O alkoholu, vůli a vesmíru. Takový podtitul nese tragikomedie Úsměvy smutných mužů, která se natáčela také v krajském městě. A v Ústí se filmaři dnes večer představí divákům na předpremiéře v Hraničáři.

Severočeská metropole a Ústecký kraj vytvořily filmu atraktivní kulisu. Dva týdny prožili filmaři v psychiatrické léčebně v Petrohradě na Lounsku. Symbolické je, že se filmový štáb objevil také v ústecké restauraci Na Rychtě a režisér Svátek točil též při ústeckém půlmaratonu.

Projekce syrového snímku čtenáři i kritikou ceněného autobiografického románu spisovatele Josefa Formánka o cestě ven ze závislosti na alkoholu začne v úterý v 19 hodin v ústeckém sále Hraničář. Současně zde dnes také startuje populární akce Léto na ulici.

PŘIJEDOU TVŮRCI FILMU, AUTOR DÁ AUTOGRAMY

Divákům před zahájením projekce udělají radost představitelé hlavních postav snímku. Uvidí Davida Švehlíka, Jaroslava Duška, Ivana Fraňka, Karla Ondrku i ústeckou pěvkyni Lenku Graf. Nebude chybět ani režisér Dan Svátek, herci Činoherního studia Jiří Maryško či Jan Plouhar a další tvůrci filmu.

Předpremiéra nabídne také účast ústeckého rodáka Josefa Formánka. V Hraničáři má od 18 hodin autogramiádu. Na plátnech dalších českých kin se film objeví 12. července.

Foto z filmu Dana Svátka Úsměvy smutných mužů
Filmové Úsměvy smutných mužů Josefa Formánka mají hvězdné obsazení

Se snímkem je režisér Dan Svátek spokojený. „Radost mi svými výkony udělali herci ústeckého Činoherního studia, herečka Marta Vítů i Jirka Maryško. A v jedné menší roličce vlastně skoro v komparsu je tu Honza Plouhar, který bude ústeckou předpremiéru uvádět. Jsem se svými Ústečany hodně spokojený. Mám Ústí nad Labem a jeho herce od této chvíle velmi rád,“ přiznal s úsměvem režisér.

Formánkovi vyšla kniha před čtyřmi roky. Popisuje osudy čtveřice lidí, kteří se kvůli své závislosti dostali až do protialkoholické léčebny. Navzdory drsné zkušenosti však zažívají i zábavné situace a poznávají nová přátelství. Pod dohledem přísné primářky a v pevném režimu společně poznávají, jak těžká je cesta ze závislosti.

Autor svou bitvu vyhrál. „Na léčebnu jsem čekal jako na vysvobození. Byl to očistec,“ napsal literát v úvodu své knihy. Jednu z hlavních rolí ztvárnil i populární herec Jaroslav Dušek, který hraje radního, jenž propadl démonu jménem alkohol.

Režisér Svátek ocenil při natáčení známého ústeckého herce. „Ptáte se mě, co našemu filmu dal Jiří Maryško? On je génius,“ bez zaváhání vystřelil režisér. „Myslím, že mu tato role hodně sedla. On je sice schopný zahrát cokoli, ale film Úsměvy smutných mužů hodně rozsvítil a oživil,“ pochválil režisér herce Činoheráku i divadla Demago.

Tivolí hudební léto ve Velkém Březně.
Tivolí hudební léto podruhé: Březnem hřměl rock z čistého nebe