Předchozí
1 z 5
Další

Lenka MaláZdroj: Deník/Tomáš Prchal

Lenka Malá pomáhá rodičkám v případě, že mají nějaké trápení ohledně kojení. Může jít o různé techniky, pomoc s dvojčaty a dokáže podpořit klientku také po psychické stránce. Spousta maminek podle jejích zkušeností potřebuje jen dodat sebevědomí a ujistit se, že vše dělají správně. Svůj koníček tak přetavila v zajímavé zaměstnání. Přečtěte si její příběh ze seriálu Lidé odvedle.

Lenka MaláZdroj: Deník/Tomáš Prchal

Profese laktační poradkyně vyžaduje rozsáhlé zkušenosti. I proto Lenka Malá svoji profesi rozvíjí na novorozeneckém oddělení v nemocnici. „Dětem a těhotným maminkám se věnuji již od střední školy. Vystudovala jsem střední zdravotnickou školu a pokračovala na ústecké Univerzitě J. E. Purkyně v oboru porodní asistentka. Mezitím jsem začala pracovat v Krajské adiktologické ambulanci v Ústí se závislými dětmi. A již na škole jsem dostala nabídku z novorozeneckého oddělení v ústecké Masarykově nemocnici, což pro mě byl sen. Mohla jsem tak začít hned po škole pracovat s novorozenci. Ústecká nemocnice patří mezi perinatologická centra, měla jsem tak možnost sbírat zkušenosti s nedonošenými i donošenými miminky. A protože je to práce krásná a mě velmi baví, dodělala jsem si kurz laktační poradkyně v Praze a přidala se do laktační ligy.

Lenka MaláZdroj: Deník/Tomáš Prchal

Nyní pracuji na novorozeneckém oddělení na pozici dětské sestry, docházím do adiktologické ambulance pro děti a dorost, jezdím za maminkami domů jako laktační poradkyně, a ještě pracuji v terénním programu v Postoloprtech se závislými klienty.“

Lenka MaláZdroj: Deník/Tomáš Prchal

Laktačních poradkyň je v regionu velmi málo i přesto, že jde o žádanou profesi. „Dnes se jí může stát kdokoliv, kdo absolvuje kurz. Nemusí to být žádný zdravotník, dětská sestra ani porodní asistentka. A to je podle mě bohužel špatně, protože pak si mnohdy laktační poradkyně nevědí rady a raději toto povolání přestanou dělat. Dále je taky velmi důležité být flexibilní a když maminka potřebuje pomoc, podřídit tomu svůj volný čas a co nejdříve problém vyřešit. Což je taky velmi náročné, pokud třeba máte rodinu. A v neposlední řadě si myslím, že se o této formě pomoci pro maminky málo ví a klientky nás kontaktují, až když nějaký problém nastane. Kdybych byla v jejich pozici, tak hned po příchodu z nemocnice s miminkem bych si ji pozvala domů, abych se hned od začátku ujistila, že vše, co dělám, je správně. Nesrovnatelný rozdíl je kojit v nemocnici nebo v klidu doma.“

Lenka MaláZdroj: Deník/Tomáš Prchal

Rodilá Ústečanka vyráží za rodičkami autem po celém regionu, do malých vesniček a vlastně všude, kde jí novopečené maminky potřebují. K dispozici je maminkám na facebooku či webu www.poradkyne-laktacni.cz.