dopravních staveb, absolventy zaškolíme, praxe v oboru výhodou, " specializace na pozemní komunikace, " schopnost samostatné práce - po zapracování samostatné vedení zakázek, " znalost práce v softwaru PTV Vissim a PTV Visum výhodou, " znalost cizího jazyka AJ/NJ, " ŘP skupiny B, NABÍZÍME - benefity a motivace, " zázemí stabilní společnosti, " příjemné pracovní prostředí a přátelský kolektiv, " osobní přístup a podporu kolegů, " zajímavou, odpovědnou a pestrou práci, " profesní růst a podporu rozvoje osobnosti, " školení a vzdělávání v rámci interního systému rozšiřování vědomostí, " odměňování v závislosti na vlastním nasazení, " širokou nabídku zaměstnaneckých benefitů (stravenky, sport, kultura, jubilea, aj.), Kontakt: zájemci mohou své životopisy zasílat na uvedený e-mail.. Pracoviště: Valbek spol. s r. o. - ústí n. l., Děčínská, č.p. 717, 400 03 Ústí nad Labem 3. Informace: Kateřina Jiroušová, +420 487 070 467.


U KRAUSE. Olga Roučková v Show Jana Krause.
25

Z kombinézy do šatů. Čekala jsem, že spadnu a zabiju se, říká Olga Roučková

24. ročník Plesu sportovců v Ústí nad Labem.
46

FOTO: 24. ročník Plesu sportovců roztančil Dům kultury v Ústí

Skoro čtyři hodiny denně. Televize Čechům ukusuje čím dál více volného času

Severní Čechy - Hlasy, které televizi po nástupu internetu věštily neodvratný ústup ze scény, se zatím nenaplnily. Naopak, počet zařízení schopných přehrávat televizní vysílání v českých domácnostech roste.

Česká televize startuje přesun kanálů, sport už neuvidí všichni

Severní Čechy - Přechod na nové televizní vysílání (tzv. DVB-T2) bude rychlejší, než si diváci, ale i odborníci mysleli. Česká televize (ČT) uspíšila technologickou přípravu na nové vysílání a v období mezi 29. březnem a 10. květnem spustí vlastní, takzvanou přechodovou síť DVB-T2.

Únosy na severu: věznění v garáži, smrt v kufru auta, zmizení školačky

Severní Čechy - Únosy lidí nejsou za poslední roky na severu Čech ničím výjimečným. Několik velkých případů otřáslo veřejností a ne všechny měly dobrý konec.

Jak se kde jmenujeme? Novákovi dominují, Hujerovi žijí hlavně na severu Čech

Severní Čechy /INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ - Deník zanalyzoval všechna příjmení v České republice. Nejběžnější z nich – Novák či Nováková – nosí 68 693 lidí. Jsou na první pozici mezi příjmeními ve 42 tuzemských okresech z celkových 77.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT