Jejím autorem je Martin Veselý, docent z Katedry historie ústecké Filozofické fakulty Univerzity J. E. Purkyně. Letecké válce nad Ústeckem se věnuje už od studentských let.

Příběhy s lidskou tváří

„Návštěvníci tu najdou výstavní panely s dobovými fotografiemi. Kromě posádek a letadel zobrazují i výsledky jejich bojových akcí nebo obranu Třetí říše proti nim," líčil docent Martin Veselý.

Některé z letců po sestřelení místní obyvatelé lynčovali, další zavraždili příslušníci bezpečnostních složek, jiní přežili. „Jeden ze stíhačů zaznamenal sestřel i v korejské válce a létal ještě ve Vietnamu. V letech 1944 až 1945 ztratilo americké letectvo nad naším územím bezmála osm stovek letců, z nichž se jich téměř tři stovky nikdy nevrátily domů," dodal Veselý.

Cílem historika bylo dát příběhům lidské tváře. Sestřelům amerických stíhaček a bombardérů se Veselý věnoval několik let. "Při výběru případů pro výstavu padla volba na ty, ke kterým máme dostatek fotografií a materiálů. Tak, aby každý příběh měl svou tvář," řekl Veselý. Většinou jsou to osudy tragické.

Komunisti ničili pomníčky

Těsně po válce vzniklo podle Veselého v regionu mnoho pomníčků, které americké letce připomínaly. "Pro nový režim se Američané stali nepřáteli číslo jedna, takže pomníčky zanikaly a vzpomínka byla omezována na nálet na Plzeň a v případě Ústí se zdůrazňovalo, že byly nálety pozdní a že zasáhly obytné části města," popsal Veselý, jak se američtí letci připomínali po komunistickém převratu v únoru 1948.

Rodiny letců často řadu let neznaly osud svých blízkých. "V jednom zdokumentovaném případu rodina až do roku 1993 nevěděla, co se konkrétně stalo. Vysvobození z nevědomosti bylo přitom pro ně velmi důležité," zmínil historik.

Velké nálety na severu Čech začaly v květnu 1944 v souvislosti se začátkem takzvané bitvy o benzin. Nedaleko Mostu se nacházel velký a moderní závod na zpracování benzinu. Ten byl cílem bombardování až do ledna 1945.

Z Ústí do USA a zpátky

"Na jaře téhož roku se tím hlavním cílem stala likvidace dopravní sítě. A začali se objevovat stíhači, kteří hloubkovými útoky zasahovali vše, co se hnulo," připomněl Veselý.

Výstavu mohou zájemci na ústecké univerzitě navštívit do 17. dubna. Poté bude převezena do USA, kde bude k vidění při dnu otevřených dveří na české ambasádě ve Washingtonu 9. května. Na podzim se pak vrátí znovu do Čech a stane se součástí velké historické výstavy, kterou k výročí konce druhé světové války připravuje ústecké muzeum.