Odhadem dva a půl tisíce diváků si v pátek 7. února 2020 večer užilo koncert skotské rockové legendy Nazareth v Ústí nad Labem. Přijela s novým vitálním zpěvákem Carlem Sentancem, její jediný zakládající člen je už jen současný kapelník Pete Agnew, energický usměvavý baskytarista. To jemu předal dárkový koš v hotelu Best Western Clarion Ústečan Josef Šutara, zakladatel i zpěvák ústeckého tribute bandu Nazareth, NAZsong s celou svou ústeckou kapelou a s překladatelkou Dianou.

Tito Ústečáci hrají jen skladby rockových Skotů coby poctu své oblíbené legendární kapele Nazareth. Jsou tak jedni z pěti skupin světa, které to dělají a mají na to od samotných Nazareth „posvěcení“. Děkovali tak Petemu za jeho roli v Nazareth, za spoustu kvalitní hudby, kterou fanouškům dala a i na koncertech dává. Také více než hodinu a půl dlouhá show na Zimním stadionu v Ústí to opět dokázala.

Nazareth: Naši známí od Řípu a z Bíliny

Kapelu, která už v 70. letech vyprodávala haly Evropy a stadiony v USA, i Česko dobře zná. Bavila ho třeba v sobotu 28. srpna 2010 v obci Krabčice pod Řípem. Hráli tenkrát ještě se svým legendárním zpěvákem drsně sametového hlasu, Danem MacCaffertym, na českém Ozzfestu vystoupili před Ozzy Osbornem (jel tehdy turné k albu „Scream“) z Black Sabbath a před Korn. V areálu na rozbahněném poli tenkrát Nazareth bavili svými hity Dream On, Love Hurts či This Flight Tonight.

Ještě o rok dříve bavili Nazareth na festivalu v Bílině v pěkném přírodním amfiteátru pod kopcem Bořeň. Na koncertě Rocková Bílina Open Air 2009 hráli vedle další rockové legendy, Kena Henslyho, bývalého lídra britské rockové skupiny Uriah Heep, autora jejího hitu Lady In Black. Před Nazareth a Henslym dostali šanci bavit tisíce diváků výborní tepličtí Blue Rocket, hrající jižanský rock, i hard-rockoví hosté Votchi z Prahy.

V Ústí byli poprvé. A s novým zpěvákem

Nazareth vznikli na konci 60. let ve skotském městečku Dunfermline; později se stěhovala do Londýna, centra všeho dění. Do roku 2013 v ní zpíval a úžasným chraplákem koncertům vládl Dan MacCafferty, který dál žije a natáčí sólové desky v Česku. Jen už dnes nemusí spolu s Nazareth absolvovat náročná turné po celém světě.

Nyní (tedy od roku 2015) je v Nazareth hvězdou mikrofonu nepoměrně mladší Carl Sentance. V Ústí ho doprovodili vedle Pete Agnewa (což je zakládající člen, nyní kapelník, baskytara, sbory) Jimmi Murrison (kytara) a Lee Agnew (bicí, vokály, syn baskytaristy).

Neznáte CraZze z Kroměříže? Ani já…

Prvním překvapením koncertu byla nečekaná první předkapela, rokenrolové a hard rockové trio CraZze z Kroměříže. Účast v hale v Ústí si prý „vylosovala“ na Facebooku. Škoda, že úderný bubeník, invenční baskytarista a zpívající kytarista na 100% vsadili na anglický repertoár, soudím, že vlastní.

Josef: Turbo? Slušné řemeslo, profíci

I díky CraZze plzeňské pop rockové Turbo začalo hrát až ve 20.20 hodin. Měli nepoměrně lepší aparaturu než jejich kamarádi, ale byla to víc poprocková rutina. Hity jim nelze upřít, ale ta témata! Oproti Nazareth s nimi byla nuda, občas to zachránil některý hit. A že už jich mají! Diváci si s nimi zpívali Přestáváš snít, To bude pánové jízda, Láska z pasáží, Díky já jdu dál, Chtěl jsem mít a Hráče. „Michal David by to asi dal podobně,“ soudila Veronika Jelínková z Ústí, a těšila se na hvězdy večera. Stejně tak Josef Šutara, zpívající i v pražské RockOpeře, odchovanec Motorbandu. „Turbo dělá dobré řemeslo, to musím ocenit. Jsou profíci,“ tvrdil.

Nazareth si fanoušci vychutnali

Říkají mi Jarda Rybář (47),“ prozradil divák z ústecké čtvrti Skřivánek. „Tak dobrý koncert jsem dlouho neviděl. Nazareth měli super zvuk i výkony, super byli lidi okolo nás. Kapele dělali atmosféru, byl to top koncert se vším všudy. Skupiny se ukázaly, bavily, odnáším si zážitek. S hudbou Nazareth nebudu čekat na doma, mám ji v telefonu,“ smál se fanoušek.

Jirka (50) přijel na Nazareth až z Tábora. Tvrdil: „První kapela sem dnes moc nesedla, rokenrol se k Nazareth nehodil. Nabídli nám plnokrevný rock. Jejich obyčejná image s okřídlenou lebkou mě bavila stejně, jako jejich výborný zvuk. Ten Turbo nezvládli, tady v půlce haly byl mizernej,“ konstatoval přespolní návštěvník.

Andrew a spol. nabídli světovou kvalitu

Ústečan Jiří Hájek, bubeník ústeckého tribute bandu Nazareth, skupiny NAZ song, už jede v rozjetém vlaku Šutarovy kapely. Přesto odcházel z koncertu nadšený. „Turbo, to je tu česká vesnice, Nazareth nám přivezli světovou kvalitu. Zvuk dokonalý, i aranžmá, kdo čekal zvuk 70. let, byl příjemně překvapený. Zvuk byl současný, jsem rád, že nás sem Josef Šutara vzal. Turbo je pro mě nostalgie, určitě tu fanoušky mají, ale srovnávat je s Nazareth nejde. Jsou to písničky ze 70. let, ale pořád mají úžasnou šťávu a tak mají co říct. Pro nás jako NAZsong to byla velká škola, lepší jsme mít ani nemohli,“ byl si jistý hráč na bicí.

Kdo nepřišel, neslyšel tyto hity

A ještě seznam písniček z koncertu (bez přídavků a bez určení pořadí) dle Josefa Šutary, lídra i zpěváka NAZsong. Podle něj  Nazareth v Ústí nabídli asi osmnáct skladeb. Podobný set, jako loni v Jižní Americe:

Turn On Your Reciver, This Flight Tonight (obě z CD „Loud ´N´  Proud“, 1973), Hair Of The Dog, Love Hurts, Beggars Day (z CD „Hair of The Dog“ 1975), Razamanaz (CD „Razamanaz“, 1973), My White Bicykle  (z SP 1975. Skladba vyšla jen výběrovém LP), Never Dance With Devil, Tattoed On My Brain  (obě z CD „Tattoed On My Brain“ 2018), Dream On (album „2XS“, 1982)…